• Strażacka Bibliokulturka

     W słoneczne przedpołudnie poniedziałkowe (30 lipca) 41 dzieci biorących udział w zajęciach wakacyjnych zebrało się przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej. Przybyłych powitał Z-ca Komendanta Powiatowego PSP: kpt. mgr inż. poż. Marcin Żarek...

     więcej

    • "Ostatnie dni" - promocja książki Józefa Belskiego

     Rok 2018 obfituje w liczne rocznice. Obchodzimy w tym roku okrągłą setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tym bardziej powinniśmy pamiętać o wszystkich walczących o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

     więcej

     Józef Belski jest znanym i ceniony kazimierskim regionalistą, autorem licznych prac o tematyce historycznej: „Kazimierza Mała. Kartki z przeszłości parafii”, ”Bohaterscy obrońcy Skalbmierza”

    • Paweł Wakuła w naszej bibliotece

     Autor książek dla dzieci, ilustrator, rysownik-humorysta  -  Paweł Wakuła -  był gościem naszej biblioteki w ramach projektu „Bibliokulturka”.

      

     23 lipca 43 uczestników „Wakacji z książką” miało możliwość udziału w spotkaniu prowadzonym przez Pawła Wakułę. Podczas spotkania poruszonych zostało wiele tematów. Paweł Wakuła przedstawiając swoją osobę jednocześnie nakreślił scenerię cyklu powieści o leśniczym Piątku więcej

    • "Być jak radiowiec ..."

     We wtorek 17 lipca nasza biblioteka ponownie gościła Romana Czejarka, znanego radiowca, prezentera oraz autora. Spotkanie z wieloletnim prowadzącym audycje „Lata z Radiem” miało nieco inny charakter niż poprzednie, gdyż zawierało wiele elementów warsztatowych więcej

   • Czytelnicze wyprawki dla najmłodszych
    • Czytelnicze wyprawki dla najmłodszych

     Nasza biblioteka w tym roku będzie rozdawać książki dla dzieci w 3 grupach wiekowych!!! (szczegóły niebawem)

     🍼 "Niemowlakowi się czyta!" - czyli nasze paczki dla niemowlaków w wieku od 0 do 6 miesięcy

     📖 "Od czwartego roku bez książeczki ani kroku" czyli książki rozdawane dzieciom w ramach "Bibliokulturki" dofinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

     📘 "Mała książka - wielki człowiek" (nowa akcja do której pilotażu właśnie udało nam się zakwalifikować) skierowana jest do dzieci 3-letnich, a realizowana przez Instytut Książki 

     W ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek" będziemy rozdawać wyprawki Czytelnicze, na które składają się:- książki „Pierwsze wiersze dla…”;- poradniki dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”;- Karty Małego Czytelnika;- naklejki do Kart Małego Czytelnika

     Zapraszamy do biblioteki 😃!

     Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

     http://wielki-czlowiek.pl/

   • Autopromocja ;)
    • Autopromocja ;)

     Od czerwca do grudnia w Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Z początkiem czerwca biblioteka rozpoczęła realizację dwóch projektów w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a są to:

     - „REYADA 2018 – święto patrona biblioteki”

     - „Bibliokulturka”

     „REYADA 2018 – święto patrona biblioteki” będzie polegało na organizowaniu wydarzeń/konkursów mających na celu popularyzację działalności biblioteki wśród mieszkańców i czytelników ("A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, jeśli tylko możesz") a także popularyzację sylwetki Mikołaja Reja (patrona biblioteki). Chcemy wyłonić i nagrodzić najlepszych czytelników biblioteki, nie tylko za częste wypożyczanie zbiorów ale także udział w spotkaniach i kursach. Zorganizujemy II edycję konkursów: "REYoWY Super Czytelnik" i "Reyowa Gra Biblioteczna".  Najmłodszych zaprosimy po karty czytelnicze, książeczki i bodziaki z logo w ramach akcji "Niemowlakowi się CZYTA!". Trwa także konkurs "Podstawówka daje przykład".
     Biblioteczny rok i konkursy podsumujemy 7 grudnia 2018 roku podczas wielkiego finału akcji, całość zakończy tradycyjnie uczta staropolska przygotowana przez sponsora a po uczcie gra "Rej dla dorosłych". Na ten dzień zaplanowaliśmy także recital Kuby Blokesza. Informacje o konkursach można znaleźć na stronie internetowej biblioteki w zakładce” Reyada 2018.

