• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
    • Marcus Tullius Cicero
  • Wakacje z książką 2018

    • 02-07-2018
     • TEATRZYK - Lato u Kubusia Puchatka

      TEATRZYK - Lato u Kubusia Puchatka

      Dnia 2 lipca w samo południe przedstawieniem "Lato u Kubusia Puchatka" rozpoczęliśmy cykl letnich spotkań pt. "Wakacje z książką 2018" w ramach projektu "Bibliokulturka" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

      W wypełnionej po brzegi sali wakacje witali: uczestnicy lekcji bibliotecznych "Wakacje z książką", dzieci z grup zabawowych "Rejowe smyki" i "Rejowe starszaki", młodzi czytelnicy biblioteki, którym udało się zdobyć darmową wejściówkę na przedstawienie oraz ...niektórzy rodzice. W role postaci: Kubusia Puchatka, Prosiaczka, Tygryska, Kłapouchego oraz Pani Lato wcielili się aktorzy grupy teatralnej Art-Re z Krakowa.

      więcej

       

       

    • 04-07-2018 06-07-2018
     • Zajęcia z animatorem z elementami dogoterapii

      Zajęcia z animatorem z elementami dogoterapii

      O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka uczymy się podczas pierwszego tygodnia spotkań w bibliotece. Pies jest także bohaterem wielu książek, opowiadań, bajek i filmów. Któż nie zna wesołego psa Reksia czy lektury „O psie, który jeździł koleją”?

       

      W środę dzieci uczestniczące w "Wakacjach z książką” z grupy Bibliokoderów miały okazję poznać niezwykłego psa – terapeutę. Duży, biszkoptowy labrador o imieniu, Abi – co znaczy cesarzowa – wraz ze swoją właścicielką – Panią Eweliną Krzosek-Zajmą  uczyły dzieci szacunku do zwierząt.

       

       

      więcej

       

    • 09-07-2018
     • Spotkanie z Małgorzatą Heretyk

      Spotkanie z Małgorzatą Heretyk

      Małgorzata Heretyk - autorka bloga, youtuberka, aktorka serialu "19+" spotkała się ze swoimi fanami w poniedziałek 9 lipca w  w naszej bibliotece.

      Małgorzata Heretyk – znana z roli szalonej Melki z serialu młodzieżowego „19+” po raz kolejny gościła w murach naszej biblioteki. Tym razem nie czytała jednak bajek, jak podczas swojej pierwszej wizyty w ramach ubiegłorocznej edycji Kazimierskiego Miesiąca Czytania Dzieciom, a odpowiadała na pytania uczestników spotkania.

      więcej

    • 11-07-2018 20-07-2018
     • Zajęcia plastyczne

      Zajęcia plastyczne

      Jak stworzyć wspólne dzieło bez pędzelków za pomocą własnych dłoni? Grupy Bibliokoderów i Bibliostworków próbują swoich sił na zajęciach z plastykiem - Panią Iwoną Górską.

      Na zajęciach w środę dzieci pracowały etapami. Najpierw wykonały indywidualnie prosty rysunek kaczuszek i ptaszków odbijając swoje kciuki i opuszki palców wskazujących. Potem dzieci pracowały w grupach, gdzie mieszając kolory odbijały całe dłonie. Ostatnim etapem była praca całej grupy, gdzie odbijając krawędzie i wnętrze dłoni dzieci stworzyły piękne, kolorowe drzewo.

       

      więcej

    • 17-07-2018
     • Spotkanie autorskie z elementami warsztatów radiowo-telewizyjnych

      Spotkanie autorskie z elementami warsztatów radiowo-telewizyjnych

      We wtorek 17 lipca nasza biblioteka ponownie gościła Romana Czejarka, znanego radiowca, prezentera oraz autora. Spotkanie z wieloletnim prowadzącym audycje „Lata z Radiem” miało nieco inny charakter niż poprzednie, gdyż zawierało wiele elementów warsztatowych.

      Dzieci i młodzież uczestnicząc w spotkaniu miały okazję spróbować swoich sił z mikrofonem. Uczestnictwo w spotkaniu zapewniały darmowe wejściówki. Z racji tego, że było dużo chętnych a specyfika spotkania wymagała pracy w mniejszych grupach, chętni do udziału w zajęciach zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe; średnio  po 15 osób. O godzinie 10.00 pracę rozpoczęła najstarsza grupa wiekowa – młodzież w wieku 11 + .  Nasz gość opowiedział pokrótce o sobie, o swojej pracy w radio. Następnie młodzież miała okazję sprawdzić się w roli dziennikarza radiowego oraz realizatora dźwiękowego nagrywając miedzy sobą krótkie wywiady a następnie przerobić nagrania tak, żeby nadawały się do audycji radiowej. Na koniec prawie dwugodzinnego spotkania okazało się, że młodzież ma dużo pytań, na które nasz gość ciekawie odpowiadał.

      więcej

       

    • 18-07-018 20-07-2018
     • Spotkanie z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej

      Spotkanie z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej

      W dniach 17 i 20 lipca na zajęciach wakacyjnych gościliśmy przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej – sierż. Elżbietę Cisak z profilaktyki oraz st. asp. Dariusza Juszczaka – dzielnicowego miasta Kazimierza Wielka.

