Gala Jubileuszowa
W dniu świętego Mikołaja (6 grudnia 2019 r. w Pałacu Lacon w Kazimierzy Wielkiej odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 70-lecia istnienia Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej.
Wieczór pełen wrażeń rozpoczęliśmy od krótkiej historii biblioteki. Gminna Biblioteka Publiczna została w 1949 roku a pierwsza książka w księdze inwentarzowej datowana jest na 1 września w 1949 roku. Przypomnieliśmy najważniejsze wydarzenia z historii biblioteki: uroczyste otwarcie w nowej siedzibie przy ulicy Kolejowej 17 – 01.12.1992 r., nadanie imienia Mikołaja Reja w 2005 r., przystąpienie do Programu Rozwoju Bibliotek w 2009 r., utworzenie grupy zabawowej działającej przy bibliotece w 2014 r., otrzymanie tytułu „Biblioteki Roku” w województwie świętokrzyskim za 2015 r., zdobycie nagrody „Super Samorząd 2016”, pozyskanie środków pozabudżetowych na działalność kulturalną z wkładem własnym od 2017 r., wreszcie uzyskanie 46 miejsca w Polsce i 2 w województwie świętokrzyskim w Rankingu bibliotek 2019 „Rzeczpospolitej” na 800 zgłoszeń. To tylko niewielki skrawek historii siedemdziesięcioletniej biblioteki.
Zaproszeni goście mogli wysłuchać wiersza autorstwa Zdzisława Kulisia „Miejsce, które wiedzę i radość daje”. Treść wiersza znakomicie komponuje się z działalnością biblioteki. Uroczystość uświetniła swoim występem Martyna Bugaj, utalentowana uczennica z Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie, piosenką Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam gdzie byłem”. Przy wykonywanej piosence goście poczęstowani zostali tortem w kształcie książek. O unikalność jubileuszowego tortu zadbała Pracownia tortów artystycznych Milena Kobierska - Upieczone pokrojone. Nasz tort na 70-lecie to 4 książki: „Żywot człowieka poczciwego” Mikołaja Reja, „Kodowanie na dywanie”, ”Kicia Kocia w bibliotece”… jedna książka była pusta – zobaczymy co przyniesie przyszłość. Uroczystość uświetniła też grą na skrzypcach Gabriela Prokop, nasza czytelniczka i jednocześnie córka Moniki Prokop, dwukrotnej zwyciężczyni w konkursie „REYoWY Super Czytelnik”.
Projekt REYADA 2019
Całość wydarzenia przeplatana była wręczaniem nagród dla zwycięzców konkursów organizowanych w ramach projektu „REYADA 2019 – święto patrona biblioteki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Pierwsze nagrody trafiły w ręce zwycięzców nagrodziliśmy w ramach „Reyowej gry Bibliotecznej”. Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w 2 kategoriach wiekowych: klasy IV-V i VI-VII. W kategorii młodszej zwyciężyła druzy na z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Wielgusie pod opieka Pani Anety Nocoń-Parady, wśród klas starszych najlepsi byli uczniowie Ze Szkoły Twórczej w Cudzynowicach z opiekunem Panią Ewą ciesielską-Baran. Dwa pozostałe miejsca na podium w obydwu kategoriach zajęli uczniowie z Samorządowej szkoły Podstawowej Nr 1 w Kazimierzy Wielkiej (opiekunowie: Pani Katarzyna Borycka i Pani Dorota Stokłosa).
REyoWY Super Czytelnik
Konkurs REYoWY Super Czytelnik ma na celu: popularyzacja czytelnictwa w lokalnym środowisku zachęcanie mieszkańców do częstszego odwiedzania i korzystania z różnych usług biblioteki Bardzo ważne jest w nim kształtowanie nawyku regularnego czytania oraz zainteresowanie dobrą lekturą oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Tegoroczna edycja trwała od 19.03.2019 r. do 31.10.2019 roku.
Wyniki w kategorii od 0 do 6 lat w konkursie „REYoWY Super Czytelnik”:
I miejsce: Julia Filo
II miejsce: Kacper Maj
III miejsce: Wiktoria Bojko
Wyróżnienie: Filip Maj
Wyniki w kategorii od 7 do 15 lat w konkursie „REYoWY Super Czytelnik”:
I miejsce: Szymon Filo
II miejsce: Alex Jelonkiewicz i Olaf Kwiecień
III miejsce: Oliwia Czajka
REYoWi Super Czytelnicy otrzymali gry planszowe i książki a także gadżety biblioteczne oraz słodką niespodziankę ufundowaną przez doktor Annę Teper.
