• #biblioteka

        • Tydzień Bibliotek w 2019 r Biblioteka Publiczna rozpoczęła od cyklu zajęć z kazimierskimi przedszkolakami.

          Na pierwszy „ogień” poszły dzieciaki z Publicznego Przedszkola Samorządowego "Parkowe Skrzaty". Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji przyniesionych przez bibliotekarzy książeczek. Następnie Monika Wendel z inwencją czytała maluchom książeczki  edukacyjne „Kolory” oraz „Gdzie jest szczurek”. W trakcie czytania dzieci musiały odpowiedzieć na liczne pytania. Wszystkie dzieci z wielką radością odpowiadały na zadawane pytania. Następnie dzieci mogły zapoznać się z malutkimi robotami – ozobotami. Dzieci, którym pomagali bibliotekarze Monika Wendel i Adam Bienias układały trasę dla ozobotów. Po zbudowanej trasie dzieci „puszczały robota ubranego w papierowy strój zwierzątka”. Na sam koniec zajęć z dziećmi bibliotekarze opowiadali o dzikich zwierzętach, czytali bajkę o Kici Koci a nawet zaprosili maluchów do zabawy z woreczkami na…głowach. Podczas pierwszego dnia Tygodnia Bibliotek bibliotekarze Monika Wendel i Adam Bienias przeprowadzili zajęcia z trzema grupami przedszkolaków.   

        • Mysie Pysie i Tęczowe Nutki

        • W Dzień Bibliotekarza 8 maja ponownie zawitaliśmy do przedszkola „Parkowe Skrzaty”, tym razem do grup pięciolatków „Misiów Pysiów” i „Tęczowych Nutek”.

          Obie grupy wysłuchały bajki „Czerwony Kapturek”. Książeczka była wstępem do niespodzianki, którą były ozoboty. Zadaniem dzieci było ułożenie trasy, którą pokonał Czerwony Kapturek. Przedszkolaki ułożyły drogę i każdy miał szansę postawić ozobota na linii startu. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki, podczas których obydwie grupy świetnie sobie poradziły z udzielaniem odpowiedzi.

          Spotkania były zakończone śpiewem przedszkolaków w podziękowaniu za ciekawe spotkania, które prowadziły Joanna Kądziela-Kot i Kinga Zawada-Korczak.

        • Punkt biblioteczny

        • Pierwszy punkt biblioteczny naszej biblioteki powstał w Publicznym Przedszkolu Samorządowym "Parkowe skrzaty".
          Dzięki współpracy naszej biblioteki oraz przedszkola 8 maja 2019 roku o godzinie 12:30 rozpoczął swą działalność punkt biblioteczny, z którego mogą korzystać wszystkie przedszkolaki oraz ich rodzeństwo. Nasz punkt:
          • Zaprasza wszystkie dzieci w wyznaczonych dniach w godzinach od 13:00-16:00
          • można w nim:
            • założyć kartę biblioteczną
            • wypożyczyć i zwrócić książkę
            • zarezerwować książkę, którą dostarczymy do przedszkola w ciągu 7 dni
          We wrześniu w ramach akcji "Mała książka - wielki człowiek" będzie można odebrać darmową książkę.
          Punkt biblioteczny posiada w swej ofercie 300 książek dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat.
        • Akcja "Żonkile" w SSP nr 1

        • 10 maja w ramach akcji „Żonkile” SSP nr 1 odbyły się dwie lekcje biblioteczne skierowane do uczniów klasy V SSP nr 1 W Kazimierzy Wielkiej.

          Dnia 19 kwietnia bieżącego roku obchodzona była 76 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zrywu zbrojnego Żydów podczas II wojny światowej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję „Żonkile” – w tym roku po raz siódmy. Po raz kolejny biblioteka przystąpiła do akcji. Z racji tego, że w tym roku data wybuchu zbiegła się z obchodami Wielkiego Piątku, termin realizacji wydarzeń w ramach akcji został wydłużony do 16 maja – jest to data zakończenia powstania. W ramach akcji Greta Dzikowska przeprowadziła lekcje biblioteczną, podczas której przybliżyła uczniom klasy 5 pojęcia takie jak getto, przedstawiła pokrótce sylwetki bohaterów powstania, w tym m.in. postać Marka Edelmana. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film animowany pt. „Nie było żadnej nadziei” zrealizowany przez muzeum POLIN. Na koniec lekcji każdy uczeń otrzymał papierowy żonkil na pamiątkę.

          Druga lekcja przygotowana przez Gretę Dzikowska oraz Joannę Kądzielę-Kot dotyczyła obchodów trwającego „Tygodnia Bibliotek” Uczniowie mieli okazję sprawdzić się w różnych quizach sprawdzających wiedzę na temat biblioteki, literatury. Był quiz Kahoot, krzyżówka oraz inne gry i zabawy zespołowe, których zadaniem była integracja uczniów oraz nauka poprzez zabawę.

