• Kultura to (…) budowanie wartości, dla których warto żyć.
      • Zbigniew Herbert
        • Kultura - sztuka

• „Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści” to książka Michaela Birda, która stała się inspiracją do przeprowadzenia zajęć o sztuce dla dzieci. Tematem zajęć była twórczość jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów na świecie – Vincenta van Gogha. Przy pomocy czytanki o artyście prezentującej jego biogram, dzieci poznały cechy charakterystyczne dla prac malarza: tzw. kolor sugestywny, faktura (impast), kontrast, duża wrażliwość kolorystyczna.
          Po części teoretycznej przystąpiliśmy do dzieła. Powstały wspaniałe interpretacje obrazów: „Gwiaździsta noc” i „Słoneczniki”. Uczestnicy spotkania zapamiętali, że Vincent van Gogh, był artystą eksperymentującym z kolorem. Wiedza ta sprawiła, że wykonane prace nie były ściśle odwzorowane z wyświetlonych reprodukcji, a były tylko inspiracją dla małych artystów.

• Kultura - muzyka

• W środę 19.08.2020 r. w ramach "Kazimierskiego Festiwalu Kulturalnego" odbyły się zajęcia muzyczne. Dzieci poznały historię Fryderyka Chopina, słynnego kompozytora i początki jego drogi muzycznej z książki: "Chopin oczami dziecka". Następnie uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jaki jest podział instrumentów muzycznych na instrumenty strunowe, dęte i perkusyjne oraz instrumenty elektryczne i jakie instrumenty należą do danej grupy. Następnie dzieci mogły pograć na trójkącie, grzechotkach, bębenku, tamburynie, tarce i cymbałkach. Praca plastyczna polegała na nazwaniu i pokolorowaniu instrumentów oraz dopasowaniu nazwy do danego instrumentu. Dzieci poznały historię o ulicy dźwięków. Na zakończenie zajęć uczestnicy pograli na instrumentach oraz zatańczyli do melodii: "Lewa ręka, prawa noga"

• Kultura - historia

• W ramach przygotowań do Kazimierskiego Festiwalu Kulturalnego 2020 dzieci uczestniczące w bibliotecznych „Bajecznych porankach” przygotowały pracę plastyczną „Moje miasto”. Na początku środowych zajęć, grupka dzieci wysłuchała  przeczytanej legendy o smoku wawelskim z książki „Legendy polskie dla maluchów”. Następnie dzieci wysłuchały legendy o założeniu Kazimierzy Wielkiej. Potem dzieci porównały  obie legendy. Następnie uczestnicy „Bajecznych poranków” przystąpili do wykonywania głównego zadania pracy czyli pracy plastycznej. Na sam koniec zajęć dzieci odgadywały zagadki poświęcone Kazimierzy Wielkiej.

• Kultura - literatura

• Odwiedzając bibliotekę należy ją poznać, w klimat biblioteczny wprowadziła uczestników zajęć książeczka pt.: „Kicia Kocia w bibliotece”. Regały, książki, karta biblioteczna nie są obce naszym małym czytelnikom. W bibliotece można robić wiele rzeczy, obejrzeć bajkę, namalować, kodować. Wspólnie z innymi dziećmi można stworzyć prawdziwą bajkę. Każdy z uczestników zajęć stał się autorem bajki, same tworzyły ilustracje, opowiadanie. Widać było zadowolenie na twarzy i zapał do pracy.

Dzień drugi zajęć rozpoczęło się przeczytaniem książeczki o przygodach żółwia Franklina. To krótkie i ciekawe historie, opowiadanie miało tytuł „Franklin czyta kolegom”. Pracę trzeba skończyć, czyli książeczki nabierały coraz więcej ilustracji, zdobień. Każdy starał się by jego książeczka była niezapomniana wyglądem i treścią.

Kazimierski Festiwal Kulturalny to projekt realizowany przez Miejsko-Gminną i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura—Interwencje 2020”.