• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
      • Filia dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej zorganizowała w dniach: 20-24.02.2012 ferie dla dzieci. Akcji przyświecała idea: „Bawić ucząc, uczyć bawiąc”. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony dzieci, jak i rodziców, którzy przyprowadzali do Biblioteki najmłodsze pociechy. Bibliotekę odwiedziło łącznie ponad 100 osób, w tym oprócz młodzieży „kazimierskiej” – dzieci spędzające ferie w Kazimierzy Wielkiej. Podczas ferii zorganizowano zabawy integracyjne dla dzieci, konkursy, zagadki, zajęcia plastyczne. Dzieci mogły wypożyczyć i obejrzeć „na dużym ekranie” bajki dostępne w zbiorach Biblioteki.

Dużym powodzeniem cieszyły się gry i zabawy intelektualne zarówno tradycyjne, jak i te nowoczesne, np. kalambury, koło fortuny, ciepło-zimno, państwa-miasta, rywalizacje drużynowe z wiedzy o Polsce i świecie. Dzieciom sprawiały wielką przyjemność zabawy przy tablicy magnetycznej. Ogromny entuzjazm wzbudziły zajęcia twórcze typu tworzenie „kolażu” z wykorzystaniem wycinków gazet, farb, kredek, papieru kolorowego. Powstały niesamowite prace, które można oglądać w holu Biblioteki. Niewyobrażalną radość sprawiły dzieciom zabawy grupowe: „mumia” i „pajęcza sieć”. Pierwsza zabawa polegała na stworzeniu mumii, poprzez obwijanie uczestnika w papier. „Pajęcza sieć” motywowała dzieci do formułowania pytań i udzielania szybkich odpowiedzi. Dzieci przekazując sobie włóczkę stworzyły gęstą sieć pajęczą. Radości było co nie miara. Kulminacyjnym punktem zabaw była wizyta pracownika Biblioteki przebranego za bajkową postać Gumisia. W rolę misia wcielił się Adam Bienias, który poczęstował uczestników sokiem jagodowym i słodkościami.

Realizacja projektu możliwa była dzięki udziałowi biblioteki w Programie Rozwoju Bibliotek, który w 2010 roku przekazał nam nieodpłatnie sprzęt komputerowy, co ułatwiło nam stworzenie pracowni multimedialnej z dostępem do szybkiego i bezprzewodowego Internetu. Dzięki PRB biblioteka posiada także rzutnik i ekran, co sprawia, że mali użytkownicy mogą poczuć się u nas jak w kinie. Blisko połowa uczestniczących w feriach skorzystała także  z bezpłatnego Internetu.

Rekompensatą za czas poświęcony przygotowaniu imprezy były uśmiechy dzieci i zapewnienia, że chętniej będą korzystać ze zbiorów Biblioteki. Korzyść ze spędzonego razem czasu była obopólna, gdyż  jak pisał niegdyś Paulo Coelho: „Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się - ze wszystkich sił - tego, czego się pragnie”.