Lekcje biblioteczne

• ZPSWR 2012

•   Nawiązując do Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich obchodzonego 23 kwietnia naszą Bibliotekę odwiedzili wyjątkowi goście.  W środę i czwartek (24 i 25 kwietnia) byli u nas uczniowie  Zespołu Placówek  Szkolno–Wychowawczo-Rewalidacyjnych  w Cudzynowicach  wraz z opiekunami. Pierwszego dnia gościliśmy klasy III, IV oraz VI UM w sumie siedemnastu uczniów i czterech opiekunów. Pracownicy sali komputerowej przygotowali dla nich krótką, multimedialną lekcję biblioteczną o rodzajach książek. Dzieci dowiedziały się co można znaleźć w encyklopediach, co to są atlasy, co kryje się pod nazwą „literatura piękna”  oraz co odróżnia książki dla dzieci od książek dla dorosłych.  Następnie  wzięły  udział w zabawie, w której  na podstawie ilustracji  trzeba było odgadnąć tytuł bajki, baśni lub legendy.  Nasi goście świetnie poradzili  sobie z zadawanymi pytaniami i odgadli wszystkie tytuły. Po zakończeniu zabawy przeszliśmy z Pracowni Mullimedialnej do Fili dla Dzieci i Młodzieży, gdzie Pani Wiesława Wołowska  objaśniła, jak wygląda biblioteka dla młodych czytelników i gdzie można znaleźć poszczególne książki. W Kąciku  Malucha uczniowie wysłuchali bajki pt. „Alonuszka i Iwanuszka” z „Wielkiej księgi baśni rosyjskich” autorstwa Marcina Przewoźniaka  i Lecha Abłażeja. Bajkę gościnnie odczytał emerytowany dyrektor naszej placówki Pan Andrzej Bienias.

Drugiego dnia gościliśmy dziesięcioro  uczniów klas I/II i III gimnazjum UM oraz klasy I Szkoły Zawodowej wraz z dwiema Paniami opiekunkami. Zwiedzanie naszej Biblioteki młodzież rozpoczęła od naszej Pracowni Multimedialnej. Przestawiliśmy lekcję o  rodzajach książek, jak rozwijało się pismo i jak powstawał druk oraz jak ilustrowano książki dawniej a jak proces ten wygląda dziś. Młodzież wykazała się stuprocentową znajomością bajek i  baśni i szybko rozwiązała test, który przygotowaliśmy. Następnie Pani Wołowska zabrała naszych gości na „wycieczkę” po  Bibliotece. Objaśniła, co przedstawiają wystawy,  jakiego rodzaju książki znajdują się w Czytelni i dlaczego nie można ich pożyczyć  do domu. Potem odwiedziliśmy wypożyczalnię dla dorosłych i na końcu przeszliśmy do Fili dla Dzieci i Młodzieży. Tu Pani Wołowska objaśniła rozkład książek na półkach, prezentując, jakie książki  się na nich znajdują. Pozostały czas spędziliśmy w Kąciku Malucha oglądając książeczki.

Panie opiekunki zapewniły, że chętnie nas jeszcze odwiedzą, zwłaszcza, że w nadchodzącym miesiącu maju nie brak okazji do pogawędek o Bibliotece, książce oraz potrzebie wspólnego  czytania.

Joanna Kądziela-Kot