• „Na szafocie”

    •  

     Pierwszą książką, z  którą zetknęli się klubowicze w 2017 r. była wielokrotnie nagradzana powieść Hilary Mantell „Na szafocie”. Książka  na nowo opowiada historię panowania króla Anglii Henryka VIII, jednak z perspektywy rodu Cromwellów. To nie Henryk VIII i nie Anna Boleyn są bohaterami pierwszego planu, najważniejszy w powieści jest sir Tomasz Cromwell, sekretarz królewski, postać mocno niejednoznaczna. Z jednej strony Cromwell jest człowiekiem bezwzględnym, niemiłosiernym, bez wahania wykonującym polecenia monarchy dzięki któremu zdobył majątek i pozycję lecz równocześnie dba o swój ród, przyjaciół i krewnych. Zaletą książki, co zauważyły klubowiczki, jest wielka ilość detali, szczegółów, a także „pełnokrwiste” dialogi. Również język powieści jest –co było wielką zaletą dla czytających prozę Hilary Mantel - współczesny. Równie ważny jest aspekt moralny i psychologiczny książki. Powieść  napisana jest –„niejako z perspektywy katów”, którzy aby ocalić łaskę monarchy musieli poświęcić bezdzietną Annę Boleyn i podsunąć królowi Joannę. Zaś Cromwell, człowiek sprytny, zrobił dwie rzeczy na raz: rozwiódł króla i pomścił kardynała Wolseya, którego sprawcą śmierci była Anna Boleyn. Takich drobnych „smaczków” i „dygresji” w książce jest dużo czy to zadowoli czytelników rzecz gustu, niektórzy czytelnicy byli zachwyceni inni wręcz przeciwnie. Książka ogólnie nie jest łatwa w odbiorze - tak przynajmniej twierdzą klubowicze - lecz przedstawia szeroką panoramę historyczną Anglii.

     W spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki 17-01-2017 wzięło udział 6 osób.

     Kazimierza Wielka 17-01-2017 Adam Bienias

      

      

      

     „Lekcje z pingwinem”

      

     Książką, o której rozmawiano w lutym 2017 r. podczas spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki była „Lekcje z pingwinem” Toma Mitchela. W tej nietypowej książce  autor opisuje historię swojej przyjaźni z pingwinem. „Lekcje z pingwinem” są uroczą historią przyjaźni dwóch „osób” młodego mężczyzny i pingwina. Co najbardziej zauroczyło czytelniczki to prostota tej historii. Część osób stwierdziła ze najdziwniejsze historie zdarzają się w … życiu  i żaden pisarz nie może ich wymyślić. Cała historia przyjaźni rozpoczyna się od chwili, kiedy Tom znajduje pingwina na plaży, adoptuje zwierzę i zaczyna się nim opiekować ku radości uczniów szkoły średniej. Pingwin wlewa optymizm w osamotnionych przebywających w internacie uczniów. Książka jest – książką dla każdego, dla młodych i starych. Jak zauważyła pewna klubowiczka mogła by być wymarzoną lekturą dla młodych ludzi . W książce porusza się bowiem liczne wątki i tematy uniwersalne dla ludzi lecz bardzo ważne dla współczesnego człowieka: przyjaźń, szacunek dla przyrody, walkę z przeciwnościami , walkę o ochronę zagrożonych gatunków przyrody ,tolerancję. „Lekcje z pingwinem” jest książką z gatunku tych , które się każdemu podobają i którą każdy powinien przeczytać.

     W spotkaniu 16 -02-2017r. uczestniczyło 7 osób.

     Kazimierza Wielka 16-02-2017 Adam Bienias

      

     "Gasnące  Ognie"

