- PROGRAMY BN
- O FINANSACH W BIBLIOTECE [2014, 2016]
- ZIELONE GRY [2015-2016]
- MASZ GŁOS, MASZ WYBÓR! [2015-2016]
- "CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE" [2015]
- KIERUNEK BIBLIOTEKA [2014]
- REYOWE STARSZAKI [2015- ]
- REYOWE SMYKI [2014- ]
- ORANGE
- OGÓLNOPOSKI TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA DZIECIOM [2013- ]
- TYDZIEŃ BIBLIOTEK [2015- ]
- NOC BIBLIOTEK [2015- ]
- WIZYTY STUDYJNE [2014- ]
- Gazeta biblioteczna "REYówka"
- Tekstowa podstrona
TYDZIEŃ BIBLIOTEK [2015- ]
Magiczny Tydzień Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Kazimierzy Wielkiej
„Uśmiechaj się,
do każdej chwili uśmiechaj,
na dzień szczęśliwy nie czekaj (…)
Uśmiech odsłoni przed tobą siedem codziennych cudów świataTęczowym mostem zapłonie nad dniem, co ulata.
Marzeniom skrzydeł doda, wspomnieniom urody.
Pomoże strudzonemu pokonać przeszkody.…”ten fragment piosenki Anny German „Człowieczy los” najlepiej oddaje odczucia bibliotekarzy i czytelników po zakończonym właśnie Tygodniu Bibliotek 2015 w Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej.
Nasz magiczny, niepowtarzalny, wyjątkowy i niezapomniany Tydzień Bibliotek rozpoczął się 8 maja 2015 roku – w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek – spotkaniem z Janem Grzegorczykiem. Od pierwszej chwili, kiedy w naszej bibliotece pojawiły się „Przypadki księdza Grosera” aż do dziś Trylogia o księdzu Groserze nie spoczęła na półce, przechodząc z rąk do rąk czytelników. W kolejnych latach bestsellerami wśród naszych czytelników stawały się książki: „Puszczyk”, „Chaszcze”, „Niebo dla akrobaty”, „Pieśń słoneczna Róży bluszcz” oraz „Święty i błazen”. Od 2012 roku Greta Dzikowska, jedna z naszych bibliotekarek, zabiegała o możliwość zorganizowania spotkania z pisarzem niezmiennie zabiegała Greta Dzikowska, jedna z bibliotekarek pracujących w naszej bibliotece, w 2014 roku jej starania wsparła dyrektor Nina Turek-Kwiecień prosząc Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach o wpisanie autora w cykl spotkań organizowanych w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.
We wrześniu 2014 roku Nina Turek-Kwiecień uzgodniła z WBP w Kielcach termin spotkania na 8 maja 2015 roku, podczas Tygodnia Bibliotek 2015. Nasze Marzenie ziścić się miało w bardzo nieprzypadkowym terminie – Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Dlaczego w tym dniu? Odpowiedź jest niezwykle prosta… w kazimierskiej bibliotece książki Jana Grzegorczyka kochają wszyscy bibliotekarze. Ponad dwie godziny spędzone z autorem w to piękne majowe popołudnie okazało się nie tylko spełnieniem marzeń naszych bibliotekarzy… dni, które nastąpiły później przyniosły nam niezwykłą liczbę podziękowań od osób, które spędziły to popołudnie i wieczór z nami i Janem Grzegorczykiem… Z wielkim żalem pożegnaliśmy Autora około godziny 20.00… pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że odwiedził nas po raz pierwszy, ale nie ostatni.
Organizatorami spotkania były Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej, Wojewódzka Biblioteka w Kielcach im. Witolda Gombrowicza oraz Instytut Książki. Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. W spotkaniu uczestniczyło około czterdzieści osób, swą obecnością zaszczycili nas Burmistrz Adam Bodzioch, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marek Szmuc i ks. dr Stefan Radziszewski (prefekt kieleckiego Nazaretu).
<<LINK DO GALERII ZE SPOTKANIA Z JANEM GRZEGORCZYKIEM
Jednym z miast partnerskich dla Kazimierzy Wielkiej jest ukraiński Buczacz. W drugim dniu Tygodnia Bibliotek, 9 maja 2015 roku, miało miejsce spotkanie autorskie Adam Smulskiego – autora albumu „Mój Buczacz”. W kameralnym gronie, w piękne sobotnie popołudnie, autor opowiadał nam o swoich związkach rodzinnych i wspomnieniach z Buczacza.To niewielkie miasteczko, które w dziejach Polski odegrał duże znaczenie. Dla potomków repatriantów polskich jak Adam Smulski ma przede wszystkim ogromne znaczenie sentymentalne. Z okładki albumu czytamy:
„Buchacz z rodzinnych wspomnień – „Mój Buczacz” leży w sercu. W sercu moim, jak i wszystkich tych, których korzenie wyrosły w tym miejscu. Polaków, Ukraińców, Żydów – potomków mieszkańców żyjących tu do II wojny w sąsiedzkiej zgodzie, tworzących przez stulecia historię, kultywujących tradycje, kulturę, religię i wszystko to, co składało się na ich codzienność.