     „Bibliokulturka” została zainicjowana 1 czerwca 2018 roku teatrzykiem ale dopiero w lipcu i sierpniu zawładnie wakacje biblioteką. W ramach "Wakacji z książką" dzieci będę mogły uczestniczyć w:

     • teatrzykach,
     • zajęciach z animatorem z elementami dogoterapii (ABI - terapeutka),
     • spotkaniu z Małgorzatą Heretyk,
     • spotkaniu autorskim z elementami warsztatu radiowo-telewizyjnego, który poprowadzi Roman Czejarek,
     • spotkaniu z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej,
     • warsztatach z  rysownikiem Pawłem Wakułą,
     • zwiedzaniu siedziby Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem,
     • warsztatach poetycko - literackich z Ewą Stadtmüller,
     • zajęciach z fizjoterapeutą Marcinem Galwasem,
     • a także warsztaty z plastykiem, animatorem, podróżnikiem
     • zwieńczeniem wakacji będzie kurs pierwszej pomocy przeprowadzony przez Centrum Medyczne MAXMED w Kazimierzy Wielkiej.

     Udział w zajęciach BEZPŁATNY! Obowiązują zapisy na zajęcia oraz aktywne karty czytelnika biblioteki. Darmowe wejściówki na niektóre spotkania są do odebrania w bibliotece.

     Patronat nad projektami „REYADA 2018 – święto patrona biblioteki” oraz „Bibliokulturka” objął Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch.

      

     Lato to nie tylko dzieci w bibliotece ale także działania międzypokoleniowe i takie skierowane tylko do dorosłych. Już 21 lipca 2018 roku o 10:00 startuje spod budynku biblioteki rajd rowerowy „Odjazdowy bibliotekarz – 100 uczestników na 100-lecie Niepodległości”. Trasa rajdu to 20 kilometrów i prowadzi ona od biblioteki na ulicy Kolejowej 17 przez Wojciechów, Kazimierzę Małą, Cło, Gabułtów, Hołdowiec, Cudzynowice do domku myśliwskiego Koła Łowieckiego Pionier w Słonowicach, w którym organizatorzy przewidzieli grill i  zabawy integracyjne dla uczestników. Rajd poprowadzi Burmistrz Adam Bodzioch (Patronat nad wydarzeniem). Jedzie z nami Mistrz Andrzej Szczepanik oraz strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej a o bezpieczeństwo zadba Komenda Powiatowa Policji w Kazimierzy Wielkiej. Rajd jest częścią XII Międzynarodowych Dni Kazimierzy Wielkiej.

     W piątek 27 lipca zapraszamy o godzinie 18:00 na spotkanie autorskie i promocję najnowszej książki Józefa Belskiego, podczas której laudację wygłosi wieloletni dyrektor biblioteki – Andrzej Bienias. Dorosłych w wakacje zapraszamy także do udziału w warsztatach malowania na jedwabiu oraz do udziału w konkursie „REYoWy Super czytelnik”.

     Kończąc lato lub witając jesień będziemy rozdawać książki dzieciom. Łącznie zrealizujemy 3 projekty i rozdamy książki dla około 200 dzieci, tj.:

     • dzieciom w wieku od 0 do 6 miesięcy w ramach akcji „Niemowlakowi się czyta!” (Reayada 2018 – święto patrona biblioteki”)
     • 3-latkom w ramach projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek. Trzylatki” (wyprawki czytelnicze czyli książki dla dzieci, poradniki dla rodziców, karty czytelnicze rozdawane w ramach ogólnopolskiej akcji prowadzonej przez Instytut Książki)
     • 4-latkow w ramach akcji „Od 4 roku bez książeczki ani kroku” („Bibliokulturka”)

     Akcja "Niemowlakowi się CZYTA!" będzie miała na celu popularyzację czytania małym dzieciom oraz zachęcenie rodziców do udziału w zajęciach naszej grupy zabawowej "Reyowe smyki", która skierowana jest do rodziców dzieci w wieku 0-3 lata. Grupa spotyka się w każdy czwartek w godzinach 10:00-11:30, udział w zajęciach jest bezpłatny. Obecnie prowadzimy nabór do grupy, która będzie miała zajęcia od września 2018 roku do sierpnia 2019 roku. Chętnych (rodziców/opiekunów) prosimy o kontakt tel. (41) 352-12-11 lub mail: biblkw.fddim@gmail.com