      Zajęcia w starszej grupie Bibliokoderów miały formę pogadanki, której głównym tematem było bezpieczeństwo podczas wakacji. Policjanci przypomnieli zasady bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach letniego wypoczynku np. nad wodą, w lesie. Radzili jak bezpiecznie wybrać miejsce do zabawy, oraz jak należy się zachować podczas nieobecności dorosłych w domu. Przypominano numery alarmowe oraz główne zasady stosowane w ruchu ulicznym. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały rysunki, które przedstawiały bezpieczne i niebezpieczne zachowanie się podczas wakacji.

      więcej

    • 23-07-2018
     • Warsztaty z Pawłem Wakułą

      Warsztaty z Pawłem Wakułą

      Autor książek dla dzieci, ilustrator, rysownik-humorysta  -  Paweł Wakuła -  był gościem naszej biblioteki w ramach projektu „Bibliokulturka”.


      23 lipca 43 uczestników „Wakacji z książką” miało możliwość udziału w spotkaniu prowadzonym przez Pawła Wakułę. Podczas spotkania poruszonych zostało wiele tematów. Paweł Wakuła przedstawiając swoją osobę jednocześnie nakreślił scenerię cyklu powieści o leśniczym Piątku. Na cykl składają się następujące tytuły: „O czym szumi las”, „Co w trawie piszczy”, „Na tropie sześcioptaka”, „Dębowa kołyska”. Akcja książek rozgrywa się w Dolinie Bagiennej Trawy. Dolinę zamieszkują bohaterowie opowiadań: wesołe zwierzątka np. zając Karol, szczurek Skrobek, leśne licha, utopce oraz dziwożony a nad wszystkim czuwa leśniczy Piątek.

      więcej

    • 25.07.2018 27-07-2018
     • Origami i piknik

      Origami i piknik

      Do książki potrzebna jest ładna zakładka – najlepiej taka, którą można wykonać samemu – Bibliokoderzy już wiedzą, jak to zrobić!

      Na zajęciach w środę, 25 lipca pod okiem Barbary Janasik i Joanny Kądzieli-Kot dzieci wykonały zakładki za pomocą origami. Wstępem do zajęć była rozmowa na temat sztuki origami. Dzieci przypomniały sobie, na czym polega origami, skąd pochodzi i w jakim kraju zostało rozpowszechnione.

      więcej

    • 30-07-2018
     • Zwiedzanie siedziby Komendy Powiatowej Straży Pożarnej - obydwie grupy

      Zwiedzanie siedziby Komendy Powiatowej Straży Pożarnej - obydwie grupy

      W słoneczne przedpołudnie poniedziałkowe (30 lipca) 41 dzieci biorących udział w zajęciach wakacyjnych zebrało się przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej. Przybyłych powitał Z-ca Komendanta Powiatowego PSP: kpt. mgr inż. poż. Marcin Żarek, który już na starcie za dobre zachowanie obiecał dzieciom na koniec wizyty wiele atrakcji. Grupę oprowadzał Starszy operator sprzętu specjalnego asp. Sławomir Gorczyca, a towarzyszyło mu jeszcze dwóch strażaków, m.in. st. str. Łukasz Sztuk.

      więcej

    • 01-08-2018 03-08-2018
     • Zajęcia z animatorem zabaw

      Zajęcia z animatorem zabaw

      Sierpniowe spotkania w ramach projektu "Bibliokulturka" Bibliokoderzy i Bibliostworki rozpoczęli aktywnie i wesoło, gdyż zajęcia prowadzili profesjonalni animatorzy zabaw - Ewelina Krzosek-Zajma i Kacper Zajma.


