Inicjatywy szkoleniowe 2018
Zadanie polega na podniesieniu kwalifikacji i kompetencji zawodowych u dyrektorów, bibliotekarzy i pracowników bibliotek publicznych z terenu powiatów:
- kazimierskiego (województwo świętokrzyskie)
- buskiego (województwo świętokrzyskie)
Od 2015 roku na terenie tych dwóch powiatów działają 2 grupy InicJaTyWy, które zrzeszają dyrektorki bibliotek.
Zadanie ma na celu zintegrowanie środowiska bibliotekarskiego działającego na terenie tych dwóch powiatów oraz poprawienie ich relacji zawodowych a także lepsze poznanie się co ma zaowocować podejmowaniem wspólnych inicjatyw kulturalnych i oświatowych.
Zadanie polega na przeprowadzeniu dla ww grupy cyklu szkoleń zawodowych i kompetencyjnych (od 3 do 6 szkoleń) w następującym podziale:- tylko dla osób zarządzających bibliotekami
- tylko dla bibliotekarzy
- bibliotek (osób zarządzających, bibliotekarzy i pozostałych pracowników). - dla wszystkich pracowników
Łącznie na terenie 2 powiatów pracuje 37 bibliotekarzy.
Pierwsza pomoc przedmedyczna
W ramach projektu "Inicjatywy szkoleniowe" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pierwszej pomocy bibliotekarze powiatów kazimierskiego i buskiego ratownik medyczny Krzysztof Kowalski z Kazimierskiego Centrum Medycznego Maxmed uczył pierwszej pomocy przedmedycznej oraz udzielania pierwszej pomocy z użyciem Automatycznego defibrylatora AED.
W szkoleniu w kazimierskiej bibliotece oprócz bibliotekarzy z bibliotek publicznych z terenu powiatu kazimierskiego uczestniczyli także przedstawiciele:
- Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach
- Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach - Filia w Kazimierzy Wielkiej
- Regionalna Placówka Opekuńczo-Terapeutyczna
Kodowanie w bibliotece
Szkolimy się: Kodowanie w bibliotece. W tajniki programowania wprowadzają naszych bibliotekarzy i informatyków ze szkół podstawowych pracownicy Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach Dariusz Kosno i Aneta Strzępka
Miejsce szkolenia: Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej
Prowadzący: Aneta Strzępka, Dariusz Kosno
Termin: 29 października, 13 listopada 2018 roku
Dzięki FRSI (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego) i udziałowi w projekcie Kodowanie w bibliotece także u nas mieszka Photon (dokładnie 3) a już w grudniu zwycięzca konkursu "Podstawówka daje przykład" dostanie od nas 1 takie cudo
Stwórz newsletter swojej biblioteki
Praktyka e-mail marketingu. Darmowe platformy do wysyłania maili i techniki pisania, czyli jak korzystając z programów emailingowych (typu Freshmail, MailChimp lub Getresponse) budować publiczność i dowiedzieć się więcej o swoich czytelnikach/klientach.
Miejsce szkolenia: Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej
Prowadzący: Konrad Grochowski
Termin: 30 listopada 2018 roku
Opis szkolenia: Na szkoleniu zostaną przedstawione podstawowe zasady związane z wysyłką newslettera. Przedstawimy zewnętrzne platformy do mailingu, skoncentrujemy się na sposobie konstruowania treści do newslettera i regułach wysyłki: częstotliwości, rodzajach treści, sposobie pisania, adresowania i wysyłania takich wiadomości. Newsletter może być dobrym sposobem na podtrzymanie więzi biblioteki z czytelnikami oraz skutecznym kanałem informacyjnym, służącym powiadamianiu użytkowników o aktualnych działaniach biblioteki.
Konrad Grochowski - Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego na wydziale Zarządzania i Marketingu. Od początku swej pracy zawodowej związany w marketingiem w internecie. Prywatnie szczęśliwy mąż i tata, który w wolnych chwilach zaczytuje się w książkach fantasy, zapalony wędkarz i miłośnik mzyki Franka Sinatry. Zajmuje się e-marketingiem w szczególności tworzeniem kontentu, newsletterów, kampanii promocyjnych, prowadzeniem mediów społecznościowych, tworzeniem stron internetowych, pozycjonowaniem oraz optymalizacją serwisów. Pisze również artykuły dla branżowych magazynów oraz serwisów internetowych.
Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne
Poszukiwanie inspiracji, gromadzenie pamiątek, zbieranie relacji, narzędzia cyfrowe.”
Miejsce szkolenia: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju
Prowadzący: Michał Szmaj
Termin: 10 grudnia 2018 roku
Prowadzący: Michał Szmaj - z wykształcenia pedagog i historyk – regionalista. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Dużą część życia spędził w lesie – harcerz – od lat zajmuje się wychowaniem młodzieży za pomocą harcerskiej metody wychowawczej. Szkoli instruktorów harcerskich, kilka lat pracował z osobami niepełnosprawnymi. Twórca wielu gier terenowych oraz miejskich, mających na celu m.in. zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa lokalnego. Lubi zarówno tworzyć gry jak i w nich uczestniczyć. Na co dzień pracuje w Ośrodku Kultury w jego ukochanym Ostrzeszowie – małym miasteczku na południu Wielkopolski. Inicjator i koordynator wielu projektów społecznych i kulturalnych. W wolnych chwilach prowadzi własną firmę. Gdy nie można go znaleźć w Ostrzeszowie to najprawdopodobniej wspina się, biega lub chodzi po górach.
Opis szkolenia: Biblioteka jest miejscem, które ma olbrzymi potencjał w ochronie naszego dziedzictwa i pamięci. Działając lokalnie, jest w stanie dotrzeć do relacji i artefaktów, w których przeszłość jest ciągle żywa. To jeden z najlepszych sposobów służących zachowywaniu wartościowych elementów lokalnej tożsamości i tradycji. Szkolenie ma zapoznać bibliotekarza z metodami pracy, które pozwolą mu samodzielnie gromadzić taki materiał i odpowiednio nim zarządzać.
Relacje w zespole
Miejsce szkolenia: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju
Prowadzący: Agnieszka Szelągowska
Termin: 12 grudnia 2018 roku
Miejsce szkolenia: Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej
Prowadzący: Agnieszka Szelągowska
Termin: 13 grudnia 2018 roku
Członkini zarządu Fundacji Szkoła Liderów. Trzon zespołu trenerskiego. Specjalistka od tego, co w Szkole unikalne – metody tutoringu. Od 7 lat w programie Liderzy PAFW. Szkoli, wspiera w rozwoju, superwizuje tutorów i coachów.(ze strony: https://www.liderzy.pl/users/agnieszka-szelagowska/)
Projekt "INICJATYWY SZKOLENIOWE" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.