- PROGRAMY BN
- O FINANSACH W BIBLIOTECE [2014, 2016]
- ZIELONE GRY [2015-2016]
- MASZ GŁOS, MASZ WYBÓR! [2015-2016]
- "CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE" [2015]
- KIERUNEK BIBLIOTEKA [2014]
- REYOWE STARSZAKI [2015- ]
- REYOWE SMYKI [2014- ]
- ORANGE
- OGÓLNOPOSKI TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA DZIECIOM [2013- ]
- TYDZIEŃ BIBLIOTEK [2015- ]
- NOC BIBLIOTEK [2015- ]
- WIZYTY STUDYJNE [2014- ]
- Gazeta biblioteczna "REYówka"
- Tekstowa podstrona
OGÓLNOPOSKI TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA DZIECIOM [2013- ]
2016
Filia dla Dzieci i Młodzieży Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej po raz kolejny włączyła się w akcję związaną z XV Ogólnopolskim Tygodniem głośnego czytania dzieciom”. Tegorocznej akcji organizowanej w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” przyświecało hasło: „Czytanie uskrzydla”. Inauguracja akcji miała miejsce 1 czerwca 2016 r. (Dzień Dziecka), w Pałacu Lacon, gdzie odbyło się spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim oraz projekcja filmu „Magiczne drzewo” ( w ramach Nocy Bibliotek 2016).
Kolejne spotkania z uczniami przedszkoli oraz szkół podstawowych i szkoły specjalnej odbywały się w czytelni Biblioteki. Czytających wybierano spośród osób, które wykonują różnorodne zawody lub mają ciekawe hobby/pasje, by oprócz przeczytania fragmentu książki mogły opowiedzieć dzieciom o sobie. W czwartek, 2 czerwca 2016 r. bibliotekę odwiedzili uczniowie klas I, II i III Samorządowej Szkoły Podstawowej w Kamieńczycach. W ramach „ XV Ogólnopolskiego Tygodnia głośnego czytania dzieciom” pani Dorota Wilk wykonująca zawód fryzjera przeczytała dzieciom opowiadanie pt. "Gabrysia szuka przyjaciela". Po lekturze zaproszony gość opowiedział, jak dbać o włosy i zaprezentował najmodniejsze fryzury tego sezonu. Uczniowie chętnie pozowali do zdjęć w nowych fryzurach. Również w tym dniu bibliotekę odwiedzili uczniowie z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej. Komendant Powiatowy Policji insp. Jakub Kosiń przeczytał opowiadanie pt. "Mam przyjaciela policjanta" i opowiedział dzieciom o zawodzie policjanta. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań dotyczących pracy w policji. Dowiedzieli się, jak zachować się na drodze i stwierdzili, że nie bez powodu hasło policji brzmi: "Policja - przyjazna i pomocna". Dnia 3 czerwca 2016 r. zaproszonym gościem był Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej Łukasz Maderak. Opowiadania pt. „Opowiastki familijne 1 Czy Edytka jest bardzo brzydka” słuchali uczniowie klas Ia i Ib Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kazimierzy Wielkiej. Po lekturze nastąpiła rozmowa o szkole, wakacjach i przyjaźni. Nasz gość zadbał także o słodką oprawę spotkania.
W poniedziałek (6 czerwca) o godz.10.00 gościem czytającym opowiadanie pt. "Miko przyznaje się do winy" była pani Monika Ogonowska wykonująca zawód kosmetyczki. Książki słuchały przedszkolaki z "Parkowych skrzatów". Pani Monika opowiedziała o zabiegach kosmetycznych, jakie wykonuje w swoim gabinecie: przebijaniu uszu, malowaniu rzęs, brwi, ust, makijażu, zdobieniu paznokci a także pokazała pędzelki, jakich używa. Dziewczynki mogły dowiedzieć się, jak dbać o urodę. Nie zabrakło słodkiego upominku od pani kosmetyczki. Po nim dzieci bawiły się w "Sali zabaw". We wtorkowy poranek bibliotekę odwiedziła pani weterynarz - Joanna Bodzioch ze swoim czworonożnym przyjacielem - Pedro. Opowiadania pt. "Mam przyjaciółkę weterynarza" słuchały dzieci z przedszkola "Motylek" z Kazimierzy Wielkiej. Po lekturze dzieci zadawały mnóstwo pytań dotyczących opieki nad domowymi zwierzętami, mogły pobawić się w lekarza i stetoskopem posłuchać pracy serca psa. Każde dziecko mogło pogłaskać zwierzaka i poczęstować go przysmakiem. Przedszkolaki poznały narzędzia medyczne służące do badania zwierząt, zobaczyły szczoteczkę do mycia zębów psa i butelkę do karmienia szczeniaczków. Pani Joanna Bodzioch zaszczyciła nas swoją obecnością dwukrotnie, gdyż drugą grupą odbiorców byli uczniowie Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczo - Rewalidacyjnych z Cudzynowic. Zwierzęta towarzyszyły człowiekowi od zarania dziejów, a pierwsze kontakty terapeutyczne w relacji człowiek – zwierzę pochodzą z czasów Hipokratesa. Wówczas zaproponowano jazdę konną jako formę gimnastyki, pobudzania organizmu człowieka, a także łagodzenia niektórych schorzeń. Najczęściej spotykanym zwierzęciem domowym jest pies i dlatego dużego znaczenia nabiera ostatnimi czasy terapia wspomagająca z wykorzystaniem psów czyli tzw. kynoterapia (dogoterapia). Chcieliśmy stworzyć dzieciom i młodzieży ze Szkoły Specjalnej namiastkę takiej terapii, by podczas kontaktu z psem: głaskanie, przytulanie i karmienie mogli doświadczyć pozytywnego ładunku emocjonalnego i satysfakcji. Pani Joanna opowiedziała o pracy weterynarza, zaprezentowała książeczki zdrowia zwierząt, przyniosła narzędzia medyczne służące do badania zwierząt. Uczniowie chętnie pozowali do zdjęcia z panią weterynarz i jej czworonożnym przyjacielem.
