- PROGRAMY BN
- O FINANSACH W BIBLIOTECE [2014, 2016]
- ZIELONE GRY [2015-2016]
- MASZ GŁOS, MASZ WYBÓR! [2015-2016]
- "CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE" [2015]
- KIERUNEK BIBLIOTEKA [2014]
- REYOWE STARSZAKI [2015- ]
- REYOWE SMYKI [2014- ]
- ORANGE
- OGÓLNOPOSKI TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA DZIECIOM [2013- ]
- TYDZIEŃ BIBLIOTEK [2015- ]
- NOC BIBLIOTEK [2015- ]
- WIZYTY STUDYJNE [2014- ]
- Gazeta biblioteczna "REYówka"
- Tekstowa podstrona
O FINANSACH W BIBLIOTECE [2014, 2016]
Chcesz dowiedzieć się:
- Jak planować domowy budżet?
- Jak korzystać z bankowości elektronicznej?
- Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu, lokaty
ubezpieczenia? - Jak i gdzie dochodzić swoich praw konsumenckich?
Dołącz do projektu „O finansach… w bibliotece”.
Przyjdź do Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej i zapisz się na bezpłatny kurs dla osób, które ukończyły 50 lat. Szczegółowych informacji udzielamy w bibliotece (ul. Kolejowa 17) lub telefonicznie (41) 352 12 11
Projekt „O finansach w bibliotece” realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Moduł I – budżet domowy
16 czerwca rozpoczęliśmy spotkania w ramach projektu "O finansach w bibliotece". Pierwszy moduł szkolenia dotyczył budżetu domowego, rodzaju dochodów i wydatków, oszczędzania i racjonalnego gospodarowania pieniędzmi.
Dużo dyskutowaliśmy na temat budżetu, naszych wydatków, e-zakupów. Wspólnie oglądaliśmy filmiki i prezentacje na ekranie, wspólnie też wypełniliśmy kalkulator przychodów i dochodów, wpisując przykładowe kwoty, wspólnie porównywaliśmy ceny towarów i wyszukiwaliśmy opinie. Nasi uczestnicy dowiedzieli się, jakie są ich prawa konsumenta i że w naszym mieście działa Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta.
Dodatkowo na spotkaniu gościliśmy oficera prasowego z Powiatowej Komendy Policji w Kazimierzy Wielkiej st.sierż. Łukasza Ramędę, który mówił o bezpieczeństwie seniorów.
Ustaliliśmy, że spotykamy się raz na tydzień w poniedziałki, z grupą 1 o godz. 9 z grupą 2 o godz 13. Myślę, że zarówno, my - prowadzące - jak i nasi uczestnicy miło sporządziliśmy czas.
Szkolenie prowadzą dyrektor biblioteki Nina Turek Kwiecień oraz Joanna Kądziela-Kot z pracowni multimedialnej.
W dniu 23 czerwca 2014 roku zajmowaliśmy się Modułem II, czyli Bankiem przez Internet. Uczestników kursu temat zainteresował tak bardzo, że 3 godziny spotkania w grupie I upłynęły nam bardzo szybko, aż za szybko. Gościem naszych spotkań był kierownik oddziału jednego z banków z naszego miasta - Pan Adam Mucha, który opowiadał uczestnikom o zasadach działania wyszukiwarek i porównywarek kont bankowych, o Bankowym funduszu Gwarancyjnym a także opowiadał na nurtujące ich pytania dotyczące m.in. posługiwania się kartami za granicą czy też ukrytymi opłatami przy umowach kredytowych. Nas jako prowadzące zaskoczył odpowiadając na jedno z pytań, które brzmiało: Które konto ROR jest najlepsze, w jakim banku? a odpowiedź: Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie, zależy czego Pani oczekuje od konta i jakie opłaty może Pani ponieść a jakie są nie do zaakceptowania.
Największym zainteresowaniem w grupie II cieszył się niestety Internet, którego awaria uniemożliwiła nam przeprowadzenie dzisiejszego spotkania w pełni. Zyskaliśmy za to możliwość spotkania się z osobami z grupy II jeszcze raz w tym tygodniu.
Uczestnicy kursu "O finansach w bibliotece" musieli wykazać się dużym zrozumieniem. Moduły od III do V odbywały się tak jak dotychczas w 2 grupach, jednak w bibliotece trwał w tym czasie remont. Z lekkim niepokojem zaczęłyśmy zajęcia z Modułu III, warunki przed salą multimedialną:
Nikt nie chciał w tym czasie wcześniej kończyć zajęć, nikomu nie przeszkadzał kurz, dzięki czemu mogliśmy wszystkie spotkania przeprowadzić w całości i zgodnie z planem.
Moduł IV budził u nas wiele niepokoju... przede wszystkim (długo przed rozpoczęciem kursu) obawiałyśmy się czy damy radę zrobić całość na jednych zajęciach. Wszelkie obawy okazały się bezzasadne. Uczestnicy, podobnie jak i przy realizacji innych modułów, mięli czas nie tylko na realizację kursu ale także na chwilę odpoczynku a także na wymianę doświadczeń.
28 lipca 2014 roku (pierwszy dzień po remoncie) uroczyście zakończyliśmy kurs dla 14 uczestników. Gościem honorowym spotkania był dyrektor Oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Kielcach - Grzegorz Kłaczkiewicz... towarzysząca dyrektorowi Anna Jasnosz omówiła zabezpieczenia znajdujące się na nowych banknotach.
W drugiej połowie sierpnia planujemy rozpoczęcie kolejnej grupy szkoleniowej.
W pierwszej połowie wrześniu przeprowadziliśmy drugą turę kursu „O finansach w bibliotece”. Kurs realizowało łącznie 11 osób. Część naszych uczestników zdecydowała się robić kurs samodzielnie w domu, a z osobami, które chciały realizować materiał wspólnie - pod przewodnictwem osób prowadzących spotykaliśmy się w przyspieszonym tempie – dwa razy w tygodniu. Na pierwszych i przedostatnich zajęciach 4 oraz 12 września gościliśmy wojewódzkiego koordynatora projektu Panią Lidię Zielińską z WBP im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Dodatkowo 12 września uczestnicy kursu mieli okazję wysłuchać fachowych porad i informacji z dziedziny bankowości i finansów, których udzielił pan Adam Mucha, dyrektor placówki Alior Banku z Kazimierzy Wielkiej. Materiał kursu mamy już przerobiony, czekamy na oficjalne zakończenie kursu, które będzie miało w październiku, gdyż podobnie jak w poprzedniej turze, nasi uczestnicy otrzymają certyfikaty z rąk naszego gościa honorowego – Pana Grzegorza Kłaczkiewicza – Dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Kielcach.