• 2018

      Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Excepturi perferendis magnam ea necessitatibus, officiis voluptas 
      • (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA!
      • XV OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK
        • Mam 3 lata - z przedszkolem poznaję bibliotekę

        • W ramach „Tygodnia Bibliotek” w dniach 7 i 8 maja bibliotekę tradycyjnie od kilku lat odwiedzają po raz pierwszy 3-latki z zaprzyjaźnionych przedszkoli: Publiczne Przedszkole Samorządowe „Parkowe Skrzaty” i Bezpłatne Niepubliczne Przedszkole „Motylek”. Jest to doskonała okazja aby dzieci poznały zbiory biblioteki (księgozbiór, gry planszowe, multimedia) i zasady panujące w bibliotece. 

          Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Franklin i książka z biblioteki” a także obejrzały bajkę o przygodach Charliego i Loli.

          Zainteresowaniem cieszyły się zagadki o zwierzętach i pokaz slajdów. Najmłodsi mogli pobawić się w „Sali spotkań” dla czytelników najmłodszych. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku w postaci cukierków. Łącznie bibliotekę odwiedziło 55 osób.

        • Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

        • W 2018 roku XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który obchodzony jest od 7 do 15 maja odbywał się pod hasłem: (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Dnia 8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach na spotkaniu pracowników bibliotek publicznych województwa świętokrzyskiego podsumowano biblioteczny rok 2017 a także rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu Świętokrzyski Bibliotekarz Roku 2017 oraz Biblioteka Roku 2017 Województwa Świętokrzyskiego. 

          Życzenia bibliotekarzom w dniu ich święta złożył dyrektor WBP w Kielcach Andrzej Dąbrowski: "Niech ziści się sen pewnej bibliotekarki, która widziała tłumy czytających – tego sobie i wam życzę. A na razie mamy jeszcze wiele do zrobienia, bo czytelnictwo w Polsce stoi na poziomie 38 procent. Jesteśmy bardzo potrzebni, aby zbudować silną tradycję czytelniczą, wpłynąć na społeczeństwo i jego postrzeganie na świecie. Zaś wszystkim władzom samorządowym, powiatowym, wojewódzkim pragnę zasugerować, aby podejmowali odważne decyzje dotyczące kultury, a szczególnie działań związanych z bibliotekami i słowem pisanym".

          Do tytułu Świętokrzyski Bibliotekarz Roku 2017 nominowano: 

          • Annę Kapciak, zastępcę dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie, 
          • Lucynę Mołdawa z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kijach, filia w Czechowie, 
          • Ninę Turek-Kwiecień, dyrektor naszej biblioteki 
          • Aleksandrę Klim, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasocinie, która odebrała ten tytuł z rąk Jacka Kowalczyka i Andrzeja Dąbrowskiego.

           

          Biblioteką Roku 2017 w województwie świętokrzyskim została Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Połańcu

        • Centrum Nauki Leonardo da Vinci

        • Dzień 9 maja 2018 roku był bardzo ważnym dnie w projekcie "Zakodowani w bibliotece". Wszystkie dzieci uczestniczące w tym projekcie i od stycznia zgłębiające tajniki programowania z wykorzystaniem robotów Dash i Dot wybrały się w magiczną podróż do świata nauki. Ta 100-osobowa grupa (85 dzieci i 15 opiekunów) odwiedziła wówczas Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu.

          Dzieci zwiedziły wystawę „Człowiek-niezwykła maszyna”, doświadczając zabawy zgromadzonymi na wystawie eksponatami dowiadywały się, jak złożony i wymagający jest ludzki organizm. Poznaliśmy oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie a jednocześnie obserwowaliśmy jakie czynniki najczęściej zakłóca ją pracę naszego organizmu ii powodują osłabienie ciała.

          Patronem wystawy jest Leonardo da Vinci – twórca najpopularniejszego rysunku na świecie. Zwiedzający wystawę mogą zatem poznać postać włoskiego mistrza oraz ideę idealnych proporcji ludzkiego ciała przy stanowisku poświęconemu „Człowiekowi Witruwiańskiemu”. Każdy ma  możliwość stworzenia własnej, zindywidualizowanej postaci witruwiańskiej odpowiadającej jego sylwetce. (źródło)

          Dzieci 5-letnie najbardziej zachwyciła: harfa świetlna, koło chomika oraz lej grawitacyjny. Starsi (7-11 lat) najwięcej czasu spędzili przy: kołysce Newtona, stolikach z układankami logicznymi a także próbując swoich sił w biegu na 100 metrów (eksponaty).