Dnia 9 czerwca 2016 r. o godz. 9.00 w ramach akcji gościliśmy panią pielęgniarkę Grażynę Świsłowską. Opowiadania pt. "Zuzia w szpitalu" słuchali uczniowie klas "0a", "0b" i "IIb" z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej. Po lekturze pani pielęgniarka opowiedziała o swoim zawodzie, wspomniała o zdrowych nawykach żywieniowych czyli owocach i warzywach w codziennej diecie. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku i zabawach w "Sali zabaw" Filii dla Dzieci i Młodzieży. Również 9 czerwca gościliśmy panią Natalię Galwas - adwokata. Opowiadania pt. "Inny" słuchali uczniowie z klas II ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 3. Po lekturze pani adwokat opowiedziała o swoim zawodzie, pokazała atrybuty związane z salą sądową: młotek oraz togę z żabotem w kolorze zielonym. Mówiła o zasadach zachowania się w sali sądowej i zainscenizowała scenkę kradzieży kanapki z plecaka ucznia. Dzieci mogły wczuć się w role uczestników rozprawy: sędziego, adwokata, oskarżonego, świadków, prokuratora i protokolanta. Spotkanie było "żywą" lekcją etyki zachowania.
W piątek, 10 czerwca 2016 roku, dzieciom w naszej bibliotece czytali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej. Czytaniu towarzyszyła tym razem nie tylko rozmowa z gośćmi ale także wyjątkowe atrakcje... dzieci miały możliwość obejrzeć z bliska wyposażenie wozu strażackiego, przymierzyć elementy stroju strażaka i nie tylko... W poniedziałkowy poranek 13 czerwca 2016 r. uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 3 posłuchali opowiadania pt. "Czy Edytka jest bardzo brzydka?" odczytanego przez pana Marcina Galwasa-fizjoterapeutę. Po lekturze dzieci poznały zawód fizjoterapeuty, dowiedziały się, komu potrzebny jest masaż i jak pracować z różnymi grupami ludzi: dziećmi, dorosłymi i seniorami. Po części teoretycznej przyszła pora na praktykę. Każdy uczeń mógł skorzystać z masażu, spróbować swoich sił w rozciąganiu gumy i poćwiczyć sprawność rąk ściskając specjalne do tego celu przeznaczone piłki. 13 czerwca 2016 r. bibliotekę odwiedził pan Wiesław Rębacz-myśliwy. Uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej wysłuchały opowiadania pt. "Wiosna w klinice małych zwierząt w Leśnej Górce". Pan Wiesław przyniósł ze sobą rekwizyty związane z myślistwem: róg myśliwski, wypchanego cietrzewia i plansze przedstawiające ptaki i rośliny chronione na terytorium Polski. Uczniowie mogli poczuć się jak myśliwi i zadąć w róg oraz przymierzyć myśliwski kapelusz. W spotkaniu uczestniczyły 22 osoby.
We wtorek 14 czerwca 2016 r. w czytelni zebrali się uczniowie Szkoły Podstawowej z Cudzynowic a czytała im pani Monika Prokop, która uwielbia zwierzęta. Po lekturze opowiadania: "Mam przyjaciółkę opiekunkę zwierząt" pani Monika opowiedziała o swoich zwierzątkach: psach i śwince morskiej. Dzieci dyskutowały o swoich czworonożnych pupilach i opiece nad nimi. Czytająca podkreśliła, że ważne jest, aby traktować zwierzęta humanitarnie, jak członków rodziny. Opieka nad zwierzęciem to ogromna odpowiedzialność dająca satysfakcję, gdyż zwierzę myśli i czuje jak człowiek. 14 czerwca 2016 r. w czytelni Biblioteki zebrali się uczniowie kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Kazimierzy Wielkiej, aby posłuchać książki czytanej przez pana Adama Bieniasa pt. "Baśnie i legendy świata", rozdz. " Kahukura i sieci na ryby". Po lekturze zaprosiliśmy gościa - pana Dominika Nowackiego, który jest "zapalonym" wędkarzem. Nie zabrakło akcesoriów związanych z wędkarstwem: wędek, batów, spławików, przynęt. Było także trofeum za zdobycie I miejsca w zawodach wędkarskich. W kolejnej części spotkania graliśmy w grę "5 sekund junior", było mnóstwo emocji. Nie zabrakło pamiątkowego zdjęcia. Dziękujemy za porcelanowego słonika i prace dzieci. 15 czerwca 2016 r. w czytelni Biblioteki gościliśmy uczniów kl. I ze Szkoły Podstawowej nr 1. Pani Monika Wendel przeczytała opowiadanie pt. "Wiosna w klinice małych zwierząt w Leśnej Górce". Po lekturze zaprosiliśmy pana Józefa Belskiego, który z zamiłowania jest myśliwym. Pan Józef przyniósł strzelbę, z jaką dzieci robiły sobie zdjęcia, a także naboje, legitymację myśliwską i przyzwolenie na broń. Dzieci dowiedziały się, jak należy opiekować się zwierzętami zimą, poznały gatunki zwierząt objęte ochroną oraz zobaczyły na zdjęciach łupy pana Józefa. Po spotkaniu nastąpił słodki poczęstunek i możliwość zabawy w "Sali zabaw" Filii dla Dzieci i Młodzieży.
