Pożegnanie lata
Kazimierski Festiwal Kulturalny miał niezapomniane zakończenie.
Ostatniego dnia sierpnia w ramach Kazimierskiego Festiwalu Kulturalnego odbyło się zakończenie wakacji dla dzieci we współpracy Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. M. Reja w Kazimierzy Wielkiej i Pałacu Lacon Centrum Hotelowo-Konferencyjne. Każde dziecko uczestniczące w wydarzeniu zostało obdarowane balonem z logo biblioteki a pierwsze 90 dzieci otrzymało naklejkę z numerem do loterii fantowej.
Atrakcje
Czas dzieciom umilała grupa animacyjna „Prostars” Sylwii Jęczmionek z klownem „Kulka” i szczudlarzem. Efektowne pokazy baniek ogniowych oraz warsztaty cyrkowe przyciągały dzieci jak magnes. Ogromną popularnością cieszyło się malowanie twarzy i rąk przez Agnieszkę Kijak (Aga Kijak Facepainting). Oprócz motyli i kotków na twarzach dzieci pojawiły się postacie stworzone przez firmy Disney i Marvel. Wśród zabaw animacyjnych pojawiły się zabawy z chustą animacyjną, żonglerka piłeczkami, ogromne bańki mydlane oraz zwierzęta z balonów.
Atrakcją była również dmuchana zjeżdżalnia przygotowana przez Wojciecha Czajkę (Pałac Lacon centrum Hotelowo-Konferencyjne).
Loteria fantowa
Loteria fantowa zorganizowana przez bibliotekę to łącznie ponad 60 różnych niespodzianek dla dzieci. Wśród fantów loterii były: puzzle, gry planszowe oraz gadżety z logo sponsorów. Bardzo dużą popularnością wśród najmłodszych cieszyły się sówki wykonane przez podopiecznych „Regionalnej Placówko Opiekuńczo – Terapeutycznej” w Kazimierzy Wielkiej pod kierunkiem pani Doroty Tytko.
Nie była to jedyna niespodzianka dla dzieci. Pałac Lacon przygotował dla nich słodki upominek czyli lody o smaku waniliowym i truskawkowym, które cieszyły się ogromną popularnością.
Margita Ślizowska
Sobotni wieczór uświetniła swoim występem Margita Ślizowska – wokalistka, aktorka, jurorka muzycznego show Polsatu Śpiewajmy razem. All together now. II edycja, laureatka wielu prestiżowych nagród i instruktorka nurkowani.
Artystka została zaproszona w ramach projektu „70 lat minęło jak jeden dzień”, dofinansowanego przez Fundację PZU. Margita Ślizowska zaprezentowała program słowno-muzyczny „Malarze słowa”. Większość przedstawionego repertuaru bazuje na tekstach Agnieszki Osieckiej, ale pojawiły się także utwory Marka Grechuty, Jacka Kaczmarskiego, Grzegorza Tomczaka, Jacka Grania i Juliana Tuwima.
Koncert w podziemiach
Koncert odbył się w podziemiach kazimierskiego pałacu Lacon. Zgromadzona publiczność gromkimi brawami nagradzała każdy kolejny utwór zaprezentowany przez Margitę Ślizowską. Przy utworze Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma wokalistce akompaniowała zebrana publiczność, klaszcząc w dłonie w rytm muzyki. Utwory muzyczne artystka przeplatała fragmentami tekstów pochodzących z książki Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze. Żywiołowość i nostalgia kolejno wykonywanych piosenek przeplatały się, wywołując wśród słuchaczy całą gamę emocji.
Jan Tabęcki
Margicie Ślizowskiej towarzyszył pianista – Jan Tabęcki, syn słynnego kompozytora aranżera, pianisty, producenta muzycznego, reżysera i scenarzysty Hadriana Filipa Tabęckiego. Muzyka grana przez Jana Tabęckiego subtelnie i nastrojowo towarzyszyła wykonywanym utworom pozwalając wybrzmieć treści słów.
"GRU, DRU i MINIONKI"
Finałem wieczoru to spotkanie z Gru i jego adoptowanymi córkami: Margo, Edith i Agnes oraz, oczywiście, Minionkami czyli projekcja filmu „Gru, Dru i Minionki”. Gdy nie udaje mu się aresztować złej dziecięcej gwiazdy z lat 80. czyli Baltazara Bratta (głos: Robert Górski - Kabaret Moralnego Niepokoju), Gru (głos: Marek Robaczewski) traci pracę. Zyskuje jednak coś innego czyli nowego członka rodziny. Gru dowiaduje się, że ma brata bliźniaka - Dru (głos: Mikołaj Cieślak).
Minionki to jedna z najbardziej dochodowych animacji w historii kina, którą w pałacowych podziemiach obejrzało około 50 dzieci i rodziców. Niespodzianką dla najmłodszych był przygotowany przez Pałac Lacon popcorn.
- Kazimierski Festiwal Kulturalny odbywa się w ramach dwóch projektów: Aktywna 70-tka (dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2019) oraz 70 lat minęło jak jeden dzień (dofinansowanie ze środków Fundacji PZU).Projekt "BIBLIOKULTURKA 2.0" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt realizowany w ramach V edycji Programu "Decydujesz, Pomagamy" organizowanego przy współpracy ze spółką Tesco (Polska) Sp. z o.o. oraz Fundacją Tesco, zgodnie z umową o dofinansowanie projektu nr 20011/2019.Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Kielce.