          Zwiedzanie Centrum obejmowało: eksponaty, plac zabaw przed budynkiem, salę zabaw w Centrum oraz piękny ogród i taras widokowy na dachu.

          Każdemu rodzicowi polecamy Centrum Nauki Leonardo da Vinci jako miejsce kreatywne, rozwijające i niezwykłe.


           

           

           

          PROJEKT 'ZAKODOWANI W BIBLIOTECE" JEST DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW FUNDACJI BGK W RAMACH PROGRAMU "NA DOBRY POCZĄTEK"

                  

        • "Wielkie hece w bibliotece"

        • Jak traktować książkę?

          Jak zachowywać się w bibliotece?


          W bibliotece zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Bohaterowie książek powpadali w tarapaty i powychodzili z książek. Bibliotekarka musi jak najszybciej pomóc wrócić bohaterom do książek, bo zaczynają rozchodzić się po bibliotece, która ma być wkrótce otwarta. Z pomocą przychodzi jej Kot-Dziwak (wyśmiewany przez Krasnala za to, że ma dziwne futerko. Przez 45 minut przedstawienia aktorzy i dzieci wspólnie próbują rozwiązać ten niezwykły problem. Ta sympatyczna bajka pomaga przedszkolakom w nauce akceptowania odmienności kolegów. 5-latki z grup "Mali odkrywcy", "Tygryski" (obydwie z Publicznego Przedszkola Samorządowego Parkowe Skrzaty) i "Pszczółki" (z Bezpłatnego Niepublicznego Przedszkola  Motylek) podczas przedstawienia przypomniały sobie zasady korzystania i dbania o książki. dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach integracyjnych z aktorami oraz aktywnie rozwiązywały problemy bohaterów. Teatr Moralitet sztukę "Wielkie hece w bibliotece" zaprezentował grupie 61 dzieci i 7 opiekunom.

          PROJEKT 'ZAKODOWANI W BIBLIOTECE" JEST DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW FUNDACJI BGK W RAMACH PROGRAMU "NA DOBRY POCZĄTEK"

                  

           


        • Rodzic bezpiecznego dziecka w sieci

        • Ile czasu nasze dzieci spędzają przed ekranem? Jak myślą dzieci a jak rodzice? Czy dzieci i rodzice widzą jakieś problemy w korzystaniu z nowych technologii i czy wiedzą jak je rozwiązywać? Między innymi tym zagadnieniom poświęcone były w bibliotece spotkania z psycholog Dorotą Celej. 

          Ile czasu 5-latek spędza przed ekranami? One same uważają, że 24 sekundy, minutę może godzinę. Rodzice przyznają, że różnie. Ile dzieci tyle historii. Jedno nie jest w ogóle zainteresowane żadnymi ekranami, inne oglądają tylko bajki, jeszcze inne grają na komputerze, smartfonie, tablecie lub Play Station. Są też takie, które czas wolny spędzają głównie z ekranem, w każdej możliwej formie. Dnia 10 maja 2018 roku 5-latki uczestniczące w projekcie "Zakodowani w bibliotece" po teatrzyku spotkały się z psychologiem. W luźnej atmosferze dzieci rozmawiały z Panią Dorotą Celej mówiąc nie tylko o tym ile grają ale też w co, jak często oraz w jakiej pozycji. Zaskoczone 5-latki usłyszały, że nasz kręgosłup najbardziej lubi kiedy siedzimy a pozycja leżąca nie jest odpowiednia. Dzieci dowiedziały się także, że w ich wieku czas spędzony na takiej formie spędzania czasu to ok. 1-2 godziny. 



             
             
          • Zerówki i pierwszaki z SSP Nr 3 poznają Dasha i Dota


          • Podczas spotkań z rodzicami 10, 16 i 21 maja Pani psycholog przekazała rodzicom to, czego dowiedziała się od dzieci:

            • mają problem ze zrozumieniem pojęcia czasu: sekundy, minuty i godziny to na razie abstrakcja
            • nie znają pojęcia: bez ograniczeń (przykład: dziecko, które nie gra mówi, że nie ma ograniczeń w graniu)
            • grają i oglądają w nieprawidłowej pozycji ciała
            • zasypiają przy telewizji co jest niedopuszczalne
            • mają telewizory i inne urządzenia z ekranami w pokoju co utrudnia prawidłowy rozwój dziecka 
            • WIDZĄ ILE CZASU z komórką w dłoni lub przy komputerze spędzają rodzice i im się to nie podoba


