• W akcji Narodowego Czytania brała udział również Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej. We wspólnym czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego wzięła udział młodzież z działającej przy tamtejszym Ośrodku Kultury grupy teatralnej „Apropo”, uczniowie kazimierskiego Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach oraz mieszkańcy miasta.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor kazimierskiej biblioteki Nina Turek-Kwiecień, która odczytała list skierowany do uczestników akcji przez prezydenta Andrzeja Dudę. Głowa państwa dzieło Wyspiańskiego nazwała arcydramatem, który w barwny i niezwykle żywy sposób opowiada o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach. Zdaniem Niny Turek-Kwiecień „Wesele” to książka, która obowiązkowo powinna znajdować się w każdej domowej bibliotece.

- To wybitne dzieło. Każdy Polak powinien je znać i jak najczęściej po nie sięgać – podkreśliła dyrektor kazimierskiej biblioteki.

Podobnego zdania jest Ewa Wiejacha, opiekunka grupy teatralnej „Apropo”. Jak zaznaczyła, „Wesele” zainteresowało młodzież, która chętnie wcieliła się w przypisane im role. Dodała, że w planach grupy teatralnej jest przygotowanie większego spektaklu opartego na dramacie Wyspiańskiego.

- Jest to pozycja ponadczasowa. Myślę, że na bazie tej lektury można mówić o pewnych wskazówkach dla młodzieży również w dzisiejszych czasach. Wspólne czytanie było dla nich piękną lekcją. Jestem pewna, że członkowie mojej grupy wyciągnęli z niej coś dla siebie i będą z tej wiedzy korzystać w przyszłości – uważa Ewa Wiejacha.

Młodzi członkowie grupy teatralnej Wiktoria Wojtkowicz, Wiktoria Wojas i Kamil Możdżeń powiedzieli, że był to ich pierwszy kontakt z dziełem Wyspiańskiego, ale, jak dodali, nie ostatni. Wiedzę zdobytą w trakcie przygotowań do udziału w Narodowym Czytaniu zamierzają wykorzystać m.in. w szkole średniej, do której się wybierają i w której na lekcjach języka polskiego będą omawiać „Wesele”.

Narodowe Czytanie „Wesela” w Kazimierzy Wielkiej zakończyła dyskusja, w trakcie której wymieniano się swoimi ulubionymi cytatami i spostrzeżeniami.

źródło: