DKK 2018
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Excepturi perferendis magnam ea necessitatibus, officiis voluptas
Dyskusyjny Klub Książki
Moderator: Barbara Janasik
ZAPRASZAMY
"Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce." (Maksym Gorki)
- Wielki powrót ;-)
14 wrzesnia 2018 r.
Reaktywacja Dyskusyjnego Klubu Książi. Po dłuższym czasie zawieszenia działalności odbyło się spotkanie organizacyjne. Uczestniczki z wielką radością powitały nowe klubowiczki. Wprowadziły je w zwyczaje panujące na spotkaniach, racząc opowieściami i anegdotkami z lat minionych.
- 19 października 2018 r.
Magdalena, córka Kossaka autorstwa Rafała Podrazy była "bohaterką" pierwszego spotkania DKK po reaktywacji. Książka to m.in. wspomnienia osób, które pamiętały Magdalenę Samozwaniec. Autor zachował obiektywizm, ponieważ zebrał w książce opinie pozytywne, jak i te mniej przychylne polskiej pisarce.
- 16 listopada 2018 r.
Opiekunki osób starszych to książka, która opowiada o perypetiach Polek wyjeżdżających do pracy do Niemiec.
- 14 grudnia 2018 r.
Na ostatnim spotkaniu w 2018 roku dyskutowaliśmy o znanym polskim aktorze Wiesławie Gołas na podstawie książki Gołas. Biografia aktora oparta jest m.in. na wspomnieniach artysty. Książka jest bogato ilustrowana. Autorka przytacza fragmenty z gazet oraz wypowiedzi znanych ludzi ze świata kina na temat Gołasa. Wspominaliśmy filmy, w których występował oraz role, w które wspaniale się wcielał
„Taka jestem i już”
Pierwszą książką „przerabianą” podczas spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki w 2018 roku była autobiografia Magdaleny Zawadzkiej pt. ”Taka jestem i już”. Książka Pani Magdaleny Zawadzkiej opisuje od kuchni filmowy świat kina i teatru. Czytelniczki zgodnie stwierdziły, że książka Magdaleny Zawadzkiej należy do najpiękniej wydanych publikacji książkowych ostatnich lat. Wspaniałe zdjęcia ilustrują całe życie Magdaleny Zawadzkiej oraz jej męża - jednego z najwybitniejszych polskich aktorów - Gustawa Holoubka. Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że książka jest napisana z pasją lecz równocześnie delikatnie z taktem i uczuciem . Uczuciem są przepełnione strony książki opisujące jej relacje z mężem Gustawem Holoubkiem i synem Janem. Dużą część książki zajmują ważne w Ich życiu podróże zarówno prywatne jak i służbowe. Na końcu książki znajdują się felietony, które choć pisane w latach 90 XX wieku to ich problematyka według czytelniczek jest aktualna do chwili obecnej. Podsumowując „Taka jestem i już” jest książką miłą w odbiorze skierowaną do szerokiego grona odbiorców. Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w 2018r. odbyło się w Czytelni Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej tradycyjnie w piątek 19 stycznia.
Kazimierza Wielka 19-01-2018 Adam Bienias
„Pasja według św. Hanki”
Są książki dziwne, wybitne i czytadła. Książka „Pasja według św. Hanki” napisana została przez Annę Janko – pisarkę wyróżnioną licznymi nagrodami. Książka opowiada Historię trójki bohaterów: Mata(Mateusza),Pawia (Pawła) oraz Hanki. Losy bohaterów wzajemnie się przeplatają. Hanka - matka dwójki dzieci jest rozczarowana małżeństwem z Pawiem i szuka idealnej miłości w ramionach Mata. W książce podobno – tak stwierdziły klubowiczki podczas piątkowego spotkania najważniejszy jest język i forma opowiadania o uczuciach łączących bohaterów . Akcja i przebieg zdarzeń w powieści „Pasja według św. Hanki” wydały się czytelniczkom mało ważne, najważniejszy jest przekaz- opowieść o potędze miłości. Dla większości klubowiczek pisanie powieści pozbawionej dialogów, choć o bogatym języku jest bez sensu. Był to przysłowiowy przerost formy nad treścią. Książka, choć posiada ciekawą formę była w czytaniu męcząca i generalnie nikomu z uczestniczących w klubie czytelników powieść Anny Janko się nie podobała i komentując ją najczęściej używali słowa „dziwna. Żadna z klubowiczek nie wyraziła chęci przeczytania innej książki Anny Janko. Spotkanie kazimierskiego klubu książki odbyło się tradycyjnie w piątek 16 lutego.
Kazimierza Wielka 16-02-2018 Adam Bienias
„Religa”
Książką z którą zmierzyli się kazimierscy klubowicze była biografia jednego z najsłynniejszych polskich lekarzy, Zbigniewa Religi. Religa był jednocześnie jednym z najsławniejszych i najlepszych polskich kardiochirurgów z drugiej strony wizjonerem i człowiekiem czynu. W książce „Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga” autorzy książki Dariusz Kortko i Judyta Watoła opisują bez przekłamań życie profesora. Jest w książce przedstawiony jako człowiek z krwi i kości, pełen nałogów mający sympatie i antypatie, spędzający w pracy całe dnie. O samym głównym bohaterze stwierdziły czytelniczki można dyskutować godzinami. Czytelniczki w trakcie dyskusji porównywały książkę Kortki i Watoły z filmem „Bogowie”. Religa był człowiekiem -według klubowiczek- który przerósł epokę sam zabrał się do transplantacji serca pomimo wielu przeciwieństw i wielu wrogów. Praktycznie sam stworzył nowoczesną klinikę i fundację. Według czytelniczek zrobił niepotrzebnie jeden wielki błąd – niepotrzebnie uwikłał się w politykę. Być morze zrobił to dlatego –lecz jest to luźna hipoteza jednej z klubowiczek - że w kardiochirurgii czuł się człowiekiem spełnionym i poszukiwał nowych wyzwań. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 16 marca w Bibliotece Publicznej i zakończyło się ogólną lecz zgodną konkluzją że o takiej postaci jak profesor Zbigniew Religa można długo dyskutować.
Kazimierza Wielka 16-03-2018 Adam Bienias