• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
        • Nagłówek

• Filia dla Dzieci i Młodzieży Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej pod czujnym okiem pani Moniki Wendel zorganizowała zajęcia wakacyjne dla dzieci 5-10 lat. Wakacje w bibliotece odbywały się w poniedziałki (gry planszowe), środy (książka+zabawy) i piątki (zajęcia plastyczne, muzyczne, ruchowe) w godzinach 10.00-11.30. Zajęcia 1 lipca były zajęciami integracyjnymi, dzieci podzielone na 4 grupy rysowały kwiatka – na płatkach wpisywały swoje imię i 3 cechy indywidualne, a w środku – cechy wspólne. Tak oto powstały 4 drużyny: „Dzikie koziołki”, „Purpurowe czaszki”, „Polska do boju” oraz „Niebieskie dziki”, jakie konkurowały w grze: „Państwa-miasta”. Kiedy uczestnicy wakacji poznali się, mogli współpracować i bawić się razem. Poniedziałki były „zarezerwowane” dla gier planszowych. Dzieci grały w „Twistera”, „Dixit”, „Chińczyka”, „Bierki”, „Nowe Zagadki Smoka Obiboka”, „Pirata”, „Hungry Monsters”, „Domino”, „Wygibajtusia”, „Puzzlino”, „Konstruktora”, „5 sekund” i „Kalambury”.

• W środy odbywały się zajęcia z książką. Dzieci poznały powieść Widmarka pt. „Tajemnica biblioteki” i pobawiły się w detektywów. Cztery drużyny: „Czytusie”, „Czeladnicy”, „Mistrzowie” i „Ochotnicy”, kierując się wskazówkami szukali skarbu ukrytego w bibliotece. Musieli rozwiązać mnóstwo zagadek i odpowiedzieć na pytania dotyczące biblioteki. Skarb był ukryty w magicznym pudełku. Kolejne zajęcia z książką pozwoliły poznać dzieciom polskie legendy, głównie „Legendę o Wawelskim smoku”. Uczestnicy zajęć udali się w multimedialną podróż po Polsce tropem znanych legend, odwiedzili Kraków, Warszawę, Gniezno, Gdańsk i Katowice. Nie zabrakło także książki o zwierzętach. Po przeczytaniu opowiadania pt. „Mam przyjaciółkę opiekunkę zwierząt” dzieci oglądały film z wrocławskiego ZOO i Oceanarium. Odgadywały zagadki o zwierzętach i zakładały maski zwierząt. Oprócz podróży palcem po mapie po Polsce dzieci „odbyły” podróż do Tajlandii z Nelą, bohaterką książeczki „10 niesamowitych przygód Neli”. Uczestnicy zajęć poznali kulturę oraz typowe potrawy Tajlandczyków, w drugiej części zajęć wykonały wachlarze – typowy element kultury azjatyckiej. W sierpniu odbyły się zajęcia z książką o tematyce historycznej. Spotkanie było poświęcone pierwszemu władcy Polski – Mieszkowi I oraz insygniom władzy królewskiej: koronie i berłu. Po lekturze fragmentu książki pt. „Jagiełło pod… prysznicem. Opowieści o władcach Polski” dzieci oglądały filmiki o tematyce historycznej z płyty „Kocham Polskę”, końcowym efektem zajęć było wykonanie koron i bereł. Jedne zajęcia były poświęcone poznawaniu swojego regionu, czyli Kazimierzy Wielkiej. Jajka – niespodzianki kryły w sobie pytania z wiedzy o naszym mieście, zebrani obejrzeli film i przy użyciu kalki wykonali herb Kazimierzy Wielkiej. Końcowym efektem była ogromna plansza przedstawiająca charakterystyczne budynki świętokrzyskiej miejscowości w formie puzzli. Ostatnie zajęcia z książką dotyczyły Zuzu z plemienia Himba. Dzięki książce podróżniczej Martyny Wojciechowskiej pt. „Dzieciaki świata” uczestnicy wakacji poznali afrykańskie plemię, dowiedzieli się o tradycjach tam panujących i piramidach. Następnie wykonali makietę pustyni z piramidami, wielbłądami, palmami i piaskiem.

• W piątki odbywały się zajęcia plastyczne, muzyczne, ruchowe i wiele innych. Na zajęciach plastycznych dzieci robiły smoka z rolek po papierze oraz bibuły, odbijały szablony masek przez kalkę, a potem kolorowały farbkami i robiły maski zwierząt, tworzyły z origami podwodny świat, rysowały przy odpowiednim ułożeniu dłoni węża, kaczkę, psa, ślimaka i żyrafę, tworzyły obrazki z wykorzystaniem figur geometrycznych, malowały farbkami koszulki, robiły zamki i rycerzy z pudełek i rolek po papierze toaletowym.  W bibliotece odbyły się także zajęcia muzyczne z wykorzystaniem płyt karaoke. Dzięki aranżacjom muzycznym odkryliśmy liczne dziecięce talenty i dobrze się bawiliśmy. Przyświecał nam tekst znanej piosenki: „Zapraszamy do śpiewania: zamiast smutku na rozstanie będzie śmiech, wspólnych chwil nie zgubi czas, nie odbierze wiatr —każdy dzień codziennie więcej wart…”.

Podczas wakacji bibliotekę odwiedziło wiele ciekawych osób. W ramach „Bezpiecznych wakacji” odbyła się pogadanka pani policjant Moniki Cichy na temat zagrożeń czyhających podczas pobytu na wakacjach: w górach, nad morzem, nad jeziorem. Dzieci rysowały sytuacje przedstawiające bezpieczne zachowanie na drodze, w wodzie, w lesie, na placu zabaw.  W lipcu gościliśmy uczestników półkolonii Z Zespołu Szkół Samorządowych w Wielgusie. Po przeczytaniu fragmentów opowiadania pt. „Tajemnica biblioteki” uczniowie odgadywali hasła z gry „Kalambury”. Rywalizacja była zacięta  i z pięciu drużyn dwie zdobyły pierwsze miejsca.

• W myśl hasła: „Sport to zdrowie” w poniedziałek wyruszyliśmy z biblioteki na pobliski plac zabaw. Dzieci grały w piłkę nożną, skakały w klasy, w gumę, skakankę, kręciły się na karuzeli. 31 sierpnia 2016 r. odbyły się ostatnie wakacyjne zajęcia. Przygotowaliśmy dla dzieci atrakcje: malowanie twarzy i robienie zwierząt z balonów. Każdy z uczestników wakacji zostawił odcisk swoich dłoni na brystolu. W sumie podczas zajęć wakacyjnych bibliotekę odwiedziły 594 osoby. Ideą spotkań wakacyjnych była zasada Ignacego Krasickiego: „Uczyć bawiąc”. Chcieliśmy, aby biblioteka nie kojarzyła się tylko z czytaniem, ale była przede wszystkim miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla dzieci. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne spędzenie wakacji i zapraszamy w przyszłym roku.