Wyniki w kategorii 16+ w konkursie „REYoWY Super Czytelnik”:
I miejsce: Monika Prokop
II miejsce: Marek Szmuc
III miejsce: Halina Woźniak
Wszyscy laureaci otrzymali książki: laureatki nagrody Nobla 2018 Olgi Tokarczuk „Bieguni” oraz zdobywcy Nagrody Nike 2019 Mariusza Szczygła „Nie ma”. Zdobywcy miejsc II i III we wszystkich 3 kategoriach otrzymali pamiątkowe medale a zwycięzcy puchary.
Paki dla niemowlaków
Po raz drugi w historii w październiku tego roku nasza biblioteka miała przyjemność uroczyście przywitać nowych czytelników w wieku od 0 do 12 miesięcy i wręczyć im powitalne prezenty w formie "Pak dla niemowlaka". Paki wręczają Zastępca Burmistrza Kazimierzy Wielkiej Łukasz Maderak oraz Dyrektor Biblioteki Nina Turek-Kwiecień (koordynator i pomysłodawczyni akcji) i to właśnie oni podczas gali Jubileuszowej wręczyli najaktywniejszym uczestnikom akcji specjalne upominki. Dwuletnia Martyna Rusiecka i roczna Zofia Filo to bardzo aktywne czytelniczki, a liczba wypożyczonych przez nie książek to około 100. Specjalne wyróżnienia otrzymały również ich mamy. Anna Rusiecka wraz z córką od 2 lat uczęszcza także na zajęcia grupy zabawowej Reyowe Smyki. Iwonie Filo nagrodę Reyowa Super Mama wręczyli Monika Wendel oraz Adam Bienias. Oprócz aktywnej czytelniczo Zosi Pani Iwona jest także mamą dwójki REYoWYch Super Czytelników 2019. Reyowym Super Tatą został radny Piotr Klimczyk, którego zaangażowanie w organizację zajęć Lokalnego Klubu Kodowania bardzo cenią prowadzący zajęcia Joanna Kądziela-Kot i Adam Bienias. Najlepszych czytelników dorosłych, którzy nie brali udziały w konkursie REYoWY Super Czytelnik ale przeczytali w 2019 roku najwięcej książek nagrodami przygotowanymi przez Urząd Miasta w Kazimierzy Wielkiej oraz bibliotecznymi parasolkami uhonorowała Barbara Janasik.
Dla byłych i obecnych pracowników biblioteki oraz członków Dyskusyjnego Klubu Książki przygotowaliśmy biblioteczne gadżety a Burmistrz Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej przekazał dla nich książki wydane na 60-lecie praw miejskich.
Bardzo ważne w tym dniu było dla nas podkreślenie roli partnerów. W naszych działaniach bardzo ważne jest pozyskiwanie grantów. W 2019 roku realizowaliśmy 3 projekty z dofinansowaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Reyada, Bibliokulturka 2.0 oraz Wsparcie Reyowych grup) oraz projekty z Fundacji TESCO, Fundacji PZU, Narodowego Centrum Kultury. Nie sposób wymienić ilości projektów realizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, w których bierzemy aktywny udział. Nie byłoby to jednak możliwe gdyby nie wsparcie partnerów.
Partnerzy biblioteki
Na Gali Jubileuszowej wymieniliśmy tych najważniejszych:
- samorząd gminny i władze powiatu
- dyrektorów przedszkoli (Panią Ewę Włusek „Parkowe Skrzaty”, Panią Agnieszkę Dąbrowską-Stoczkiewicz „Sylabka” i Pana Andrzeja Trepkę „Motylek”), których wszyscy wychowankowie uczestniczą w akcji „Mała książka – wielki człowiek” czyli mają karty biblioteczne
- wyjątkowe osoby, które działają z nami w wielu różnorodnych projektach: Sylwia Psica, Marcin Galwas, Łukasz Gądzik
- Komendę Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendę Powiatową Policji
- Pana Wiesława Rębacza, w domku myśliwskim koła łowieckiego „Pionier” od 3 lat kończy się nasz rajd „Odjazdowy bibliotekarz”
- szkoły średnie w Cudzynowicach (Zespół Szkół Rolniczych) i Odonowie (Zespół Szkół Zawodowych), które były dużym wsparciem w realizacji projektu „E-MOCNI: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”
Podstawówka daje przykład!