     Szkolenia „E-mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści” powrócą po wakacyjnej przerwie. Osoby chętne do podnoszenia kompetencji cyfrowych prosimy o kontakt z biblioteką (41) 352-12-11 lub mail: bibliotekakazimierzawielka@gmail.com Udział w szkoleniach jest bezpłatny a swoje umiejętności komputerowe można podnieść poprzez realizowanie podstawowych tematów, jak np. uruchamiam komputer czy zakładam skrzynkę mailową ale także bardziej zaawansowanych podzielonych na 9 bloków tematycznych. W pierwszym roku realizacji projektu największą popularnością cieszyły się tematy: Oferta kulturalna w Internecie, Rozwijam swoje hobby dzięki Internetow, Obsługa e-konta, Zakupy przez Internet. Jak płacić za zakupy w Internecie?, Wyszukuj informacje w sieci zapisuj je, notuj, Najciemniej pod latarnią? Jak zdobyć informacje o najbliższym otoczeniu oraz Tworzę własne materiały np. teksty, tabele.

     Lokalny Klub Kodowania (LKK) w Kazimierzy Wielkiej działa od maja 2017 powstał dzięki udziałowi biblioteki w projekcie „Link do przyszłości” – wspólnej inicjatywie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) oraz firmy Microsoft.  Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi do nauki kodowania. Dzięki temu, że dołączyliśmy jako instytucja do projektu mogliśmy korzystać z możliwości wypożyczenia robotów Finch, które uatrakcyjniły zajęcia. Roboty Finch gościły u nas w bibliotece dwa razy  - łącznie  okres ich wypożyczenia wyniósł 6 miesięcy i wrócą do naszej filii we wrześniu 2018 roku. Oprócz tego, że wykorzystywaliśmy je na zajęciach w bibliotece służyły nam także na warsztatach pokazowych z kodowania.  Członkowie Lokalnego Klubu Kodowania uczestniczyli w projekcie „Zakodowani w bibliotece” dofinansowanym ze środków Fundacji BGK w ramach programu Na dobry początek. Dzięki temu na zajęciach mogli używać zakupionych w ramach projektu robotów edukacyjnych Dash i Dot. W ramach projektu wzięli także udział w wyjeździe naukowym do Centrum Leonarda da Vinci. Zajęcia w ramach klubu kodowania odbywały się przez cały rok kalendarzowy. Przez ten czas kodowaliśmy z wykorzystaniem robotów: Finch, Dash i Dot, Photon. Wykorzystywaliśmy gry: Cody Roby oraz Scottie Go. Poznaliśmy takie programy jak: Scratch Junior, Scratch, Codu Game Lab. Korzystaliśmy z samouczków dostępnych na stronie Godziny Kodowania. Na czas tegorocznych wakacji robimy przerwę i wracamy we wrześniu. Zapisy oczywiście w bibliotece a udział w spotkaniach LKK jest bezpłatny. Od września będziemy uczyć się kodowania z wykorzystaniem wszystkich dotychczasowych robotów: Finch (ponownie wypożyczone w ramach „Linku do przyszłości”, Dash i Dot (zostają na zawsze po zrealizowaniu projektu „Na dobry początek”), Photon (rozgoszczą się u nas i zostaną dzięki udziałowi biblioteki w projekcie „Kodujemy w bibliotece”).

     Kto wymyśla i realizuje te działania? Oczywiście zespól biblioteczny, który w tym roku także podejmie się realizacji projektów skierowanych tylko do bibliotekarzy. W ramach akcji "Re-Animuj się!"  warsztaty z Ambasadorami Labib powędrują do 27 bibliotek z całej Polski. W tym szczęśliwym gronie znaleźliśmy się także i my. Stacjonarne warsztaty „International Games Week Polska” jesienią poprowadzi u nas Ambasador Labib Marta Kryś. Od sierpnia będziemy także wraz z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Busku Zdroju realizowali cykl szkoleń dla bibliotekarzy „Inicjatywy szkoleniowe”. Projekt skierowany jest głównie dla pracowników bibliotek publicznych z powiatów kazimierskiego i buskiego (około 40 osób) ale na niektóre warsztaty zaprosimy także bibliotekarzy powiatów ościennych. Zadanie ma na celu zintegrowanie środowiska bibliotekarskiego działającego na terenie tych dwóch powiatów oraz poprawienie ich relacji zawodowych a także lepsze poznanie się co ma zaowocować podejmowaniem wspólnych inicjatyw kulturalnych i oświatowych. Biblioteką odpowiedzialną za realizację zadania jest Kazimierza Wielka.