Finał „XV Ogólnopolskiego Tygodnia czytania dzieciom” odbył się 22 czerwca 2016 r. w Publicznym Przedszkolu Samorządowym "Parkowe Skrzaty" w Kazimierzy Wielkiej. W tym dniu czytali: Nina Turek-Kwiecień, Barbara Janasik, Joanna Kądziela-Kot i Adam Bienias. Dzieci wysłuchały bajek o traktorku, Maszyn i Niedźwiedzia oraz o Dniu Ojca, nie zabrakło także słodkości. Tego dnia nie zawiedli także wieloletni partnerzy biblioteki w akcji Tygodnia Czytania, tj. Komenda Powiatowa Policji w Kazimierzy Wielkiej oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej. Dzięki pięknej pogodzie w tym dniu mogliśmy zorganizować atrakcje dla dzieci przed budynkiem przedszkola. Oficer parowy Policji Monika Cichy przybliżył w tym dniu dzieciom zagadnienia związane z pracą policjanta. Przedszkolaki zapoznał się z wyposażeniem policjantów, nie ukrywając ogólnego zainteresowania kajdankami, lizakiem i czapka policyjną. Duże wrażenie na dzieciach zrobiła także możliwość spędzenia kilku chwil w radiowozie, wypowiedzenie kilku słów przez megafon oraz uruchomienie sygnału dźwiękowego.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, którym przedszkole odwiedziła Zmiana III Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej. Dzieci w tym dniu poznały tajniki zawodu strażaka, wyposażenie strażackiego samochodu oraz podstawowe zasady pierwszej pomocy. Nie zabrakło także dodatkowych atrakcji: możliwości spędzenia kilku chwil w samochodzie strażackim czy wypróbowania polewania wodą z węża strażackiego trawnika przed przedszkolem. Najwięcej emocji wzbudził w tym dniu wentylator oddymiający, czyli urządzenie służące do oddymiania pomieszczeń z zanieczyszczeń gazowych i dymu. O sile działania tego urządzenia mógł przekonać się każdy, kto odważył się przed nim stanąć. Chętni przymierzali strażacki kask oraz leżeli na noszach.
Reasumując w tym roku czytali: Łukasz Maderak (Zastępca Burmistrza), insp. Jakub Kosiń (Komendant Powiatowy Policji), strażacy ze Zmiany III z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (Zmiana III), Monika Ogonowska (kosmetyczka), Dorota Wilk (fryzjerka), Joanna Bodzioch (weterynarz), Natalia Galwas (adwokat), Wiesław Rębacz (myśliwy), Grażyna Świsłowska (pielęgniarka), Józef Belski (myśliwy), Marcin Galwas (fizjoterapeuta), Monika Prokop (Dyskusyjny Klub Książki), Dominik Nowacki (wędkarz) oraz bibliotekarze: Nina Turek-Kwiecień, Basia Janasik, Monika Wendel, Joanna Kądziela-Kot, Greta Dzikowska i Adam Bienias.
W ramach „XV Ogólnopolskiego Tygodnia głośnego czytania dzieciom bibliotekę odwiedziło845 osób. Liderem akcji była Nina Turek-Kwiecień (Dyrektor Biblioteki) zaś koordynatorem – Monika Wendel (bibliotekarz Filii dla Dzieci i Młodzieży).
Sponsorzy: Pałac LACON Centrum Hotelowo-Konferencyjne, Polska Sieć Handlowa PALEO w Kazimierzy Wielkiej, Delikatesy CENTRUM w Kazimierzy Wielkiej.
2015
Harmonogram spotkań:
Inauguracja: 30 maja 2015 roku godzina 18.00 - NOC BIBLIOTEK
W dniach od 30 maja do 6 czerwca 2015 roku trwał XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania dzieciom, w tą propagującą czytelnictwo akcję włączyła się Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej. Tradycją stało się już także to, że 7 dni to za mało czasu i dlatego nas „tydzień” trwał w tym roku od 30 maja do 12 czerwca. Łącznie 16 czytających przeczytało 28 wierszy, bajek i książek dla 21 zorganizowanych grup, tj. 559 dzieci w wieku od 2,5 do 9 lat i ich 44 opiekunów.
W tym roku w bibliotece odwiedzili nas uczniowie klas 0-3 Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej, Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Cudzynowicach oraz uczniowie klas przedszkolnych, szkoły podstawowej i gimnazjalnych Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach.
