Wakacje z książką
Wakacje z książką 2021
W poniedziałek 05.07.2021 r. odbyły sie zajęcia integracyjne. Na wstępie dzieci wraz z prowadzącym ustalili kontrakt czyli zbiór zasad, jaki będzie obowiązywał na zajęciach. Potem dzieci siedząc w kółku podawały sobie piłkę wymieniając swoje imię, a następnie imię kolegi/koleżanki. Następnie uczestnicy zajęć podawali wyraz na ostatnią literę poprzedniego wyrazu. Dzieci uczestniczyły w zabawie: Prawda-Fałsz, odgadywały czy podane zdanie jest fałszywe czy prawdziwe. Zdania dotyczyły ciekawostek z bajek oraz ze świata roślin i zwierząt. Laureaci dostali dodatkowe punkty. Lekturą o wakacjach było opowiadanie pt. "Zuzia jedzie na wakacje". Dzieci dowiedziały się, jakie atrakcje można zobaczyć nad morzem. Praca plastyczna polegała na wykonaniu słońca z papierowych talerzyków i odbitych rąk. Na odbitej papierowej ręce dziecko wpisywało swoje imię, wiek, ulubiony kolor, ulubione zwierzę, imię koleżanki'kolegi, hobby.Na zakończenie zajęć dzieci wraz z prowadzącą Moniką Wendel ustawiły się do wspólnego zdjęcia. W zajęciach uczestniczyło 9 dzieci.
O harcerstwie z Irkiem Górskim
Gościem specjalnym piatkowych wakacyjnych zajeć był Irek Górski - druh drużyny "Żywioły" z Kazimierzy Wielkiej wraz z harcerką Aleksandrą. Dzieci dowiedziały się kim jest harcerz, co trzeba zrobic, żeby zostać harcerzem i za co otrzymuje się odznaki. Ponadto uczestnicy zobaczyli na prezentacji zdjecie harcówki oraz wydarzenia z udziałem naszych gości. Pan Irek nauczył dzieci śpiewać piosenkę pt. "Żywioły" wraz z pokazywaniem, a Ola przytoczyła słowa piosenki "Idzie listonosz". Dzieci wraz z prowadzącym bawili się w grę związaną z wyjazdem do Afryki polegającą na zamianie się miejscami siedzących w kole. Na zakończenie zajęć dzieci przekazały sobie iskierkę i nauczyły się harcerskiego pożegnania. W zajęciach uczestniczyło 9 dzieci.
Idziemy do dżungli
W trakcie poniedziałkowych zajęć dzieci miały okazję zapoznać się z wizerunkami dzikich zwierząt. Na samym początku zajęć prowadzący przeczytał fragment książki „W zoo”, następnie dzieci obejrzały zdjęcia i obrazki dzikich zwierząt z kolorowych książek księgozbioru Filii dziecięcej. Następnie dzieci obejrzały filmy przedstawiające zwierzęta dżungli, ich wygląd oraz sposób wydawania odgłosów. Później dzieci przystąpiły do wykonywania pracy plastycznej – własnego słonia . Słonie, które dzieci zrobiły z materiałów plastycznych były koloru zielonego „ z własną trąbą, ogonem i uszami”. Na sam koniec zajęć grupa dzieci zapozowała do zdjęć. W zajęciach 12 lipca wzięło udział 9 dzieci.
Piekarnia
Podczas wakacji dzieci uczestniczące w bibliotecznych wakacjach miały okazję zapoznać się z ciekawymi miejscami lub zawodami. W piątek 16 lipca grupa „ bibliotecznych dzieci” wybrała się do piekarni Państwa Ochenduszków przy ulicy Przemysłowej. Dzieci mogły obejrzeć pracę piekarzy. Zobaczyły jak wyrabia się ciasto, oraz jak piecze się chleb. Mogły obejrzeć piece, oraz inne urządzenia będące na wyposażeniu piekarni. Na koniec wycieczki dzieci zostały obdarowane smacznymi babeczkami. W wycieczce do piekarni Państwa Ochenduszków w piątkowe przedpołudnie wzięło udział 10 dzieci.