Jak na urodziny przystało zespół otrzymał na ręce Niny Turek-Kwiecień, dyrektor biblioteki zebrał moc życzeń i prezentów. Dostaliśmy również słowa uznania zawarte w przesłanych listach gratulacyjnych, między innymi od dr Tomasza Makowskiego Dyrektora Biblioteki Narodowej oraz Anny Godowskiej Przewodniczącej Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Kielcach.
Wielki finał nagradzani zwycięzców konkursów to nagroda w kategorii: Podstawówka daje przykład! W ubiegłym roku SSP Nr 1 otrzymała za zwycięstwo robota Photon oraz 50cm puchar. W tym roku obydwie kazimierskie podstawówki zdobyły ponad 10000 punktów rywalizując na każdym możliwym polu… stąd zdecydowaliśmy, że przyznamy dwa pierwsze miejsca. Dyrektorzy Samorządowaej Szkoły Podstawowej Nr 1 i Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 otrzymali w ramach konkursu 5 zestawów Mini Mat do kodowania oraz książki.
Mikołaj Rey
Punktem kulminacyjnym gali był pokaz kulinarny Mikołaja Reya, potomka słynnego polskiego pisarza Mikołaja Reya. Znany wszystkim kucharz Rey z programów kulinarnych, a przede wszystkim z MasterChef rozpoczął spotkanie od wyjaśnienia swoich relacji z Polską, a przede wszystkim z Mikołajem Rejem. Na pokaz kulinarny przygotował dwa dania. Jako pierwszą do degustacji przygotowano maczankę Krakowską w swoim sosie kminkowym z konfiturą z cebuli i ogórkiem kiszonym. Słynny kucharz nie dałby sobie rady bez pomocników, w role których wcielili się menadżerka pałacu Lacon Magdalena Gas oraz wiceburmistrz Łukasz Maderak, którzy doskonale sprawdzili się nie tylko przygotowując danie ale także serwując je gościom. Drugim daniem wieczoru była roladka z bażanta z puree ziemniaczanym z kapustą kiszona (punchkraut), intensywny sos demi glace (redukowany wywar z palonych kości wołowych i warzyw). W przygotowaniu tego Mikołaj Rey ponownie zaangażował wiceburmistrza Łukasza Maderaka, do którego dołączyła Greta Dzikowska (zastępca dyrektora biblioteki). Pomocnicy Mikołaja z wielką wprawą zdołali poczęstować przygotowanymi porcjami degustacyjnymi wszystkich uczestników. Podczas gdy pomocnicy pracowali, Mikołaj Rey opowiadał anegdotki ze świata kuchni. Po wystąpieniu był czas na autografy i zdjęcia z gwiazdą programów kulinarnych.
Nagłówek
Całości dopełniała uczta staropolska, którą przygotował sponsor – Wojciech Czajka Pałac Lacon.
W uroczystości wzięli udział Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch, Zastępca Burmistrza Łukasz Maderak, Starosta Kazimierski Jan Nowak, Przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Piwudzki i Rady Powiatu Jerzy Bojanowicz, Skarbnik gminy Agnieszka Gaik, Dyrektorzy i pracownicy bibliotek publicznych z Buska Zdroju, Proszowic, Skalbmierza i Czarnocina, byli i obecni pracownicy naszej biblioteki, radni miejscy, dyrektorzy szkół i placówek gminy i powiatu oraz zaproszeni goście.
Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji wydarzenia Panu Wojciechowi Czajce, pani Magdalenie Gas, Panu Ireneuszowi Górskiemu z Kazimierskiego Ośrodka Kultury oraz Samorządowej Szkole Podstawowej Nr 1 za pomoc w przygotowaniu nagłośnienia.
Projekt "REYADA 2019 - ŚWIĘTO PATRONA BIBLIOTEKI (edycja X jubileuszowa w 70te urodziny biblioteki" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.