W gronie czytających XIV Ogólnopolskiego Tygodnia czytania dzieciom w Kazimierzy Wielkiej znaleźli się: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Łukasz Maderak, Wiceprzewodniczący Radny Miejskiej Marek Szmuc, Komendant Powiatowy Policji insp. Jakub Kosiń, Zastępca Dowódcy JRG Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej st. kpt. inż. Krzysztof Jach, Katarzyna Małecka – OSP Gabułtów, Grażyna Świsłowska – pielęgniarka, Józef Belski – myśliwy, Dorota Nowacka – kierownik drużyny „Sparta” Kazimierza Wielka, Dyrektor biblioteki Nina Turek-Kwiecień, Zastępca Dyrektora biblioteki Barbara Janasik oraz bibliotekarki: Greta Dzikowska i Joanna Kądziela-Kot.
Ten rok obfitował w rekordy:
- Najliczniejsza grupa słuchaczy w bibliotece: 79 dzieci – klasy Ia, Ib, Ic i Id (Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej), czytającym był Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Łukasz Maderak
- Najczęściej czytała: Katarzyna Małecka (OSP Gabułtów) – 5 razy
- Najdłużej czytał: Zastępca Dowódcy JRG Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej Krzysztof Jach – 6 bajek, 56 minut
- Najliczniejsza grupa poza biblioteką: 162 przedszkolaków i opiekunów
W pierwszym „tygodniu czytania” odwiedzające nas grupy po wysłuchaniu bajki czytanej przez zaproszonych gości miały możliwość porozmawiać z zaproszonymi gośćmi o ich pracy.
W poprzednich latach najwięcej pytań zadawano Komendantowi Powiatowemu Policji i w tym roku pytaniom nie było końca, ograniczeniem był jednak czas ponieważ grupy odwiedzające nas w dniach 1-3 czerwca spędzały u nas tylko po 2 godziny – pierwsze 40 minut z zaproszonym gościem a następnie oglądały film „Sekret Eleonory”. Ponieważ czas spędzony z Komendantem Policji zawsze dla odwiedzających nas dzieci jest niewystarczający to już teraz zapraszamy na spotkanie z Komendantem w bibliotece podczas zajęć wakacyjnych.Zdecydowanie największą grupą, która odwiedziła bibliotekę, w związku z Ogólnopolskim Tygodniem czytania dzieciom w historii trwania tej akcji, są klasy I z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej. Łącznie było to 79 dzieci i 4 opiekunów. Po raz pierwszy od bardzo dawna, jeżeli nie pierwszy raz w historii kazimierskich podstawówek, w szkole są cztery klasy pierwsze. Zastępca Burmistrza Łukasz Maderak był niewątpliwie pod wrażeniem liczebności tej grupy, nawet wspólne zdjęcie czytającego i dzieci było dla nas wyzwaniem. Najważniejsze było jednak to, że wszyscy dobrze słyszeli czytaną książkę oraz to, że dla wszystkich dzieci wystarczyło przyniesionych przez Zastępcę Burmistrza słodkości.
Trzeba przyznać, ze w tym roku straż pożarna wzbudziła najwięcej emocji. Zastępca Dowódcy JRG Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej Krzysztof Jach czytał nie tylko najdłużej ze wszystkich gości ale także odpowiedział na najwięcej pytań, dzieciom z kl. 3a SSP Nr 1 opowiadał o pracy strażaka, o niebezpieczeństwie z tym związanym, podzielił się także opowieściami o akcjach, w których brał udział m.in. w Krakowie i Warszawie oraz o powodzi z 1997 roku. Spotkanie trwało najdłużej w historii akcji w naszej bibliotece – 2 godziny i 9 minut.
Niezwykłe spotkanie odbyło się w bibliotece 8 czerwca 2015 roku, kiedy Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marek Szmuc opowiadał uczniom z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach o tym, jak wyglądało życie dawniej a jak wygląda dziś. Czytaną tego dnia książką było: „Dawniej i dziś. Jak żyły dzieci przed stu laty” – historyczne opowiadanie niemieckie, którego autorką jest Christa Holtei. Książka należy do serii „Cała Polska czyta dzieciom”, jest bogato ilustrowana ze składanymi skrzydełkami, nie zawiera zbyt długiego tekstu, a raczej dość ogólne informacje, które można łatwo zapamiętać. Po rozłożeniu skrzydełka pojawiają się informacje bardziej szczegółowe np. o strojach, zabawkach czy wyglądzie domów. Jej głównym zadaniem jest pokazać współczesnym dzieciom, jak bardzo zmienił się świat w ostatnich 100-150 latach i jak inne jest ich życie od tego, które wiodły dzieci na początku XX wieku. Radny Marek Szmuc nie ograniczył się tylko do czytania, każdą stronę książki prezentował dzieciom, zadał im pytania dotyczące treści, odpowiadał na pytania zgromadzonych a także dopowiadał i tłumaczył np. wyjaśniał słowa, które mogą być nieznane współczesnym dzieciom i nastolatkom.
Przedstawicielka Ochotniczej Straży Pożarnej w Gabułtowie – Pani Katarzyna Małecka włączyła się w akcję po raz pierwszy. Jesteśmy pod niewątpliwym wrażeniem zapału i zaangażowania… ponieważ Pani Małecka czytała pięciokrotnie. Na spotkaniach tych nie brakowało także rozmów z dziećmi, odpowiadania na ich pytania a przede wszystkim zdjęć… nic nie sprawia dzieciom takiej radości, jak krótka chwila w czapce strażaka na głowie.