Spotkanie to było nie tylko podróżą sentymentalną do miasta przodków autora albumu Mój Buczacz” ale także platformą wymiany spostrzeżeń i własnych doświadczeń innych uczestników spotkania. Uczestniczący w spotkaniu Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch podzielił się własnymi doświadczeniami związanymi z Buczaczem oraz odpowiadał na pytania m.in. „Dlaczego Buczacz stał się miastem partnerskim Kazimierzy Wielkiej?”
Na zakończenie padła propozycja innych spotkań poświęconych tej tematyce i mamy nadzieję, że wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kielcach uda nam się w najbliższym czasie je zrealizować.
<<LINK DO GALERII ZE SPOTKANIA Z ADAMEM SMULSKIM
Dzień 15 maja 2015 roku na długo zostanie w naszej pamięci. Od godzinie 10:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach uczestniczyliśmy w uroczystym podsumowaniu roku 2014. Podsumowaniu, które dla naszej biblioteki było bardzo ważne. Tego dnia ogłoszono wyniki X edycji konkursu na Bibliotekę Roku i Bibliotekarza Roku. Nagrody wręczali: Jacek Kowalczyk - Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz Andrzej Dąbrowski -dyrektor WBP w Kielcach i Jadwiga Zielińska - przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Kielcach. Po raz pierwszy w historii nasza biblioteka nominowana była w dwóch kategoriach: Biblioteka Roku 2014 (1 z 4 nominowanych na 269 bibliotek publicznych w województwie świętokrzyskim) oraz Świętokrzyski Bibliotekarz Roku 2014. Organizatorem jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Do tytułu Biblioteka Roku 2014 województwa świętokrzyskiego: Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. M. Reja w Kazimierzy Wielkiej nominowano za skuteczne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych i zmianę wyglądu biblioteki oraz inwestycje. W Kategorii Świętokrzyski Bibliotekarz Roku 2014: Nina Turek-Kwiecień, dyrektor Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. M. Reja w Kazimierzy Wielkiej nominowana była za poprawę estetyki pomieszczeń bibliotecznych, pozyskiwanie funduszy zewnętrznych (zgłoszenie do konkursu wysłały bibliotekarki: Greta Dzikowska i Joanna Kądziela-Kot).
Zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek 2015 w Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej był koncert Joanny Nawrot, który odbył się 15 maja 2015 roku o godzinie 18:00. Sopranistka, która swój głos kształci u najwybitniejszych śpiewaczek operowych w Polsce, zaprezentowała nam ponad godzinny program, na który składały się piosenki z repertuaru Anny German oraz arie operowe i operetkowe. Artystka, śpiewająca sopranem liryczno-koloraturowym, z niezwykłą wrażliwością oddaje piękno i charakter utworów Anny German. W czytelni biblioteki mogliśmy wysłuchać piosenek w trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim, m.in. „Człowieczy los”, „Tańczące Eurydyki”, „Nadjeżdża”, „Wróć do Sorriento”. Szczególnie w pamięć zapadły nam jednak: „Zorba i Ty” oraz aria „O Mio Babbino Caro” z opery „Gianni Schicchi” Giacomo Pucciniego.
<<LINK DO GALERII Z KONCERTU JOANNY NAWROT
W dniach od 8 do 14 maja mięliśmy także niewątpliwą przyjemność gościć kazimierskie przedszkolaki. Odwiedziły nas dzieci w wieku od 2 do 6 lat z Publicznego Przedszkola Samorządowego „Parkowe Skrzaty” oraz Niepublicznego Przedszkola „Motylek”. Ponieważ był to Tydzień Bibliotek każda z grup nie tylko mogła wysłuchać bajek czytanych przez bibliotekarzy, ale także zwiedzić bibliotekę. Podczas tych wycieczek pokazaliśmy dzieciom nie tylko pomieszczenia przeznaczone dla nich, ale także pomieszczenia dla czytelników dorosłych i gabinet dyrektora. Zwieńczeniem wizyty w bibliotece było spotkanie w czytelni biblioteki, gdzie przedszkolaki oglądały bajki o tematyce związanej z książkami i biblioteką.
Z radością i niecierpliwością czekamy na Tydzień Bibliotek 2016.