        • Odwiedziny Misia

        • W piątek 10.05.2019 r. zawitaliśmy do Przedszkola „Parkowe Skrzaty” do grup „Krasnale” i „Słoneczka”.

          Dzieci były zachwycone gdy do Nich w odwiedziny przyszedł ogromny miś. Niedźwiadek był przytulany, głaskany, nagle okazało się, że nasz ogromny przyjaciel nie zjadł śniadania, więc musiał opuścić dzieciaki na moment by zapełnić sobie brzuszek. Następnie razem z dziećmi przeczytałyśmy książeczkę „Czerwony Kapturek”. Ozoboty to niespodzianka przygotowana specjalnie dla dzieci, układaliśmy razem trasę dla nich, małych robocików. Zabawa była rewelacyjna. Zagadki to wyzwanie, z którym dzieci radziły sobie bez zastanowienia. A może pytania były za łatwe? Uśmiechnięte buzie na zdjęciach świadczą o zadowoleniu z naszej wizyty w przedszkolu.

        • Przedszkole "Motylek"

        • W poniedziałek 13 maja pracownicy biblioteki odwiedzili dzieci z Bezpłatnego Niepublicznego Przedszkola „Motylek”.

          Joanna Kądziela-Kot oraz Adam Bienias zawitali najpierw do połączonych grup trzylatków „Sówek” oraz „Motylków”, a potem do starszych o rok „Biedronek”. Tematem spotkań były „Zwierzęta w zoo”.  Dzieci wysłuchały wesołych historyjek o egzotycznych zwierzętach, które można spotkać w ogrodzie zoologicznym – odpowiadały na proste pytania np. „Co pasuje do małpek – banan czy stek”. Następnie przy pomocy ozobotów i puzzli AR „wyczarowaliśmy” wspólnie z dziećmi wirtualne zoo. Zwierzęta to wdzięczny temat, dlatego dzieci chętnie dzieliły się opowieściami o swoich wyprawach do zoo, zwierzętach domowych i przygodach z udziałem zwierząt.

        • Cyfrowa majówka

        •  

          „Cyfrowa majówka” – jest to konkurs skierowany do lokalnych społeczności, którego organizatorem jest Ministerstwo Cyfryzacji.

          Celem konkursu jest propagowanie wśród lokalnej społeczności idei korzystania z  nowoczesnych technologii. Nasza biblioteka przyłączyła się to akcji, która trwa w dniach 11 - 19 maja z cyklem spotkań w przedszkolu
          pt. ”Zaprogramowany świat przedszkolaka”. Pierwsze spotkanie miało miejsce 14 maja. Uczestnikami były dzieci z dwóch grup przedszkola „Parkowe Skrzaty” – „Mysie Pysie” oraz „Tęczowe nutki”. Spotkania pt. „Z ozobotem w świat zwierząt” rozpoczęliśmy od przeczytania opowiadania pt. „Żyrafa Georgina”. Z książeczki wynikał morał – przechwalanie się nie popłaca – a może bardzo skomplikować życie. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki ukryte w „jajkach niespodziankach” na temat zwierząt oraz dopasowały  odpowiadający zagadce obrazek. Następnie korzystając z puzzli dzieci wspólnie z prowadzącymi zbudowały trasę dla ozobota przypominającą napis zoo. W zoo ukryły się zwierzęta, które odszukaliśmy za pomocą aplikacji do rozszerzonej rzeczywistości do puzzli AR – słoń, tygrys, lew, niedźwiedź, wąż, antylopa oraz bohaterka naszego spotkania – żyrafa. Wirtualne zoo zwiedzaliśmy wspólnie z ozobotami, które również przybrały postacie zwierzątek.  Zajęcia prowadziły Joanna Kądziela-Kot oraz Monika Wendel.

          Ponownie w ramach akcji pracownicy biblioteki zawitali do Niepublicznego Bezpłatnego Przedszkla "Motylek" 15 maja. Razem z Barbarą Janasik i Kingą Zawadą-Korczak dzieci z grup "Żabek" oraz "Pszczółek" odwiedził biblioteczny Miś. Niedźwiadek był oblegany, gotowy do przytulania, cierpliwy. Następnie pani bibliotekarka czytała bajkę, dzieci chętnie ją słuchały. Wiele radości sprawiło budowanie trasy dla małych robotów - ozobotów. Każdy chciał puścić z linii startu robocika i wszyscy mieli ku temu okazję. Mały, inteligentny robot do nauki programowania, doskonale wypełniał zadanie. Mogliśmy mu zadawać pytania, a on szukał prawidłowej odpowiedzi, przez to dzieci dowiedziały się mi.in. co będzie na obiad, czy zza chmur wyjdzie do nas słoneczko? Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy żegnały prowadzące zajęcia.