     Książką z którą, kazimierscy klubowicze powitali wiosnę była książka reportażowa Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego „ Gasnące ognie”. Ossendowski stworzył swoje dzieło będąc  jako twórca  u szczytu sławy. Na wyprawę do Ziemi Świętej Mezopotamii autor książki wybrał się w latach dwudziestych  XX w. Książka choć napisana sto lat temu to pod pewnymi względami jest aktualna do czasów dzisiejszych. Według czytelniczek ukazuje fanatyzm religijny, narastającą wrogość pomiędzy wszelkiej maści odłamami chrześcijan a muzłumanami i  żydami. Panie które spotykały się na klubie zauważyły jednak że wiele zjawisk lub  takich jak, drobny handel żydowski wydaje się być autorowi znane z Ojczyzny , zresztą spotyka żydów wywodzących się np. z Lublina. Wydaje się że jak zauważyły klubowiczki że,  autor jest przeciwnikiem wszelkiej maści ekstremizmów i ze wszelkie ekstremizmy i wielkie skrajności są przekleństwem tego wielkiego i historycznego regionu. Nacjonalizm ,komunizm ,fanatyzm religijny  źle „wróżył” na przyszłość  dla Palestyny. Autor przekazuje w książce  tak olbrzymią liczbę informacji, podaje tak wielką liczbą szczegółów , dat , wydarzeń że o książce można rozmawiać godzinami- przy czym co zauważyły Czytelniczki Autor nie jest neutralny posiada własne wyraziste poglądy- można je określać pokrótce jako konserwatywno-chrześcijańskie z którymi, można się zgadzać lub nie, lecz trzeba je szanować. „Gasnące ognie” Antoniego Ferdynada Ossendowskiego jest książką z gatunku tych , które po przeczytaniu na długo zapadają w pamięć.

     W spotkaniu 17-03-2017 wzięło udział 8 osób

     Kazimierza Wielka  17-03-2017  Adam Bienias

      

      

      

     „Kolonia Marusia”

      

      

     Literatura polska opisuje wydarzenia, które wcześniej nie były obecne na kartach książek  polskich autorów. Jedną z takich książek starających się poruszać trudne i rozliczeniowe tematy jest powieść biograficzna Sylwii Zientek „Kolonia Marusia”. Autorka wywodząca się z rodziny kresowiaków próbuje w swojej książce opisać w sposób obiektywny dzieje swojej rodziny począwszy od przedwojennych szczęśliwych chwil spędzonych w Kolonii Marusi przez dziadka bohaterki  Władysława, następnie opisuje wojnę ,która na Wołyniu była straszna i okrutna, ludobójcza. Czy książka podobała się czytelniczkom kazimierskiego Dyskusyjnego Klubu Książki? Z pewnością czytelniczki były zainteresowane losami kobiet przedstawionych w książce: Konstancji, która została zmuszona wyjść za „bogacza” Władysława, Haliny - nieszczęśliwej żony pułkownika oficera LWP. Czytelniczki zgodnie stwierdziły że w odbiorze książki przeszkadzał im pewien  chaos faktograficzny- książka nie jest zbudowana chronologicznie. Dlatego pewne wątki i bohaterowie „mieszają” się czytelnikom. Obraz polskiego Wołynia jest troszkę sentymentalny. Trzeba podkreślić, że Autorka opisując lata wojny pisze miejscami bardzo dosadnie opisując np. rzezie Polaków na Kresach co nie wszystkim czytelnikom przypadło do gustu. Zientek ma „ładny” styl pisania, należy się pochwała autorce za podjęcie tak trudnego tematu, jednak  zgodnie stwierdzili klubowicze, że nie jest to literatura najwyższych lotów i książkę czyta się raczej bez większych emocji. Do mistrzostwa autorce „Koloni Marusi” jeszcze dużo brakuje.

     W spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Kazimierzy Wielkiej wzięło udział 8 osób .

     19-04-2017 Kazimierza Wielka Adam Bienias

      

      

      „Diego i Frida”

      

