• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
        • O zachowaniu się na drodze

• W poniedziałek 15.07.2019 r. na zajęciach wakacyjnych gościliśmy panie policjantki: Monikę Cichy i Elżbietę Cisak

Panie policjantki przeprowadziły pogadankę na temat bezpiecznego zachowania na drodze. Dzieci dowiedziały się, jak zachowywać się na przejściu dla pieszych, jak bezpiecznie poruszać się na rowerze w miejscu publicznym i jak ważne jest noszenie przy sobie odblasków i latarki o zmierzchu. Zainteresowaniem cieszyła się mata drogi i samochodzików oraz znaki drogowe, dzieci mogły wcielić się w rolę kierowcy samochodu osobowego, kierowcy radiowozu oraz pieszego. Nieliczni mieli za zadanie "obsługiwać" znaki drogowe i sygnalizację świetlną. Uczestnicy zajęć mogli zrobić odciski swoich palców i dłoni. W zajęciach wzięły udział 33 osoby.

• Zajęcia integracyjne

• 01.07.2019 r. odbyły się pierwsze zajęcia wakacyjne dla dzieci w ramach projektu Bibliokulturka 2.0. Najpierw dzieci  podzielone na 2 drużyny sprawdzały swoją wiedzę w grze "5 Sekund" i "Kalamburach". Następnie odbyła się krótka pogadanka na temat bezpieczeństwa podczas wakacji przygotowana przez panie policjantki: Elżbietę Cisak i Monikę Cichy. Dzieci dostały broszurki informacyjne, dowiedziały się jak zachowywać się nad wodą, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, poznały numery alarmowe. Atrakcją dla dzieci była rywalizacja w grze Kahoot na temat znanych bajek. W zajęciach uczestniczyło 37 osób.

• Bezpieczne wakacje

• W dniach 17 i 20 lipca na zajęciach wakacyjnych gościliśmy przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej – sierż. Elżbietę Cisak z profilaktyki oraz st. asp. Dariusza Juszczaka – dzielnicowego miasta Kazimierza Wielka.

Zajęcia w starszej grupie Bibliokoderów miały formę pogadanki, której głównym tematem było bezpieczeństwo podczas wakacji. Policjanci przypomnieli zasady bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach letniego wypoczynku np. nad wodą, w lesie. Radzili jak bezpiecznie wybrać miejsce do zabawy, oraz jak należy się zachować podczas nieobecności dorosłych w domu. Przypominano numery alarmowe oraz główne zasady stosowane w ruchu ulicznym. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały rysunki, które przedstawiały bezpieczne i niebezpieczne zachowanie się podczas wakacji.

Trochę inny przebieg miały zajęcia w młodszej grupie Bibliostworków. Przy pomocy rekwizytów przedstawiających znaki uliczne, sygnalizację świetlną, oraz samochodzików - angażując dzieci - policjanci przedstawili prawidłowe zachowanie się w ruchu drogowym. Zadaniem dzieci było również pokolorować odpowiednio otrzymany w formie malowanki znak drogowy. Na zakończenie spotkania przedstawiciele policji krótko przedstawili bezpieczne zachowanie się podczas letniego wypoczynku. Spotkanie na temat bezpieczeństwa grupa Bilbiostworków zakończyła kolorując kolorowanki przedstawiające policjantów oraz wóz policyjny.

W dniu 20.08.2018 r. na zajęciach wakacyjnych ponownie gościliśmy przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej. Tym razem uczestnikami zajęć były dzieci z grup wakacyjnych: "Bibliokoderzy" i "Bibliostworki".

Pan policjant opowiadał o bezpieczeństwie nad wodą i stosowaniu się do reguł:

1. Wybieraj tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli!

2. Stosuj się do regulaminu kąpieliska, obowiązujących oznaczeń i poleceń ratownika!

3. Rodzicu, zawsze bądź w pobliżu, gdy Twoje dziecko pływa!

4. Nie skacz do nieznanej i płytkiej wody!

5. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich!

6. Pływając na łodziach, kajakach zawsze wkładaj kapok!

7. Nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki!

Dzieci dowiedziały się o znakach drogowych, mogły także zadawać pytania. Nie zabrakło możliwości obejrzenia radiowozu policyjnego, przymierzenia czapki policyjnej, a także zobaczenia kajdanek  i policyjnej pałki. W zajęciach uczestniczyło 25 osób.

• Projekt "BIBLIOKULTURKA" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.