   • Zajęcia Play Station
    • Zajęcia Play Station

     Zapraszamy serdecznie wszystkich dorosłych oraz dzieci powyżej 7 roku życia na zajęcia do Czytelni Biblioteki na zajęcia gry Play Station.

     Wstęp Wtorek - Piątek 13-15.30

     Warunkiem koniecznym korzystania z konsoli jest bycie czytelnikiem biblioteki oraz w wypadku osób niepełnoletnich pisemna zgoda rodzica.

    • "Wakacje z książką" wystartowały

     Dnia 2 lipca w samo południe przedstawieniem "Lato u Kubusia Puchatka" rozpoczęliśmy cykl letnich spotkań pt. "Wakacje z książką 2018" w ramach projektu "Bibliokulturka" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

     W wypełnionej po brzegi sali wakacje witali: uczestnicy lekcji bibliotecznych "Wakacje z książką", dzieci z grup zabawowych "Rejowe smyki" i "Rejowe starszaki", młodzi czytelnicy biblioteki, którym udało się zdobyć darmową wejściówkę na przedstawienie oraz ...niektórzy rodzice... więcej

    • 8 Kazimierski Miesiąc czytania Dzieciom

     W czerwcu Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej włączyła się w akcję czytania dzieciom, czyli XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w ramach kampanii: „Cała Polska czyta Dzieciom”. Hasło akcji 2018 r. brzmi: „Czytanie łączy”. Tydzień czytania mobilizuje do aktywnej promocji czytelnictwa. W bibliotece czyta się nie tydzień, lecz miesiąc, zatem ogłoszono miesiąc czerwiec: 8 Kazimierskim Miesiącem Czytania Dzieciom. Wówczas gościmy w murach biblioteki reprezentantów różnych zawodów, przedstawicieli władz samorządowych, lekarzy, strażaków, policjantów, pielęgniarki, fryzjerki i innych by przeczytali uczniom przedszkoli i klas 0-3 bajkę i opowiedzieli o swoim zawodzie.

    • Kiedy przychodzi kryzys

     Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kiedy przychodzi kryzys.

     19.06.2018 r. w  Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. M. Reja w Kazimierzy Wielkiej odbył się warsztat pt. Kiedy przychodzi kryzys. Porozmawiajmy o wojnach, katastrofach naturalnych i pomocy humanitarnej w ramach programu Globalnie w bibliotekach realizowanego przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego...

      

    • Lura Łącz - recital

     W ramach odbywającej się 9 czerwca 2018 roku Nocy Bibliotek gościła w naszej bibliotece ze spektaklem poetycko-muzycznym „Między mną a Tobą” Laura Łącz. W autorskim programie, którego tytuł został zaczerpnięty z cyklu ballad Bolesława Leśmiana artystka sięgnęła zabrała nas w sentymentalną podróż do czasu dwudziestolecia międzywojennego. Przenieśliśmy się do czasów, w których nastąpił rozwój środków masowego przekazu a także komercjalizacja kultury, która doprowadziła do powstania nowoczesnej kultury masowej...

    • Wystawa

     Hol naszej biblioteki opanowały roboty. Cuda stworzone przez 5-latki w ramach projektu "Zakodowani w bibliotece" można podziwiać do połowy czerwca 2018 roku... później wrócą do właścicieli.

     PROJEKT 'ZAKODOWANI W BIBLIOTECE" JEST DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW FUNDACJI BGK W RAMACH PROGRAMU "NA DOBRY POCZĄTEK"

                  

  • Kontakty

   • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja
   • g.dzikowska@bp-kw.pl
   • g.dzikowska@bp-kw.pl
   • (41) 352 12 11
   • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka 28-500 Kazimierza Wielka Poland
   • NIP 662-16-73-365
   • Numer konta bankowego 16 8493 0004 0180 0130 0024 0001
   • b.janasik@bp-kw.pl WYPOŻYCZALNIA
   • m.wendel@bp-kw.pl FILIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
   • a.bienias@bp-kw.pl PRACOWNIA KOMPUTEROWA
   • k.korczak@bp-kw.pl PUNKT ZAPISU CZYTELNIKA
   • iod.rodo.ochrona@gmail.com - Inspektor Ochrony Danych
 • Galeria zdjęć

   brak danych