W dniu 9 czerwca 2015 roku czytelnię opanowała „piłka nożna”… tego dnia czytającą była kierownik mistrza IV ligi – drużyny „SPARTA” Kazimierza Wielka. Tego dnia było czytanie książki związanej z piłką nożną, za pośrednictwem serwisu YouTube dzieci oglądały fragmenty meczu, który kazimierska drużyna wygrała 6:0. Co jednak ważniejsze nasz gość, Pani Dorota Nowacka, nie zapomniała o tym co piłkarzom niezbędne. Dzieciaki miały możliwość przymierzyć klubową bluzę, rękawice bramkarza, dotknąć piłkarskich butów.
Tegorocznym hasłem akcji było: Cała Polska czyta w bibliotekach stąd też w drugim tygodniu czytania postanowiliśmy pokazać dzieciom trochę więcej biblioteki. Zwiedzanie pomieszczeń bibliotecznych nie pomijało takich miejsc, jak gabinet dyrektora czy magazyn. Grupom starszym 2-3 klasy tłumaczyliśmy na czym polega praca w poszczególnych działach biblioteki, omawialiśmy najważniejsze punkty regulaminów bibliotecznych… czasem zadawaliśmy trudne pytania, jak np. czym zajmuje się księgowa? Po co są cyferki w książkach obok pieczątki biblioteki? W czym pomagają te czarne kreseczki, które nalepiamy na książkach i nazywamy kodami kreskowymi?
Po raz kolejny okazało się, że wyobraźnia dziecka nie zna granic. Klasy starsze zaprosiliśmy także na lekcje biblioteczne, podczas których prezentowaliśmy im materiały biblioteczne, które mogą wypożyczać do domu (książki, czasopisma, audiobooki i gry planszowe). Młodszym (klasy 0-1) opowiadaliśmy o tym, jak założyć kartę w bibliotece i pokazywaliśmy jak tak karta wygląda w wersji plastikowej i jak wyświetla się nam w programie bibliotecznym MAK+. Mniej liczne grupy mogły nawet spróbować swych sił w wypożyczaniu, tzn. za pomocą czytnika kodów kreskowych (lub „klikaczką” jak określił to urządzenie jedne z najmłodszych przedszkolaków) odnaleźć książkę lub sprawdzić jak siedzi się za ladą biblioteczną. Niewątpliwie duża atrakcją było także wysłuchanie fragmentu audiobooka oraz udział konkursach przygotowanych, nie zabrakło kalamburów, oglądania książeczek – „dotykanek” i „rozkładanek”. Lekcje biblioteczne prowadziły Nina Turek-Kwiecień, Greta Dzikowska, Joanna Kądziela-Kot i Monika Wendel.
„Cała Polska czyta w bibliotekach”… 11 czerwca 2015 roku, o 11:00, jakby na przekór temu hasłu biblioteka czytała w Publicznym Przedszkolu Samorządowym im. Parkowe Skrzaty w Kazimierzy Wielkiej. To już drugi raz kiedy „biblioteka wychodzi” w ramach tej akcji do przedszkola. Tradycją staje się już, że przedszkolaki odwiedzają nas w Tygodniu Bibliotek a my idziemy z rewizytą w pierwszych dniach czerwca. W tym roku postanowiłyśmy, że maluchy odwiedzą nie bibliotekarki tylko postacie z bajek… była więc zła królowa (Nina Turek-Kwiecień), księżniczka (Greta Dzikowska)
i wróżka (Joanna Kądziela-Kot). Nie zabrakło także „babci Basi”… słodkości od sponsorów dzieciom przekazała Zastępca Dyrektora biblioteki Barbara Janasik, przebrana tego dnia za babcię. Nie mogłyśmy poradzić sobie z umieszczeniem tych postaci znów w książkach i następnego dnia dołączyła do nich w bibliotece kolejna księżniczka (Monika Wendel) i tak przyjęliśmy najliczniejszą „O” (29 uczniów) w powiecie kazimierskim, która przybyła do nas z Panią Renatą Gaweł z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kazimierzy Wielkiej.Biblioteka szczególnie dziękuje Polskiej Sieci Handlowej PALEO w Kazimierzy Wielkiej, Delikatesom Centrum w Kazimierzy Wielkiej oraz Firmie Usługowo-Handlowa CHAMEX Janusz Cham, które po raz kolejny wsparły nas w tych dniach słodkościami dla dzieci. Najaktywniejsze podczas spotkań dzieci wyróżnialiśmy dodatkowo zakładkami i ołówkami z logo naszej Biblioteki.
