"Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”

Myśl, która posłużyła mi za tytuł niniejszej recenzji ze spotkania a zaczerpnięta od świętego Augustyna, w pewien sposób definiuje idee życia Mariusza Kurca. Mariusz Kurc jest podróżnikiem, który swoją pasją poznawania świata zaraża słuchaczy na wygłaszanych prelekcjach. Odwiedzając poszczególne kontynenty filmuje życie i obyczaje rdzennych mieszkańców napotkanych na swojej drodze. Opowiadając o swoich podróżach pokazuje zarejestrowane przez kamerę obrazy. Odwiedza zakłady poprawcze, zakłady karne, szkoły, domy kultury oraz biblioteki, a nawet przedszkola.

W murach Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja mieliśmy przyjemność gościć Pana Mariusza Kurca już drugi raz. Za pierwszym razem spotkanie przeznaczone było tylko dla uczniów pobliskich szkół. Jednak rozpalona w słuchaczach a także w pracownikach Biblioteki i szkół ciekawość sprawiła, że ponownie mogliśmy przeżyć ekscytujące przygody wraz z zaproszonym gościem.

2 października o godzinie 9.00 w Czytelni spotkali się uczniowie szkół podstawowych w Kazimierzy Wielkiej oraz Szkoły Podstawowej w Kamieńczycach. Mariusz Kurc opowiadał młodzieży o podróżowaniu autostopem, o atrakcjach związanych z odkrywaniem nowych miejsc, ale także o czyhających niebezpieczeństwach. Dwie godziny 67 uczestników spotkania słuchało z wielkim zainteresowanie relacji z podróży do Afryki, Chin oraz Indii. Uczniowie z dużą uwagą śledzili ciekawostki kulturowe i obyczajowe społeczności lokalnych. Na koniec każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z Mariuszem Kurcem.

O godzinie 17.00 tego samego dnia odbyło się drugie spotkanie z podróżnikiem, tym razem przeznaczone dla dorosłych. Poza relacjami z podróży Mariusz Kurc zaprezentował nagranie pokazujące „nabożeństwo” voodoo podczas którego jedna z kobiet wpadła w trans. Wyjaśnił różnice pomiędzy voodoo afrykańskim a haitańskim.

Po spotkaniu w ramach podziękowania regionalista Zdzisław Kuliś wręczył Mariuszowi Kurcowi jedną ze swoich książek "Mieszkać wśród świętych".

Były też mroczne opowieści, jak na przykład o haitańskim zombie. Zombie to uśmiercony przez kapłana człowiek, który po kilku dniach znów został przywrócony do życia. Nie posługuje się jednak własnym intelektem, może być jedynie sterowany przez innych ludzi. Opowieści Mariusza Kurca przyjęto z dużym zainteresowaniem. Zgromadzeni uczestnicy wyszli z inicjatywą zorganizowania kolejnego spotkania. Mamy nadzieję na kolejne relacje z pozostałych zakątków świata.

Greta Dzikowska