Zabawy ze Smerfami
Muzyka w sali rozbrzmiewała, „ Smerfne hity” zachęcały do zabawy. Po przywitaniu, spotkanie rozpoczęliśmy wysłuchaniem opowiadania pt.: „ Zakochana Hogata”. Każde dziecko zamieniło się w odkrywcę, spacerując po ścieżce sensorycznej, szukając przy okazji smerfa, ukrytego między książkami. Zabawiano się w tropiciela, badając ślady na różnorodnych ścieżkach. Zabawa ta stworzyła idealne warunki do treningu równowagi oraz integracji sensorycznej. Jest to doskonała pomoc terapeutyczna, dostarczająca różne bodźce sensoryczne. Oglądaliśmy bajkę „ Smerfna straż pożarna”. Uczestnicy brali udział w zabawie przeciągania liny, zakodowane lody, „ Owoc czy warzywa?”, „ Ciepło- zimno” – układanki, zagraliśmy w grę planszową „ Morska Przygoda”, kolorowano rysunek przedstawiający plażę.
Straż Pożarna
Pięknego, słonecznego dnia strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej gościli grupę 14 dzieci wraz z paniami pracującymi w Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja. Uczestnicy poznawali specyfikę pracy strażaków, samochodów pożarniczych oraz sprzętu będącego na ich wyposażeniu. Poznano zasady zachowania podczas wystąpienia zagrożenia, wzywania straży pożarnej podczas wystąpienia zagrożenia życia lub zdrowia na międzynarodowy numer alarmowy 112. Podstawowym celem pracy strażaka jest wykonywanie czynności ratowniczo-gaśniczych podczas różnego rodzaju zdarzeń wymagających interwencji: pożarów, katastrof budowlanych i chemicznych, wypadków komunikacyjnych i innych sytuacji niosących zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Strażacy zaprezentowali wyposażenie wozu strażackiego oraz sprzętu pożarniczego będącego na jego wyposażeniu. Zwiedziliśmy całą strażnicę, dowiedzieliśmy się o akcji ratowania kota, która zakończyła się pomyślnie. Przez chwile dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy przymierzając hełm, wsiadając do wozu strażackiego, jeżdżąc na sygnale w wozie oraz podając prąd wody pod nadzorem funkcjonariuszy PSP. Kurtyna wodna była ostatnią atrakcją spotkania. Uwiecznieniem spotkania są wspólne zdjęcia.
Biblioteka pod żaglami
Korzystając z pięknej pogody dzieci pojechały na wirtualną wyprawę nad jezioro. Zajęcia zaczęły się od przeczytania książeczki pt. „Kajtuś kapitan ‘’ i obejrzenia bajki „ Bolek i Lolek na żaglówce’’. Mali żeglarze zapragnęli wyruszyć w rejs po jeziorze, przystąpili więc do konstruowania własnych żaglówek. Ze styropianu, patyków do szaszłyków, papieru i plasteliny powstały piękne jednostki pływające. Dodatkowo przy pomocy bibliotekarza dzieci uczyły się robić łódki z papieru metodą origami. Każda żaglówka i łódka musiała być zwodowana, więc w baseniku z wodą odbyły się prawdziwe regaty żeglarskie i wyścig papierowych łódeczek. Po zacumowaniu przy przystani, czyli brzegu baseniku wróciliśmy do biblioteki pełni wrażeń i planów na prawdziwą wyprawę pod żaglami.
Policyjny czwartek
W czwartek o godzinie 10.00 pod biblioteką zaparkował policyjny samochód. Pan policjant ubrany w granatowy mundur wysiadł z samochodu i wszedł do biblioteki. Czyżby stało się tam coś złego? Twarz Pana policjanta rozjaśnił szeroki uśmiech, gdy zobaczył 10 par dziecięcych oczu wpatrzonych w niego z obawą. Wyjaśnił dzieciom, że przyszedł spotkać się z nimi, aby im powiedzieć jak bezpiecznie spędzić wakacje. Po wysłuchaniu wszystkich ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa i zadaniu niezliczonych pytań dzieci mogły zobaczyć, jak pobiera się odciski palców. Na zakończenie zajęć Pan policjant rozdał dzieciom opaski odblaskowe i kolorowankę. Po pożegnaniu gościa dzieci wysłuchały bajki Anity Głowińskiej „ Kicia Kocia zostaje policjantką” i obejrzały bajkę o zawodzie policjanta.
