• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
      • Dzień I - 30 stycznia 2017: Pierwszy dzień ferii zimowych za nami. Dzisiaj odbyły się zajęcia integracyjne: poznaliśmy swoje imiona, nauczyliśmy się nazywać i opisywać emocje, jakie towarzyszą nam na co dzień i spróbowaliśmy rywalizacji w "Kalamburach". Zainteresowaniem cieszyły się zajęcia ruchowe: rzucanie do celu piłeczkami, zabawa w ciepło-zimno, wydmuchiwanie baniek mydlanych. Nie zabrakło również zajęć plastycznych; dzieci tworzyły kolaż o sobie z wycinków z gazet, kolorowego papieru i pieczątek. W zajęciach uczestniczyło 13 osób.

Dzień II - 31 stycznia: Tematem wtorkowych zajęć była Antarktyda. Najpierw dzieci posłuchały historii o krainie zimna i lodu z książki Martyny Wojciechowskiej pt. "Dzieciaki świata". Później tworzyliśmy makietę Antarktydy wykorzystując ciastolinę i plastelinę. Dzieci lepiły pingwiny, foki i wieloryby, wodę zrobiły z niebieskiej bibuły, a lód ze styropianu i waty. W zajęciach wzięło udział 13 osób.

Dzień III - 01 lutego: Środa to dzień karaoke. Dzieci chętnie śpiewały ulubione piosenki m. in. "Jedzie pociąg", "Kaczuszki", "Bańkę łap", "Głowa, ramiona, kolana, pięty", "Krasnoludki", "Stary niedźwiedź mocno śpi". Muzyce towarzyszyły zabawy ruchowe, robienie i łapanie baniek mydlanych, tańce. Później graliśmy w Kalambury, "Wygibajtusia",bawiliśmy się w głuchy telefon, rzucaliśmy piłki do kosza. Dziewczynki chętnie bawiły się w rodzinę, sklep, lekarza, a także samochodami. Dziś na zajęciach gościliśmy 15 osób. W środę po południu gościliśmy także opiekunów i podopiecznych ze Świetlicy Środowiskowej z Kazimierzy Wielkiej. Zajęcia były poświęcone Antarktydzie, dzieci obejrzały film i usłyszały fragment książki o krainie zimna oraz pingwinach. Mogły podziwiać makietę stworzoną przez dzieci uczestniczące w zajęciach podczas ferii. Później graliśmy w "Rodzinne kalambury" rywalizowały ze sobą trzy drużyny, odgadywaliśmy hasła z kategorii zwierzęta, czynności, zawody, rośliny, rzeczy. Rywalizacja była bardzo zacięta. Następnie dzieci spędziły czas w "Sali spotkań"- bawiły się w "Głuchy telefon" i skojarzenia. Uwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie.

Dzień IV - 02 lutego: Czwartkowe zajęcia rozpoczęliśmy od roziązania krzyżówki, z której wyszło hasło "Ferie zimowe". Po przeanalizowaniu pytań, które przysporzyły najwięcej roblemów, dzieci grały w "Kolory".

Gra polega na tym, że jedno dziecko siedząc pośrodku koła podaje piłkę jednocześnie wypowiadając nazwę wybranego koloru. Osoba łapiąca musi uważać na wywołanie koloru czarnego, gdyż wtedy powinna nie złapać piłki. Jeśli ją złapie oddaje "fant", a żeby go wykupić trzeba było wykonać zadanie wymyślone przez grupę.

Po grze w "Kolory" powstały figury geometryczne: kwadrat, prostokąt, trójkąt, trapez i nakoniec wielkie koło.

Drugą część zajęć wypełniły gry planszowe i komputerowe.

Tydzień II

Dzień VI - 06 lutego: Pierwszą część spotkania wyprłniły zajęcia sportowe, które poprowadził fizjoterapruta Marcin Galwas. Na początku bla krótka rozgrzewka, a później zawody w dwóch drużynach; wyścigi na piłkach, zadania sprawnościowe oraz zawody w rzucaniu obręczy na pachołek. Było też podawanie sobie w parach piłeczek za pomocą dmuchania. Po intensywnych ćwiczeniach pożegnaliśmy Pana Marcina, który gościł u nas z trójką dzieci z Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kazimierzy Wielkiej.

Druga część zajęć upłynęła na zabawach tradycyjnych: "Chodzi lisek koło drogi...", "Głuchy telefon". Dzieci bawiły się rónież w "Zamianę miejsc". Zabawa polega na tym, że jedno dziecko odwraca się tyłem, a reszta uczestników zmienia miejsca siedzenia w kółku. Zadaniem osoby, która była odwrócona jest odgadnięcie, które dzieci zamieniły się miejscami.

Dzień VII - 07 lutego: We wtorek 7 lutego w ramach Dnia bezpiecznego Internetu dzieci razem z postaciami z kreskówek Zużką i Tuniem poznawały podstawowe pojęcia takie jak Internet, wyszukiwarka, chat, e-mail. Zajęcia ilustrowały zabawy ruchowe i plastyczne. Razem utworzyliśmy sieć Internetową, dzieci niczym wyszukiwarka szukały ukrytych na Czytelni liter, z których powstało hasło "Internet", rozwiązywały krzyżówkę, rebusy itp. Na koniec uczyliśmy się piosenki o bezpieczeństwie w Internecie.

Dzień VIII - 08 lutego: Podczas środowych zajęć dużo się działo! Najpierw dzieci grały w gry planszowe m.in "Dixit", "Krzyżacy" i "Liczymy pingwiny!". Potem gościliśmy policjanta - st. asp. Dariusza Juszczaka, który przeprowadził pogadankę na temat bezpiecznego spędzania czasu przez dzieci. Na koniec spotkanie przeniosło się do pokoju zabaw na Fili.  \

Dzień - 09 lutego: Czwartkowe zajęcia upływały pod hasłem "Sport to zdrowie" W pierwszej części zajęć dzieci rywalizowały ze sobą w dwóch kategoriach: quiz wiedzy o sporcie oraz zawody sprawnościowe.
        W drugiej części gościliśmy kazimierskiego sportowca - Andrzeja Szczepanika. Pan Andrzej opowiedział dzieciom o triathlonie, w którym się specjalizuje. Prezentował stroje do dyscyplin, które uprawia. Promował zdrowy tryb życia namawiając dzieci do uprawiania sportu oraz zdrowego odżywiania. Uczulił dzieci na bezpieczeństwo, zwłaszcza w czasie jazdy na rowerze. Pan Andrzej rozdał dzieciom odblaski.

Dzień X - 10 lutego: Ostatnie spotkanie w ramach "Ferii w bibliotece" upłynęło pod znakiem Walentynek.Zajęcia rozpoczął p. Adam czytając bajkę pt. "Franklin i Walentynki". Następnie dzieci wykonały kartkę walentynkową. Na zakończenie dzieci wraz z wszystkimi prowadzącymi zajęcia podczas ferii zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. Kartki 14 lutego powędrują do "Walentynek".