Nina Turek-Kwiecień
GALERIA>> XIV OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM
Spotkania w bibliotece
1 czerwca 2014 roku godzina 9.00 - klasa IIIb Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 1
oraz klasa III Samorządowej Szkoły Podstawowej w Cudzynowicach
Wychowaczynie: Pani Maria Głogowiecka oraz Pani
Czytający: Katarzyna Małecka - OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W GABUŁTOWIE
1 czerwca 2014 roku godzina 11.00 - Zesopół Placówek szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach
Opiekunowie:
Czytający: Katarzyna Małecka - OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W GABUŁTOWIE
2 czerwca 2014 roku godzina 8.00 - klasy IIIa i IIIb Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 3
Wychowaczyni:
Czytający: Inspektor Jakub Kosin - Komendant Powiatowy Policji w Kazimierzy Wielkiej
2 czerwca 2014 roku godzina 10.00 - klasy Ia, Ib, Ic i Id Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 1
Wychowaczyni:
Czytający: Łukasz Maderak - Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka
2 czerwca 2014 roku godzina 12.00 - Zesopół Placówek szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach
Opiekunowie:
Czytający: Dorota Nowacka - kierownik klubu sportowego "SPARTA" Kazimierza Wielka
3 czerwca 2014 roku godzina 8.00 - klasy Ib i II Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 3
Wychowaczyni:
Czytający: Katarzyna Małecka - OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W GABUŁTOWIE
3 czerwca 2014 roku godzina 10.00 - klasa IIb Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 1
Wychowaczyni:
Czytający: Józef Belski - myśliwy
8 czerwca 2014 roku godzina 9.00 - klasa I Samorządowa Szkoła Podstawowa w Cudzynowicach
Wychowaczyni:
Czytający: Nina Turek-Kwiecień (dyrektor biblioteki)
8 czerwca 2014 roku godzina 11.00 - Zesopół Placówek szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych
w Cudzynowicach
Opiekunowie: Wioletta Spytkowska, Agniesza Madej i AleksandraCzytający: Marek Szmuc - Wiceprzewodniczący rady Miejskiej w Kazimierzy Wielkiej
9 czerwca 2014 roku godzina 9.00 - klasay 0a i 0b Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 1
Wychowaczynie: Pani Beata Kuchnecka i Pani Agnieszka Maj
Czytający:
10 czerwca 2014 roku godzina 9.00 - klasa IIIa Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 1
Wychowaczynie:
Czytający:
11 czerwca 2014 roku godzina 9.00 - klasy Ia i 1c Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 3
Wychowaczynie:
Czytający:
11 czerwca 2014 roku godzina 11.00 - Publiczne Przedszkole Samorządowe "Parkowe Skrzaty" -
biblioteka z wizytą w przedszkolu
Czytający: Nina Turek-Kwiecień, Barbara Janasik,
Greta Dzikowska, Joanna Kądziela-Kot
12 czerwca 2014 roku godzina 9.00 - klasa 0 Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 3
Wychowaczyni:
Czytający:
2014
XIII IOgólnopolski Tydzień Głośnego Czytania, organizowany przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, odbywał się pod hasłem: CZYTANIE MĄDRA RZECZ.
Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej oraz nasza Filia dla Dzieci i Młodzieży włączyły się do tej promującej czytelnictwo akcji już po raz 5. Jak co roku do obydwu bibliotek zaproszone zostały przedszkolaki oraz uczniowie klas 0-3 szkół podstawowych z terenu gminy Kazimierza Wielka.
Bajki, wierszyki i legendy czytaliśmy w dniach od pierwszego do dziesiątego czerwca. Łącznie udział wzięło ponad 500 osób (przedszkolaków, uczniów oraz nauczyciele i czytających).
Odwiedzili nas uczniowie
-
Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej,
-
Samorządowej szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Kaizmierzy Wielkiej
-
Zespołu Placówek szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach.
Miejscem spotkań była Czytelnia M-GiPBP w Kazimierzy Wielkiej. Następnie dzieci odwiedzały Filię dla Dzieci i Młodzieży M-GiPBP gdzie mogły zobaczyć zgromadzony księgozbiór.
Obchody XII Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego czytania zainaugurowaliśmy 1 czerwcaw Kazimierskim Ośrodku Kultury oraz podczas obchodów Dnia Dziecka organizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Donosach.
W tym roku dla dzieci czytały osoby życia publicznego w Kazimierzy Wielkiej: Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka – Tadeusz Knopek, członek Rady Miejskiej – Marek Szmuc, przedstawiciele straży pożarnej (mł. bryg. Andrzej Krupa), policji (Komendant Powiatowy Policji mł.ins. Jakub Kosin, oficer prasowy policji st.sierż. Łukasz Ramęda) a także pielęgniarka Pani Grażyna Ścisłowska, myśliwy Pan Józef Belski oraz emerytowany dyrektor naszej biblioteki – Pan Andrzej Bienias.
Po odczytaniu wybranych bajek trwała ożywiona dyskusja pomiędzy dziećmi oraz zaproszonymi gośćmi. Uczniowie mogli też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z czytającymi. Największą popularnością cieszyły się osoby reprezentujące służby mundurowe. Było też mnóstwo pytań do pana myśliwego, którego obecność wywołała duży entuzjazm.
Wszystkie grupy biorące udział w czytaniu zostały obdarowane słodkościami, które zapewniły nam: Polska Siec Handlowa PALEO w Kazimierzy Wielkiej, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Kazimierzy Wielkiej , Firma Usługowo-Handlowa CHAMEX Janusz Cham oraz SKOK Profit (oddział) Kazimierza Wielka. Pysznymi wypiekami częstowała Pracownia Cukiernicza J.M.B. Biernaccy. Dodatkowo dostaliśmy balony dla dzieci z marketu AVITA. Torbę pełną cukierków od Burmistrza dostały klasy „0” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej. Wśród prezentów znalazły się także zakładki i naklejki z logo fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz ołówki i balony z logo naszej Biblioteki.
Po wysłuchaniu bajek dzieci miały okazję wziąć udział w konkursach przygotowanych przez Bibliotekę. Pytania dotyczyły literatury dziecięcej, ale także odnosiły się do zawodów osób czytających. Za poprawną odpowiedź uczniowie nagradzani byli zakładką fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom.