     Są artyści, którzy wywołują emocje i są tacy, którzy wzbudzają szacunek krytyków. Diego Rivera i Frida Kahlo należeli do pokolenia artystów, którzy  wzbudzali zarówno emocje wśród publiczności jak i świata sztuki. Biografia artystów pióra noblisty J.M.G Le Clezio opisuje z detalami życie, a przede wszystkim dzieje burzliwego  związku łączącego  tak nietuzinkowe osoby jak Diego Rivera i Frida Kahlo . Czytelnicy Kazimierskiego Dyskusyjnego Klubu Książki podczas kwietniowego spotkania  rozmawiali o artystach jednocześnie znanych i nieznanych. Okazało się, że większość  rzeczy, które klubowiczki  wiedziały przed przeczytaniem książki to utarte banały w stylu „wielkim artystom był” , „żył jako skandalista”. Tymczasem prawda po przeczytaniu książki Le Clezio okazała się zupełnie inna. Po pierwsze artyści stworzyli swój własny styl oparty na sztuce ludowej akcentując silnie w niej swoje ideały lewicowe. Ich twórczość dla większości klubowiczek  była całkowicie nieznana. Zaangażowanie zaś  i walkę o ideały marksistowskie Diega i Fridy, uczestnicy spotkania porównywali z walką  wielu polskich artystów , okazało się że pod względem moralnym była to walka toczona na darmo, jeśli zaś chodzi o wartości artystyczne dzieł stworzonych głównie przez Diega – on głównie uprawiał  „propagandę” – to  zdania czytelniczek były podzielone, część uważała że sztuka jest ponadczasowa część że ideologia  przeszkadza w sztuce. Uczestniczki spotkania stwierdziły, że dzięki książce dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o Meksyku , sztuce Meksykańskiej a przede wszystkim o dwojgu nietuzinkowych artystach, którzy wywarli wpływ na kulturę całej ameryki łacińskiej.  W dodatku książka obfituje w liczne  anegdoty dzięki którym czyta się ją lekko i przyjemnie.

     W spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Kazimierzy Wielkiej 19 maja wzięło udział 7 osób.

     Kazimierza Wielka 19 -05-2017 Adam Bienias

                                                                        

     „Papusza”

      

     Pierwsze półrocze 2017 r. klubowicze zakończyli w sposób nietypowy gdyż po  pierwsze - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w sobotę 3 czerwca w Noc Bibliotek,  po drugie -  lektura, z jaką zmierzyli się klubowicze również była wyjątkowa. Omawianą książką był reportaż biograficzny Angeliki Kuźniak pt. „Papusza”  opowiadający o cygańskiej poetce Bronisławie Wajs –Papuszy. Papusza wychowana w cygańskim taborze prowadziła w młodości życie nomadów. Objeździła z pobratymcami całą Polskę. Czytelniczki omawiając DKK-owską  lekturę stwierdziły, że w młodości widziały cygańskie tabory, cyganów i cyganki, którzy wśród ludzi wywoływali napady paniki. Książka napisana piękną prozą , która urzekła czytelniczki – twierdzące zgodnie że jest to jedna z lepszych pozycji  „przerabianych” na Dyskusyjnych Klubach Książki . Urzekły czytelników pewne detale, niuanse, które są już albo zapomniane albo już nieobecne w życiu współczesnego człowieka, jak tańczący niedźwiedź na jarmarku. Autorka opisuje zarówno liryczne lata przedwojenne, młodość Papuszy- czytelniczki stwierdziły na podstawie zdjęć  że była w młodości bardzo piękną kobietą jak i okrutne lata wojny i surowe dla cyganów lata PRL-u. Bohaterka książki tylko dzięki swojemu samozaparciu nauczyła się pisać i czytać, kiedy zaczęła publikować wiersze wspierana przez poetów i literatów ściągnęła na siebie „klątwę” zawistnych pobratymców. Same losy Bronisławy Wajs czy jak kto woli Papuszy, były tak dramatyczne, że zostały przeniesione na ekran. Zarówno książkę jak i film klubowiczki gorąco polecają każdemu. Książkę wzbogacają piękne i unikatowe zdjęcia o których można długo rozmawiać.

     W spotkaniu DKK wzięło udział 10 osób.

     Kazimierza Wielka 03-06-2017 Adam Bienias

      

  • Kontakty

   • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej
   • bibliotekakazimierzawielka@gmail.com
   • biblkw.kultura@gmail.com
   • bibliotekakazimierzawielka@gmail.com
   • (41) 352 12 11
   • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka
   • PROLONGATA: biblkw.wypozyczalnia@gmail.com
   • Inspektor Ochrony Danych: Zbigniew Kolus e-mail: iod.rodo.ochrona@gmail.com
   • NIP 662-16-73-365
   • Numer konta bankowego 16 8493 0004 0180 0130 0024 0001
   • Filia dla Dzieci i Młodzieży ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka biblkw.fddim@gmail.com
 • Galeria zdjęć

   brak danych