- Ogólnopolski Tydzień czytania Dzieciom 2022
- Tydzień Czytania Dzieciom 2021
- 9 Kazimierski Miesiąc czytania Dzieciom
- 8 Kazimierski Miesiąc czytania Dzieciom
- 7 Kazimierski Miesiąc czytania Dzieciom
- 6 Kazimierski Miesiąc czytania Dzieciom
- 5 Kazimierski Miesiąc czytania Dzieciom
- 4 Kazimierski Miesiąc czytania Dzieciom
- 3 Kazimierski Miesiąc czytania Dzieciom
- XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Inauguracja: 30 maja 2015 roku godzina 18.00 - NOC BIBLIOTEK
W dniach od 30 maja do 6 czerwca 2015 roku trwał XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania dzieciom, w tą propagującą czytelnictwo akcję włączyła się Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej. Tradycją stało się już także to, że 7 dni to za mało czasu i dlatego nas „tydzień” trwał w tym roku od 30 maja do 12 czerwca. Łącznie 16 czytających przeczytało 28 wierszy, bajek i książek dla 21 zorganizowanych grup, tj. 559 dzieci w wieku od 2,5 do 9 lat i ich 44 opiekunów.
W tym roku w bibliotece odwiedzili nas uczniowie klas 0-3 Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej, Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Cudzynowicach oraz uczniowie klas przedszkolnych, szkoły podstawowej i gimnazjalnych Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach.
W gronie czytających XIV Ogólnopolskiego Tygodnia czytania dzieciom w Kazimierzy Wielkiej znaleźli się: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Łukasz Maderak, Wiceprzewodniczący Radny Miejskiej Marek Szmuc, Komendant Powiatowy Policji insp. Jakub Kosiń, Zastępca Dowódcy JRG Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej st. kpt. inż. Krzysztof Jach, Katarzyna Małecka – OSP Gabułtów, Grażyna Świsłowska – pielęgniarka, Józef Belski – myśliwy, Dorota Nowacka – kierownik drużyny „Sparta” Kazimierza Wielka, Dyrektor biblioteki Nina Turek-Kwiecień, Zastępca Dyrektora biblioteki Barbara Janasik oraz bibliotekarki: Greta Dzikowska i Joanna Kądziela-Kot.
Ten rok obfitował w rekordy:
- Najliczniejsza grupa słuchaczy w bibliotece: 79 dzieci – klasy Ia, Ib, Ic i Id (Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej), czytającym był Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Łukasz Maderak
- Najczęściej czytała: Katarzyna Małecka (OSP Gabułtów) – 5 razy
- Najdłużej czytał: Zastępca Dowódcy JRG Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej Krzysztof Jach – 6 bajek, 56 minut
- Najliczniejsza grupa poza biblioteką: 162 przedszkolaków i opiekunów
W pierwszym „tygodniu czytania” odwiedzające nas grupy po wysłuchaniu bajki czytanej przez zaproszonych gości miały możliwość porozmawiać z zaproszonymi gośćmi o ich pracy.
W poprzednich latach najwięcej pytań zadawano Komendantowi Powiatowemu Policji i w tym roku pytaniom nie było końca, ograniczeniem był jednak czas ponieważ grupy odwiedzające nas w dniach 1-3 czerwca spędzały u nas tylko po 2 godziny – pierwsze 40 minut z zaproszonym gościem a następnie oglądały film „Sekret Eleonory”. Ponieważ czas spędzony z Komendantem Policji zawsze dla odwiedzających nas dzieci jest niewystarczający to już teraz zapraszamy na spotkanie z Komendantem w bibliotece podczas zajęć wakacyjnych.Zdecydowanie największą grupą, która odwiedziła bibliotekę, w związku z Ogólnopolskim Tygodniem czytania dzieciom w historii trwania tej akcji, są klasy I z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej. Łącznie było to 79 dzieci i 4 opiekunów. Po raz pierwszy od bardzo dawna, jeżeli nie pierwszy raz w historii kazimierskich podstawówek, w szkole są cztery klasy pierwsze. Zastępca Burmistrza Łukasz Maderak był niewątpliwie pod wrażeniem liczebności tej grupy, nawet wspólne zdjęcie czytającego i dzieci było dla nas wyzwaniem. Najważniejsze było jednak to, że wszyscy dobrze słyszeli czytaną książkę oraz to, że dla wszystkich dzieci wystarczyło przyniesionych przez Zastępcę Burmistrza słodkości.
Trzeba przyznać, ze w tym roku straż pożarna wzbudziła najwięcej emocji. Zastępca Dowódcy JRG Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej Krzysztof Jach czytał nie tylko najdłużej ze wszystkich gości ale także odpowiedział na najwięcej pytań, dzieciom z kl. 3a SSP Nr 1 opowiadał o pracy strażaka, o niebezpieczeństwie z tym związanym, podzielił się także opowieściami o akcjach, w których brał udział m.in. w Krakowie i Warszawie oraz o powodzi z 1997 roku. Spotkanie trwało najdłużej w historii akcji w naszej bibliotece – 2 godziny i 9 minut.
Niezwykłe spotkanie odbyło się w bibliotece 8 czerwca 2015 roku, kiedy Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marek Szmuc opowiadał uczniom z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach o tym, jak wyglądało życie dawniej a jak wygląda dziś. Czytaną tego dnia książką było: „Dawniej i dziś. Jak żyły dzieci przed stu laty” – historyczne opowiadanie niemieckie, którego autorką jest Christa Holtei. Książka należy do serii „Cała Polska czyta dzieciom”, jest bogato ilustrowana ze składanymi skrzydełkami, nie zawiera zbyt długiego tekstu, a raczej dość ogólne informacje, które można łatwo zapamiętać. Po rozłożeniu skrzydełka pojawiają się informacje bardziej szczegółowe np. o strojach, zabawkach czy wyglądzie domów. Jej głównym zadaniem jest pokazać współczesnym dzieciom, jak bardzo zmienił się świat w ostatnich 100-150 latach i jak inne jest ich życie od tego, które wiodły dzieci na początku XX wieku. Radny Marek Szmuc nie ograniczył się tylko do czytania, każdą stronę książki prezentował dzieciom, zadał im pytania dotyczące treści, odpowiadał na pytania zgromadzonych a także dopowiadał i tłumaczył np. wyjaśniał słowa, które mogą być nieznane współczesnym dzieciom i nastolatkom.