Bibliotekarze (Dyrektor M-GiPBP – Nina Turek-Kwiecień oraz bibliotekarz Joanna Kądziela-Kot) wyruszyli też czytać do przedszkolaków z Publicznego Przedszkola Samorządowego „Parkowe Skrzaty” w Kazimierzy Wielkiej Towarzyszyły im: Aleksandra Dukała lider projektu „Niechaj w bibliotece wszyscy to poznają, że SMYKI REYOWE zabawy tam mają – REYOWE SMYKI grupa zabawowa”, nasza czytelniczka Katarzyna Krupa oraz wolontariuszka Aleksandra Wieczorek. Nie zabrakło przedstawicielki Filii dla Dzieci i Młodzieży, którą w tym dniu była 10-letnia Gabriela Wieczorek. Każdą z grup przedszkolnym obdarowaliśmy nie tylko słodkościami od sponsorów ale także książkami z bajkami.
Tegoroczna akcja głośnego czytania jak co roku była bardzo owocna. W następnych dniach odwiedzały nas dzieci wraz z rodzicami, które wyraziły chęć zapisania się do biblioteki.
Harmonogram spotkań:
Inauguracja: 1 czerwca 2014 roku godzina 14.00 Kazimierski Ośrodek Kultury
1 czerwca 2014 roku godzina 15.00 Dzień Dziecka w Donosach organizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich
Spotkania w bibliotece
2 czerwca 2014 roku godzina 9.00 - zmiana terminu na 9 czerwca 2014 roku ze względu na złe warunki atmosferyczne
3 czerwca 2014 roku godzina 9.00 - klasy II Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1
z wychowawczyniami: Panią Małgorzatą Woźniak i Panią Marią Głogowiecką
Czytający: Komendant Powiatowy Policji mł.insp. Jakub Kosiń
Informacja na stronie Komendy Powiatowej Policji
3 czerwca 2014 roku godzina 10.30 - klasy III Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1
z wychowawczyniami: Panią Jolantą Brodko i Panią Jolantą Oleś
Czytający: Pan Andrzej Bienias (emerytowany Dyrektor Biblioteki)
4 czerwca 2014 roku godzina 9.00 - klasy III Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3
z wychowawczyniami: Panią Renatą Gaweł i Panią Beatą Jurołajć
Czytający: Pan Marek Szmuc - przedstawiciel Rady Miejskiej w Kazimierzy Wielkiej
5 czerwca 2014 roku godzina 9.45 - klasy 0 Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3
z wychowawczyniami: Panią Beatą Marzec i Panią Renatą Miszczyk
Czytający: mł. bryg. Andrzej Krupa - Komenda Powiatowa państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej
5 czerwca 2014 roku godzina 13.00 - uczniowie Zespołu Placówek szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach
z wychowawczyniami: Panią Wiolettą Spytkowską
Czytający: st.sierż Łukasz Ramęda - Komenda Powiatowa Policji w Kaizmierzy Wielkiej
6 czerwca 2014 roku godzina 9.00 - klasy I Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1
z wychowawczyniami: Panią Małgorzatą Piotrowską i Panią Dorotą Sydoryk
Czytający: myśliwy Władysław Belski
9 czerwca 2014 roku godzina 9.00 - klasy I i II Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3
z wychowawczyniami: Panią Aleksandrą Kuchnecką, Panią Elżbietą Żurek
Czytający: Grażyna Ścisłowska - pielęgniarka
9 czerwca 2014 roku godzina 9.00 - klasy 0 Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1
z wychowawczyniami:
Czytający: Burmistrz MiG Kazimierza Wielka Tadeusz Knopek
12 czerwca 2014 roku czytaliśmy bajki w Publicznym Przedszkolu Samorządowym "Parkowe Skrzaty". Czytający: Gabriela Wieczorek - uczennica SSP Nr 1 w Kazimierzy Wielkiej, Aleksandra Dukała - lider projektu "REYOWE SMYKI" Katarzyna Krupa - mama jednego z "Parkowych Skrzatów" Nina Turek-Kwiecień - dyrektor M-GiPBP Joanna Kądziela-Kot - bibliotekarka
2013
Filia dla Dzieci i Młodzieży Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej już po raz trzeci przeprowadzała akcję pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom” organizowaną w związku z XII Ogólnopolskim Tygodniem Głośnego Czytania. W 2013 roku postanowiliśmy zaprosić do wysłuchania bajek i opowiadań w naszej Bibliotece dzieci od 2 do 10 lat. Tegoroczne czytanie było wyjątkowe ze względu na to, iż chęć udziału w nim wyrazili nie tylko pracownicy i Dyrektor biblioteki, jak to było w latach minionych, ale wiele innych osób. Można stwierdzić, że dzieciom czytała cała Kazimierza Wielka. Bajki, opowiadania i wierszyki prezentowali: Burmistrz Miasta i Gminy Tadeusz Knopek, emerytowany Dyrektor biblioteki Andrzej Bienias, st. kpt. Andrzej Krupa z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej, st. sierż. Łukasz Ramęda z Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej, Dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Przemysław Podkowa, Dyrektor biblioteki Nina Turek-Kwiecień oraz bibliotekarki Wiesława Wołowska i Joanna Kądziela-Kot. W akcję włączyli się także wolontariusze – czytelniczka biblioteki Pani Monika Prokop, która czytała bajki klasie II szkoły podstawowej oraz Paweł Janasik – strażak OSP Gabułtów, z którym dzieci bardzo chętnie się fotografowały.