          • "Żabki" z "Motylka" poznają Dasha i Dota

          • Na spotkaniu rodzice dowiedzieli się także, że dzieci w wieku do 2 lat nie powinny w ogóle korzystać z urządzeń z ekranami. W wieku 2 do 5 lat 1-2 godziny dziennie a od 6 lat przy założeniu, że doba wygląda tak: 

            • 12 godzin jest aktywny (przedszkole, jedzenie, zabawa itp.)
            • 8-11 godzin śpi
            • gra, ogląda: tyle czasu ile zostało

            Pani Dorota Celej przekazała rodzicom prośbę dzieci: ustawianie czasomierzy na korzystanie z nowych technologii, ponieważ dzieci chcą wiedzieć ile czasu mogą korzystać z ekranów. Psycholog podkreślała, jak ważne są jasne zasady w korzystaniu z nowinek technologicznych oraz bycie konsekwentnym. Mówiła, że nie zachęca do zachęcania dziecka do korzystania z technologii ale także nie zachęca. Za najważniejszą uznała: obecność. Jak w każdej innej aktywności dziecka najistotniejsza jest obecność rodzica i kontrola tego, co dziecko wyszukuje i ogląda a także tłumaczenie sytuacji, których dziecko nie rozumie lub których się boi. 

            PROJEKT 'ZAKODOWANI W BIBLIOTECE" JEST DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW FUNDACJI BGK W RAMACH PROGRAMU "NA DOBRY POCZĄTEK"

                    

          • Zerówki i pierwszaki z SSP Nr 3 poznają Dasha i Dota

          • 11 maja roboty Dash i Dot odwiedziły dzieci z z zerówek i klas pierwszych uczących się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej. Roboty Dash i Dot są zabawką edukacyjną, która pozwala wprowadzić dzieciom podstawy programowania. Programując, dzieci uczą się logicznego i analitycznego myślenia. Pomijając cele edukacyjne roboty Dash i Dot mogą posłużyć do świetnej zabawy i pracy w grupie.

            W zajęciach wzięło udział 63 uczniów. Uczestnicy zajęć poznali takie pojęcia jak programowanie, program komputerowy. Z łatwością wymienili urządzenia domowe codziennego użytku, które aby działać musiały zostać zaprogramowane. Po teorii przyszedł czas na zabawę. Bibliotekarz prowadzący zajęcia zamienił się w programistę, a dzieci stały się robotami. Celem zabawy było wprowadzenie uczniów do pracy z robotami - sterowania nimi za pomocą odpowiedniej aplikacji.

            Zajęcia stanowiły wprowadzenie do programowania, tak więc zaprezentowane zostały podstawowe funkcje robotów. Dzieci nauczyły się sterować robotem za pomocą aplikacji na tablecie. W dalszej części zajęć uczniowie opracowywali taktykę burzenia wierzy.

          • "Żabki" z "Motylka" poznają Dasha i Dota

          • 15 maja - na zakończenie Tygodnia Bibliotek odwiedziły nas czterolatki z kazimierskiego przedszkola Motylek. Motywem przewodnim zajęć były podstawy programowania wprowadzane z pomocą robotów Dash i Dot. Nasi mali goście zapoznali się z biblioteką, a następnie zgromadzili się w Czytelni Biblioteki. Naszą zabawę edukacyjną z robotami zaczęliśmy od wyjaśnienia dzieciom pojęć używanych w dziedzinie programowania.

            Co to jest sterowanie? - dzieci mogły odkryć na przykładzie zabawy, w której bibliotekarz był programistą, a przedszkolaki robotami, które wykonywały wydawane polecenia. Dzieci w dwóch grupach uczyły się sterować robotem za pomocą aplikacji Wonder na tablecie, a na koniec zajęć burzyliśmy robotami wieże z kubków. W zajęciach wzięło udział 19 przedszkolaków.

      • Kontakty

        • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja
        • (41) 352 12 11
        • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka 28-500 Kazimierza Wielka Poland
        • NIP 662-16-73-365
        • Numer konta bankowego 16 8493 0004 0180 0130 0024 0001
        • b.janasik@bp-kw.pl WYPOŻYCZALNIA
        • i.janczyk@bp-kw.pl FILIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
        • a.bienias@bp-kw.pl PRACOWNIA KOMPUTEROWA
        • k.korczak@bp-kw.pl PUNKT ZAPISU CZYTELNIKA
        • iod.rodo.ochrona@gmail.com - Inspektor Ochrony Danych
    • Galeria zdjęć

        brak danych