"Jak pies z kotem"
W związku z obchodzonym w lipcu „Dniem psa” pierwsze sierpniowe zajęcia w bibliotece poświęcone były temu oto czworonogowi. Od dawna mówi się, ze pies to przyjaciel człowieka. Dzieci poznały opowiadanie pt. „Pies”, dowiedziały się z jakich części ciała jest zbudowany pies, co lubi robić, jakie są niezbędne akcesoria w opiece nad psem. Zadanie polegało na umieszczeniu na tablicy z wydrukowaną fotografią psów kości z odpowiedzią na pytanie” „Co lubi pies?.” Dzieci zwróciły uwagę na codzienne spacerowanie z psem i naukę komend: „Aport!”, „Do nogi!”, „Siad!”, „Łapa!”, „Leżeć!”, „Zostaw!”. Uczestnicy zajęć poznali znane z książek psy: „Reksio”, „Scooby – Doo”, „Clifford”, „Psi Patrol”, „Tofik”, „Maksio”. Obejrzeli filmiki o rasach psów i wzięli udział w quizie o psach i innych zwierzętach domowych. Dzieci dowiedziały się, jaką pozycję przyjąć, broniąc się przed psem i rozszyfrowały znaczenie przysłów: „Żyć jak pies z kotem” oraz „Pieskie życie”. Praca plastyczna polegała na odkodowaniu obrazka psa. W zajęciach wzięło udział 12 dzieci.
Rowerem z Łukaszem Gądzikiem
Gościem piątkowych zajęć wakacyjnych, jakie odbyły się 06.08.2021 r. był Łukasz Gądzik – nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Zawodowych w Cudzynowicach oraz właściciel szkółki pływackiej „Meduza”. Pan Łukasz opowiedział dzieciom o swojej pasji, jaką jest jazda na rowerze. Podczas prezentacji uczestnicy dowiedzieli się, jakie musi być wyposażenie roweru, a także zobaczyli zdjęcia z wypraw rowerowych m.in. po wybrzeżu bałtyckim. Pan Łukasz chciał zarazić dzieci sportem: jazdą rowerem, jazdą na rolkach, narciarstwem, łyżwiarstwem. W zajęciach uczestniczyło 8 dzieci.
Legendy
Na początku sierpnia dzieci uczęszczające na biblioteczne wakacje z książką zapoznały się z najważniejszymi polskimi legendami. Na wstępie dzieci wysłuchały legendy o Lechu , Czechu i Rusie, którą przeczytał im prowadzący zajęcia. Następnie obejrzały legendę o smoku wawelskim i szewczyku Dratewce .Po mini seansie, dzieci zagrały w „ zgadywanki” na temat legend. Podczas zabawy liczyła się szybkość odpowiedzi,” Czy smok Wawelski miał ogon” , „ Podaj imiona braci występujących w legendzie o Lechu”. Na takie i inne pytanie musiały dzieci odpowiedzieć. Następnie uczestnicy poniedziałkowego spotkania zagrali w garnek. Gra polegała na tym, że zawodnik z zawiązanymi oczami z łyżką szukał garnka. Na sam koniec zajęć młodzi uczestnicy bibliotecznych spotkań sporządzili korony, które własnoręcznie ozdobili i pokolorowali. Na sam koniec uczestnicy zajęć zrobili sobie zdjęcia, aby uczcić spotkanie, które odbyło się w poniedziałek 9 sierpnia.
Stomatolog
Kazimierska biblioteka organizuje spotkania „ poznajemy zawody” odbywające się co piątek. 13 sierpnia gościem biblioteki była Pani doktor dentysta Anna Pietrzyk. Na początku zajęć pani stomatolog opowiedziała o swojej codziennej pracy oraz o zasadach higieny, które mają stosować dzieci i dorośli, aby zachować zdrowe zęby. Dzięki pomocy smoka Stefana pani stomatolog fachowo wytłumaczyła i pokazała jak czyści się i dba o zęby . Dzieci mogły na chwilę zostać stomatologiem i wyczyścić uzębienie sympatycznego smoka, pod okiem pani doktor. Następnie dzieci uczestniczące w zajęciach wzięły udział w mini konkursie z wiedzy dentystycznej, w którym nagrodą za poprawną odpowiedź były sprężynki - zabawki. Na sam koniec zajęć dzieciaki pokolorowały malowankę.
Zajęcia wakacyjne
Deszcz niestraszny dzieciom uczęszczającym na zajęcia wakacyjne, ciekawe spotkania pojawiły się w wyśmienitych humorach. Rozpoczęliśmy od „ szkółki dobrych manier”, opowiadaniem pt.: „ Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę”. Praca manualna, okazała się pracą z indywidualnym podejściem , tworzyliśmy ludka z łyżki plastikowej, ile dzieci tyle pomysłów na wykończenie. Ćwiczenie na umiejętność rozwiązywania problemów uatrakcyjniło zajęcia. Kodowanie tym się zajęliśmy , muchomorek został rozkodowany, a rysunek jest ujęty na zdjęciach. Odszyfrowywaliśmy też kod i tworzyliśmy nowe wyzwania dla siebie. Słuchaliśmy przebojów wybieranych przez dzieci, śpiewały i wykonywały zadania rewelacyjnie.