Przedstawicielka Ochotniczej Straży Pożarnej w Gabułtowie – Pani Katarzyna Małecka włączyła się w akcję po raz pierwszy. Jesteśmy pod niewątpliwym wrażeniem zapału i zaangażowania… ponieważ Pani Małecka czytała pięciokrotnie. Na spotkaniach tych nie brakowało także rozmów z dziećmi, odpowiadania na ich pytania a przede wszystkim zdjęć… nic nie sprawia dzieciom takiej radości, jak krótka chwila w czapce strażaka na głowie.
W dniu 9 czerwca 2015 roku czytelnię opanowała „piłka nożna”… tego dnia czytającą była kierownik mistrza IV ligi – drużyny „SPARTA” Kazimierza Wielka. Tego dnia było czytanie książki związanej z piłką nożną, za pośrednictwem serwisu YouTube dzieci oglądały fragmenty meczu, który kazimierska drużyna wygrała 6:0. Co jednak ważniejsze nasz gość, Pani Dorota Nowacka, nie zapomniała o tym co piłkarzom niezbędne. Dzieciaki miały możliwość przymierzyć klubową bluzę, rękawice bramkarza, dotknąć piłkarskich butów.
Tegorocznym hasłem akcji było: Cała Polska czyta w bibliotekach stąd też w drugim tygodniu czytania postanowiliśmy pokazać dzieciom trochę więcej biblioteki. Zwiedzanie pomieszczeń bibliotecznych nie pomijało takich miejsc, jak gabinet dyrektora czy magazyn. Grupom starszym 2-3 klasy tłumaczyliśmy na czym polega praca w poszczególnych działach biblioteki, omawialiśmy najważniejsze punkty regulaminów bibliotecznych… czasem zadawaliśmy trudne pytania, jak np. czym zajmuje się księgowa? Po co są cyferki w książkach obok pieczątki biblioteki? W czym pomagają te czarne kreseczki, które nalepiamy na książkach i nazywamy kodami kreskowymi?
Po raz kolejny okazało się, że wyobraźnia dziecka nie zna granic. Klasy starsze zaprosiliśmy także na lekcje biblioteczne, podczas których prezentowaliśmy im materiały biblioteczne, które mogą wypożyczać do domu (książki, czasopisma, audiobooki i gry planszowe). Młodszym (klasy 0-1) opowiadaliśmy o tym, jak założyć kartę w bibliotece i pokazywaliśmy jak tak karta wygląda w wersji plastikowej i jak wyświetla się nam w programie bibliotecznym MAK+. Mniej liczne grupy mogły nawet spróbować swych sił w wypożyczaniu, tzn. za pomocą czytnika kodów kreskowych (lub „klikaczką” jak określił to urządzenie jedne z najmłodszych przedszkolaków) odnaleźć książkę lub sprawdzić jak siedzi się za ladą biblioteczną. Niewątpliwie duża atrakcją było także wysłuchanie fragmentu audiobooka oraz udział konkursach przygotowanych, nie zabrakło kalamburów, oglądania książeczek – „dotykanek” i „rozkładanek”. Lekcje biblioteczne prowadziły Nina Turek-Kwiecień, Greta Dzikowska, Joanna Kądziela-Kot i Monika Wendel.
„Cała Polska czyta w bibliotekach”… 11 czerwca 2015 roku, o 11:00, jakby na przekór temu hasłu biblioteka czytała w Publicznym Przedszkolu Samorządowym im. Parkowe Skrzaty w Kazimierzy Wielkiej. To już drugi raz kiedy „biblioteka wychodzi” w ramach tej akcji do przedszkola. Tradycją staje się już, że przedszkolaki odwiedzają nas w Tygodniu Bibliotek a my idziemy z rewizytą w pierwszych dniach czerwca. W tym roku postanowiłyśmy, że maluchy odwiedzą nie bibliotekarki tylko postacie z bajek… była więc zła królowa (Nina Turek-Kwiecień), księżniczka (Greta Dzikowska)
i wróżka (Joanna Kądziela-Kot). Nie zabrakło także „babci Basi”… słodkości od sponsorów dzieciom przekazała Zastępca Dyrektora biblioteki Barbara Janasik, przebrana tego dnia za babcię. Nie mogłyśmy poradzić sobie z umieszczeniem tych postaci znów w książkach i następnego dnia dołączyła do nich w bibliotece kolejna księżniczka (Monika Wendel) i tak przyjęliśmy najliczniejszą „O” (29 uczniów) w powiecie kazimierskim, która przybyła do nas z Panią Renatą Gaweł z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kazimierzy Wielkiej.Biblioteka szczególnie dziękuje Polskiej Sieci Handlowej PALEO w Kazimierzy Wielkiej, Delikatesom Centrum w Kazimierzy Wielkiej oraz Firmie Usługowo-Handlowa CHAMEX Janusz Cham, które po raz kolejny wsparły nas w tych dniach słodkościami dla dzieci. Najaktywniejsze podczas spotkań dzieci wyróżnialiśmy dodatkowo zakładkami i ołówkami z logo naszej Biblioteki.
Nina Turek-Kwiecień