Lekcje biblioteczne

• Gra symulacyjna Jak osiągnąć sukces?

• „Jak osiągnąć sukces?”

Na to pytanie próbowaliśmy sobie odpowiedzieć wraz z uczniami klas pierwszych kazimierskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum Ekonomicznego w Cudzynowicach. Odpowiedź na to pytanie miała dać nam gra symulacyjna „Jak osiągnąć sukces?” opracowana przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Organizatorem przedsięwzięcia poza wyżej wskazaną instytucją (UBnGR) jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego a partnerami PKO Bank Polski oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.  Projekt realizowany jest pod honorowym patronatemPrezydenta RP Andrzeja Dudy. Zajęcia z wykorzystaniem gry w partnerskich szkołach przeprowadziły Greta Dzikowska i Joanna Kądziela-Kot.

Gra ma na celu ukazanie osobom wkraczającym na rynek pracy, że sukces życiowy zależy zarówno od sukcesu zawodowego jak i racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. Składa się z pięciu etapów odpowiadającym poszczególnym etapom życia człowieka (25-30 lat, 30-35 lat, 35-45 lat, 45–55 lat, 55-65 lat). Celem gry jest zdobycie jak największej wartości majątku w wieku 65 lat, przy przejściu na emeryturę. W trakcie gry młodzież podejmowała decyzję finansowe, zawodowe, ubezpieczeniowe i inne. Najwięcej emocji wywoływały zdarzenia losowe, które miały wpływ na powiększenie lub pomniejszenie majątku uczestników. Podczas trwających 1,5 godz. zajęciach młodzież pracowała w cztero- i pięcio- osobowych  grupach. Wnioski uczniów obydwu szkół  dotyczące sytuacji finansowej na końcu gry były podobne. Gra wzbudziła pozytywne emocje i uczniowie pytali się o jej rozszerzony wariant.

Zapraszamy do galerii http://bibliotekakazimierzawielka.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=125

Zajęcia w Liceum Ogólnokształcącym

Zajęcia w Technikum Ekonomicznym w Cudzynowicach