Jak zostać superbohaterem?
W formie zabawy uczymy dzieci . Bo to właśnie przez zabawę i doświadczenie dzieci przyswajają nową wiedzę najlepiej. Dlatego podjęliśmy kolejny ważny temat. Dzieci poznały w jaki sposób mogą udzielić pierwszej pomocy. Każde dziecko pod wpływem różnych bajek i przygód superbohaterów marzy, aby zostać jednym z nich. Nic tak nie napawa dziecka dumą, jak posiadanie własnej super mocy, którą może być właśnie umiejętność ratowania drugiego człowieka. Uczestnicy spotkania entuzjastycznie i odważnie podeszli do tematu ratowania człowieka. Prowadzącymi zajęcia były dr n. o zdr. Marta Kasper Przełożona Pielęgniarek SPZOZ w Kazimierzy Wielkiej oraz lekarz Specjalista Chorób Wewnętrznych w SPZOZ w Kazimierzy Wielkiej – Justyna Wojas – Kornmehl. To my rodzice i dorośli mamy często opory i strach przed nauką udzielania pierwszej pomocy i ratowania w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Zdecydowanie warto zmienić taki stan rzeczy, by to właśnie od nas dorosłych wychodził dobry przykład i inicjatywa jak postępować w takiej sytuacji. Jest to niezwykle ważne dla zainspirowania do właściwych zachowań naszych dzieci, bo jak wiecie przykład idzie zawsze z góry. Nauka pierwszej pomocy w formie zabawy oraz zadań, w wakacyjnej atmosferze sprzyja pozytywnemu nastawieniu i ułatwia przyswajanie wiedzy. Zdobyta wiedza, opanowanie i dobre nawyki mogą sprawić, że zostanie prawdziwym „superbohaterem” ratując komuś życie. Dziękujemy !!!
Straż Pożarna
Jak postanowiły dzieci, tak zrobiliśmy, wybraliśmy się do siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej. Były wielkie oczekiwania, układanie pytań w trakcie spaceru. Nie mogły się doczekać kiedy będą na miejscu. Po przywitaniu, zaprezentowano nam dwa samochody w pełni wyposażone, braliśmy udział w ciekawej prelekcji oraz pokazie sprzętu pożarniczego, testowaliśmy go, sprawdzając jak jest ciężki, do czego służy, kolejność wykonywanych działań, W pełni zapoznaliśmy się ze specyfiką pracy strażaków. Przez chwilę dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy przymierzając butlę z tlenem, kamizelki ratunkowe, wsiadając do wozu strażackiego oraz podając prąd wody pod nadzorem funkcjonariuszy PSP. Ostatnią atrakcją, o której marzyły dzieci to specjalne rury (ześlizgi) do szybkiego zjeżdżania do garaży, mogliśmy zobaczyć jak fachowo wykonują to strażacy. Na koniec zdjęcie 10 dzieci, uczestniczących w spotkaniu. Dziękujemy.
Zajęcia z animatorem
Pomimo deszczowej aury atmosfera w bibliotece była bardzo gorąca, a to za sprawą zajęć z animatorem Eweliną Krzosek-Zajma. Na wstępie każde dziecko musiało wymienić swoje imię i przywitać się wymyślonym przez siebie gestem lub słowem. Potem odbyły się masażyki, dzieci masowały się nawzajem siedząc w kole plecami do siebie. Sprawność fizyczna była sprawdzana przez udział w zajęciach z wykorzystaniem kręciołka i jeża oraz w rzutach do kosza umieszczonego na głowie kandydata. Nie zabrakło zajęć z rozpoznawaniem przedmiotów po dotyku z zamkniętymi oczami, a także z książeczką sensoryczną. Ciekawą zabawą była zabawa w teatr przy użyciu kolorowych pacynek przedstawiających postaci króla i królowej oraz różnorodnych zwierząt. Dzieci miały ułożyć fabułę bajki. Odbyły się tańce przy muzyce z filmu „Król lew”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się mega bańki mydlane oraz formowanie z balonów piesków, kwiatów oraz szabli. W ostatnich wakacyjnych zajęciach 30.08.2021 r. uczestniczyło 17 dzieci.