• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach

•           W sobotę, 21 listopada 2015 roku w Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. M. Reja w Kazimierzy Wielkiej odbyły się obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyniosło swojego ulubionego pluszowego  towarzysza, aby przedstawić go kolegom i koleżankom. Również bibliotekarze aktywnie włączyli się w świętowanie powiększając kolekcje misiów o swoje przytulanki.

Świętowanie rozpoczęło się od przedstawienia swojego misia, jego imienia, koloru, pochodzenia. Misie były różne: małe i duże, brązowe i fioletowe, w sukienkach i spodniach. W skład rodziny misiów wszedł miś Łatek. I wówczas zaczęły się rozważania na temat poszanowania pluszaków. Skąd u misia łatki? – Bo dzieci go rozerwały. Dyskusjom nie było końca. Dzieci opowiadały o dzieleniu się zabawkami z innymi, koleżeństwu, magicznych słowach: Dziękuję, przepraszam i proszę. Nawiązując do wiersza Janczarskiego pt. „Naprawiamy misia” najmłodsi doszli do wniosku, że nie trzeba wyrywać sobie zabawek bo można bawić się wspólnie i wówczas zyskać więcej przyjaciół.
                  Później dzieci rysowały misia z zamkniętymi oczami. Zabawa ta obfitowała w wiele śmiechu, gdyż rysunki misiów były bardzo oryginalne i niesamowite: ręce znajdowały się na głowie, a uszy „w powietrzu”. Nie jest łatwo narysować misia nie widząc, co się rysuje, niejeden malarz nie podjąłby się takiego wyzwania.
                  Następnie dzieci usiadły w kole, wybraliśmy największego misia, który uczestniczył w zabawie.  Słuchając piosenki „Jadą, jadą misie” pluszak wędrował z małych rąk do rąk by gdy muzyka umilknie, dziecko trzymające misia na kolanach musiało wykonać zadanie. A polecenia były przeróżne: naśladuj ulubione zwierzę, zrób 5 przysiadów, podskakuj przez 10 s. na jednej nodze, znajdź 3 książki o samochodach. Każdy wykonał zadanie.
                  Kolejny konkurs polegał na odgadnięciu tytułu bajki o misiach, słuchając piosenki. Tutaj pojawiły się bajki: „Miś Uszatek”, „Miś Paddington”, „Kubuś Puchatek”, „Miś Coralgol”. Nie zabrakło także piosenki ”Gummi Miś”, która porwała dzieci do tańca z misiami. Ciekawą modyfikacją tradycyjnej zabawy w chowanego było chowanie misiów w Sali zabaw i odnajdywanie ich przez dzieci.
                  Zwieńczeniem „misiowej imprezy” były rysunki przedstawiające roześmiane misie. Owe „dzieła” można podziwiać  na wystawce zorganizowanej w pomieszczeniu Filii dla Dzieci i Młodzieży.
                  W hucznych obchodach Dnia Misia uczestniczyło 12 dzieci oraz wszyscy bibliotekarze. Podsumowaniem „imprezy” było pamiątkowe zdjęcie z misiami.