        • Roman Czejarek

        • Pierwsze spotkanie w ramach Kazimierskiego Festiwalu Kulturalnego odbędzie się 14 maja 2019 roku. Spotkania Niezwykłe historie zwierząt w niezwykłych miejscach na świecie czyli co za kulisami może zobaczyć dziennikarz z Romanem Czejarkiem odbędą się o godzinie 11:00 (dla dzieci) i o 17:00 (dla dorosłych). Roman Czejarek jest autorem książek o Szczecinie: Szczecin, którego nie maSzczecińskie czterofajkowceSekrety Szczecina. Napisał również książki Kochane Lato z RadiemPolska według Czejarka a także artykuły prasowe. Oprócz pracy w Radiowej Jedynce nasz biblioteczny gość ma również doświadczenie związane z pracą w telewizji… z wykształcenia jest inżynierem jądrowym, który nie przepracował ani jednego dnia w swoim wyuczonym zawodzie... więcej

          więcej o naszym gościu:

          Roman Czejarek - fanpage@rczejarek

          Strona internetowa: http://czejarek.pl/

           

          Spotkanie dofinansowane ze środków Fundacji PZU

        • Zajęcia w bibliotece

        • Zajęć edukacyjnych poświęconych nowym technologiom, programowaniu w bibliotece nie brakuje, czego przykładem są działające przy bibliotece cztery grupy Lokalnego Klubu Kodowania, także cyfrowo jest u nas przez cały rok.

           

          O działalności Klubu Kodowania można przeczytać na  poszczególnych podstronach. Podczas trwania Cyfrowej Majówki postanowiliśmy w nieco zabawowy sposób podsumować jego działanie. W szkole są testy, sprawdziany a w bibliotece …..krzyżówki i quiz w aplikacji „Kahoot” oraz zdrowy duch rywalizacji. W zajęciach uczestniczyły dwie najstarsze grupy Lokalnego Kodowania. Zadaniem dzieci było rozwiązanie krzyżówek, szyfrów oraz dwóch quizów – jeden na temat programowania a drugi z wiadomości o bibliotece. Dzieci jak zwykle świetnie sobie radziły. Dodatkowo „starszaki” z grupy spotykającej się w piątek rywalizowały w grze na PlayStation „Wiedza to potęga”.

        • "Bajkowa chatka"

        • Spotkanie w ramach „Cyfrowej Majówki” odbyło się w Prywatnym Żłobku „Bajkowa Chatka” w dniu 17 - 05 - 2019 r.

                         Dzieci rozpoczęły przygodę z programowaniem. Spotkanie było dobrą zabawą i fajnym sposobem na spędzenie czasu. Maluchy odwiedził miś, który witał się miło, serdecznie. Każdy mógł niedźwiadka przytulić, pogłaskać. Następnie została przeczytana książeczka z serii: „Kicia Kocia i Nunuś” pt. Gdzie jest szczurek?”. Maluchy zaangażowały się w poszukiwanie gryzonia, który został znaleziony w butach. Zagadki – to dzieci lubią, a w szczególności o zwierzątkach. Znały wszystkie odpowiedzi i potrafiły naśladować głosy zwierząt. Frajdą były „ Ozoboty”. Małe roboty zafascynowały dzieci. Szybko nauczyły się obsługi. Przekładały je na kolorowe trasy, zmieniały im kierunek jazdy. Kolorowa, duża mata w różnokolorowe kropki oraz kubeczki, to nie było trudne wyzwanie. Kubeczki trafiały na odpowiednie miejsca. Uśmiech na twarzach mówił wszystko. Zabawa kolorową chustą, to śmiech, pisk, hałas, harmider, ale o to chodziło. Wszyscy starali się by z tej chusty piłka nie spadła.

                         Liczna grupa osiemnastu maluchów pożegnała Nas z uśmiechem na ustach. Dowiedzieliśmy się co dają nam cyfrowe technologie i warto z nich korzystać

    •      

                         


          

    • Kontakty

      • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja
      • (41) 352 12 11
      • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka 28-500 Kazimierza Wielka Poland
      • NIP 662-16-73-365
      • Numer konta bankowego 16 8493 0004 0180 0130 0024 0001
      • b.janasik@bp-kw.pl WYPOŻYCZALNIA
      • i.janczyk@bp-kw.pl FILIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
      • a.bienias@bp-kw.pl PRACOWNIA KOMPUTEROWA
      • k.korczak@bp-kw.pl PUNKT ZAPISU CZYTELNIKA
      • iod.rodo.ochrona@gmail.com - Inspektor Ochrony Danych
  • Galeria zdjęć

      brak danych