• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
      • Maciej Kras

• „Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują czytają tylko jedną stronę” – podążając za myślą
        św. Augustyna zaprosiliśmy do naszej biblioteki podróżnika, aby obudzić w dzieciach ciekawość świata, ukazać jego piękno i różnorodność.

W poniedziałek 26 listopada naszym gościem był Maciej Kras należący do grupy podróżniczej trzask,pl. Dzieci miały okazję poznać ciekawy kraj – „….wody ognia i lodu” -  odległą Islandię. Dzieci dowiedziały się jak żyją Islandczycy, jakim językiem się posługują, co stanowi źródło ich utrzymania. Nie zabrakło też narodowych akcentów, gdyż Polacy stanowią na Islandii dużą grupę wśród ludności napływowej.

Oglądając fotografie dzieci poznały niezwykłość tej dalekiej krainy, gdzie dzień może trwać przez 24 godz. przez pól roku, gdzie wybuchają wulkany i gejzery. Prowadzący spotkanie wyjaśnił dzieciom dlaczego się tak dzieje, ukazując specyfikę położenia Islandii. .  Opowieść ilustrowana pięknymi fotografiami i ubarwiona ciekawostkami przybliżyła dzieciom życie na Islandii.