• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
        • Zaczynamy

• Po bardzo długiej przerwie w październiku udało się reaktywować zajęcia Lokalnego Klubu Kodowania. Zajęcia będą odbywać się w poniedziałek, środę oraz w piątek. W trudnym czasie pandemii w murach kazimierskiej biblioteki udało się zorganizować cztery grupy dzieci uczęszczające na zajęcia Lokalnego Klubu Kodowania. Podczas pierwszych zajęć dzieci  na początku poznawały takie pojęcia, jak kodowanie czy programowanie. Prowadzący ustalali również zasady, jakie mają panować na zajęciach. W dalszej części zajęć dzieci wymieniały urządzenia, które są zaprogramowane: roboty. Następnie dzieci tworzyły własnego robota. Na sam koniec zajęć dzieci na macie do kodowania starały się zakodować różne rzeczy np. samochód, kwiat, zamek lub motyla.

• Kodowanie -pierwsze kroki

• W poniedziałek 12.10.2020 r. odbyły się pierwsze zajecia Lokalnego Klubu Kodowania grupy początkującej. Kluczowym jest, aby właśnie na pierwszych zajęciach ustalić zasady, jakie będą obowiązywały, tym samym wspólnie stworzyliśmy kontrakt przypieczętowany odbitymi rękami uczestników. Dzieci dowiedziały się, co to jest robot i na czym polega zaprogramowanie robota. Robot to urządzenie, jakie wykonuje zadane mu polecenia. W domu na co dzień mamy styczność z wieloma robotami; robotem jest pralka, kuchenka mikrofalowa, odkurzacz, robot kuchenny. Aby robot wykonał jakąś czynność potrzebuje szeregu instrukcji zwanych programem. Każda instrukcja jest inna. Język programisty i robota musi być taki sam. Praca plastyczna polegała na wyklejeniu robota z figur geometrycznych. W zajęciach wzięło udział 3 dzieci.

• Zakodowana jesień

• Podczas kolejnych zajęć kodowania dzieci uczestniczące w  zajęciach Lokalnego Klubu Kodowania poznawały swoje pierwsze roboty- ozoboty. Ozoboty to malutkie mini robociki, które  poruszają się po narysowanych i pokolorowanych przez uczniów torach. Dzieci na zajęciach miały za zadanie pokolorować jesienne warzywa i owoce. Następnie przystąpiły do rysowania swoich własnych tras dla robotów. Trasy musiały być różnokolorowe oraz zawierać różne polecenia (komendy) dla małych ozobotów.