• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
        • Zawieszka z masy solnej

• Jak wykonać zawieszkę mając do dyspozycji mąkę, sól, wodę i farby dowiedziały się dzieci na spotkaniach wakacyjnych w ramach projektu Bibliokulturka 2.0.

Zajęcia z wykorzystaniem masy solnej były podzielone na dwie części. W pierwszej kolejności trzeba było zrobić ciasto, potem wyciąć kształty a następnie po wyschnięciu przyozdobić i pomalować. Najtrudniejsze zadanie miała grupa najmłodsza, gdyż to oni wyrabiali ciasto. Pod opieka Barbary Janasik 23 lipca dzieci z młodszej grupy wyrobiły ciasto na masę solną a potem powycinały kształty. Następnego dnia grupa starsza, korzystając już z ciasta przygotowanego przez młodszych kolegów powycinała swoje zawieszki. Po wyschnięciu za tydzień obie grupy pomalowały swoje zawieszki. Po przewleczeniu przez sznureczek każde dziecko otrzymało własnoręcznie wykonaną ozdobę na szyję.

• Projekt "BIBLIOKULTURKA 2.0" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt realizowany w ramach  V edycji Programu "Decydujesz, Pomagamy" organizowanego przy współpracy  ze spółką Tesco (Polska) Sp. z o.o. oraz Fundacją Tesco, zgodnie z umową o dofinansowanie projektu nr 20011/2019.

SPONSORZY:

PARTNERZY MEDIALNI:

it
        • Wakacje z książką

• Do książki potrzebna jest ładna zakładka – najlepiej taka, którą można wykonać samemu – Bibliokoderzy już wiedzą, jak to zrobić!

Na zajęciach w środę, 25 lipca pod okiem Barbary Janasik i Joanny Kądzieli-Kot dzieci wykonały zakładki za pomocą origami. Wstępem do zajęć była rozmowa na temat sztuki origami. Dzieci przypomniały sobie, na czym polega origami, skąd pochodzi i w jakim kraju zostało rozpowszechnione.

Korzystając z filmików instruktażowych dostępnych na stronie www.youtube.com uczestnicy zajęć najpierw wykonali dosyć trudną zakładkę – serduszko, a potem nieco łatwiejszą – żabkę. Satysfakcja z dobrze wykonanych prac była ogromna!

• „Czas na piknik!” – pod takim hasłem odbyły się zajęcia 27 lipca dla młodszej grupy Bibliostworków. Najpierw uczestnicy oglądając bajki dowiedzieli się, jak się udał piknik świnki Peppy i Kajtusia, a potem wszyscy udali się na piknik przed bibliotekę. Siedząc wygodnie na kocach wysłuchali bajki czytanej przez panią Barbarę Janasik pt. „Franklin i noc pod namiotem”. Na każdym pikniku jest poczęstunek, więc była też przerwa na jedzenie a potem czas na zabawę. Dzieci bawiły się puszczając bańki mydlane a potem kolorowały balonowe zwierzątka wykonane przez panią Joannę Kądzielę-Kot.

Ostania część zajęć i zabawy została przeniesiona do sali zabaw w bibliotece.

• Projekt "BIBLIOKULTURKA" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.