      Zabawy podczas zajęć zostały przystosowane do wieku i możliwości dzieci i angażowały całą grupę. Starszaki „Bibliokoderzy” uczestniczyli w ruchowych i sprawnościowych np. przechodzenie pod liną, chwytanie upadającego drążka, taniec z balonikami  a młodsza grupa Bibliostworków bawiła się tańcząc i śpiewając - była też bitwa na kulki. 

      więcej

       

       

    • 06-08-2018
     • Pokaz iluzji dla dzieci

      Pokaz iluzji dla dzieci

      Iluzjonista w bibliotece? Tak, to możliwe. Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieci z obu grup wakacyjnych mogły "na żywo" uczestniczyć w pokazie iluzji.  Iluzjonista Krystian Bączyński nauczył dzieci "czarować" przy pomocy magicznych zaklęć: "Abrakadabra", "Bim salabim", dmuchania i odliczania do trzech.

      więcej

    • 07-08-2018
     • Zajęcia z fizjoterapeutą

      Zajęcia z fizjoterapeutą

      07.08.2018 r. na zajęciach w bibliotece gościł fizjoterapeuta Marcin Galwas. Grupa "Bibliokoderów" miała możliwość popracować nad swoją kondycją fizyczną wykonując różnorodne ćwiczenia.
      więcej

    • 13-08-2018
     • Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

      Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

      W ramach projektu "Bibliokulturka" 13.08.2018 r. bibliotekę odwiedził Wiesław Drabik - autor książek i ilustrator

      W sierpniowy poniedziałek kazimierską bibliotekę odwiedził Wiesław Drabik, autor licznych bajeczek dla dzieci (ponad 200 tytułów), a także ilustrator książek dla dzieci. Wiesław Drabik od lat wydaje książki, opowiada o nich, a przede wszystkim spotyka się z młodymi czytelnikami. Również do kazimierskiej biblioteki przyjechał, aby spotkać się z dziećmi z grup: „Bibliostworki” i „Bibliokoderzy”. Spotkanie rozpoczęło się o 10.00  w bibliotecznej czytelni od przedstawienia autora młodym czytelnikom, czego dokonała Monika Wendel.

      więcej

       

    • 14-08-2018
     • Warsztat poetycko - literacki z Ewą Stadtmüller

      Warsztat poetycko - literacki z Ewą Stadtmüller

      W środowe przedpołudnie 14.08.2018 r. w ramach projektu "Bibliokulturka" bibliotekę odwiedziła Ewa Stadtmüller i poprowadziła warsztaty pt. "Kto się bawi w teatr?"

      Uczestnikami warsztatów były dzieci wchodzące w skład grupy "Bibliokoderzy". Pani Ewa zaprosiła dzieci na przyjęcie urodzinowe do Kubusia Puchatka, wśród gości znaleźli się także: Prosiaczek, mądra Sowa, Tygrysek, Kłapouchy, Maleństwo i Kangurzyca. Zadaniem dzieci było wymyślić listę prezentów dla solenizanta. Następnie najmłodsi poznali różne rodzaje lalek teatralnych: lalki paluszkowe, pacynki, kukiełki, marionetki i jawajki. Dzieci dowiedziały się, że aby bawić się w teatr można samemu przebrać się i wykonać stroje z kawałków materiału, niepotrzebnych skrawków, drewnianej łyżki, włóczki, skarpet.

      więcej

    • 17-08-2018
     • Zajęcia z książką

      Zajęcia z książką

      W piątek 17.08.2018 r. również dzieci z grupy "Bibliostworki" mogły uczestniczyć w zajęciach z fizjoterapeutą. Dzieci poznały przyrządy służące do zajęć fizjoterapeutycznych. Pan Marcin rozdał dzieciom kolorowe balony i podpisał imieniem każdego dziecka. 

      więcej

    • 20.08.2018 godz.12.30
     • Zajęcia w bibliotece z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej

      Zajęcia w bibliotece z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej

      Obie grupy

    • 21.08.2018
     • Zajęcia z animatorem

      Zajęcia z animatorem

      21.08.2018 godz.10.00 - grupa Bibliokoderzy i Bibliostworki

       

    • 27.08.2018 godz. 12.00
     • Przedstawienie teatralne - Jaś i drzewo fasolowe - teatrzyk Art-Re

      Przedstawienie teatralne - Jaś i drzewo fasolowe - teatrzyk Art-Re

      Obie grupy

    • 28.08.2018 i 31.08.2018
     • Kurs udzielania pierwszej pomocy

      Kurs udzielania pierwszej pomocy

      28.08.2018 godz.10.00 - Bibliokoderzy

      31.08.2018 godz.10.00 - Bibliostworki

  • Kontakty

   • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej
   • bibliotekakazimierzawielka@gmail.com
   • biblkw.kultura@gmail.com
   • bibliotekakazimierzawielka@gmail.com
   • (41) 352 12 11
   • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka
   • PROLONGATA: biblkw.wypozyczalnia@gmail.com
   • Inspektor Ochrony Danych: Zbigniew Kolus e-mail: iod.rodo.ochrona@gmail.com
   • NIP 662-16-73-365
   • Numer konta bankowego 16 8493 0004 0180 0130 0024 0001
   • Filia dla Dzieci i Młodzieży ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka biblkw.fddim@gmail.com
 • Galeria zdjęć

   brak danych