Ponieważ rok 2013 jest rokiem Juliana Tuwima czytający najczęściej wybierali utwory właśnie tego autora. Najbardziej popularnym utworem była Lokomotywa, którą czytali nie tylko zaproszeni goście, ale także same dzieci. Dla dzieci w wieku 7-8 lat przygotowane zostały opowiadania ze zbioru Bajki dla chłopców, których czytanie uatrakcyjnione zostało poprzez wykorzystanie prezentacji multimedialnych z zamieszczonych w książce rysunków. Dzieciom najstarszym zaprezentowano utwory ze zbioru Opowiadania dla dzieci według Shakespeare’a.
Tegoroczne czytanie przypadło w bardzo trudnym dla Kazimierzy Wielkiej czasie. Największa liczba grup zaplanowana została w dniach, w których nasze miasto zmagało się z dużymi podtopieniami. Niepozorna rzeczka Małoszówka, która jak twierdzą mieszkańcy nie wylewała od lat 60-tych ubiegłego wieku, przepływająca przez środek miasta, przedzieliła je 12 czerwca na dwie części, niemal całkowicie uniemożliwiając poruszanie się pomiędzy nimi. Jedna z grupz Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 zmuszona była zostać w Bibliotece dłużej niż planowała, ze względu na przechodzącą nad miastem nawałnicą, natomiast inna nie mogła przyjść w ogóle, ponieważ szkoła znajduje się po innej stronie rzeki niż Biblioteka. Niewątpliwie ogromne wzruszenie wywołał wówczas w bibliotece st. kpt. Andrzej Krupa, strażak, który pomimo trwającej blisko dobę akcji ratunkowej, w której uczestniczył, znalazł czas, żeby przeczytać dzieciom kilka wierszyków.
W dniach od 7 do 18 czerwca 2013 roku Bibliotekę odwiedziło łącznie 14 zorganizowanych grup z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Hugona Kołłątaja oraz Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II z Kazimierzy Wielkiej oraz najmłodszą grupą słuchaczy w historii Biblioteki, którą były przedszkolaki w wieku 2,5-5 lat z Prywatnego Przedszkola „Motylek” w Kazimierzy Wielkiej.
Dzieci niejednokrotnie zaskakiwały czytających opowiadaniem wierszyków i śpiewaniem piosenek, bardzo chętnie uczestniczyły we wszelkiego rodzaju zabawach, szybko odpowiadały na zadawane przez bibliotekarzy zagadki oraz chętnie zadawały pytania strażakowi i policjantowi. Dzieci miały możliwość dowiedzieć się, co trzeba zrobić i jakie szkoły należy ukończyć, aby pracowaćw tym samym zawodzie, co zaproszeni goście. Podczas spotkaniaz policjantem uczniowie klas „0” poznali bajkę edukacyjną, której morał dotyczył tego, że nie wolno kłamać. St.sierż. Łukasz Ramęda przeprowadził z dziećmi pogadankę dotyczącą bezpieczeństwa podczas wakacyjnych zabaw.
Po wysłuchaniu przygotowanego tekstu każda grupa zapraszana była przez bibliotekarkę Wiesławę Wołowską do zapoznania się z Filią dla Dzieci i Młodzieży, gdzie każdy (nawet najmniejszy czytelnik) może samodzielnie wybrać sobie książki. Od marca 2013 biblioteka dziecięca prowadzi wszystkie czynności bibliotekarskie za pomocą programu MAK+, w związku z czym Dyrektor Biblioteki Nina Turek-Kwiecień pokazywała dzieciom klas I-III na czy obecnie polega praca bibliotekarzy, a także, jakie możliwości daje założenie konta czytelnika na stronie www.makplus.pl
Akcję słodkościami wsparLI:
Burmistrz Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej Tadeusz Knopek,
Polska Sieć Delikatesów „Paleo” Kazimierza Wielka
Delikatesy Centrum Kazimierza Wielka
oraz Dyrektor Biblioteki oraz Bibliotekarka Wiesława Wołowska. DZIĘKUJEMY!!!!!
Powiatowym koordynatorem akcji jest bibliotekarka Joanna Kądziela-Kot, za prezentacje multimedialne odpowiadał koordynator oraz Greta Dzikowska.
Głośne czytanie zakończyło się 25 czerwca 2013 roku wizytą klasy IIIb z SSP Nr 1 w Kazimierzy Wielkiej, która nie miała możliwości przedostać się do Biblioteki w ustalonym terminie.
Łacznie Bibliotekę odwiedziło 328 dzieci oraz 21 opiekunów.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY:
DYREKTOROM I NAUCZYCIELOM ZA ZAINTERESOWANIE AKCJĄ
DZIECIOM ZA PRZYBYCIE
A PRZEDE WSZYSTKIM SPONSOROM ZA WSPARCIE RZECZOWE
ZAPRASZAMY ZA ROK :)
(NTK)
Data
Klasa
Liczba uczestników
Opiekunowie
Czytający
Bajka, opowiadanie
07.06.13r
III
SSP Nr 3
32
p. Beata Marzec
p. Krzysztof Kuchnecki
p. Andrzej Bienias
Sen nocy letniej
10.06.13r.
Ia
Ib
SSP Nr 3
28
p. Aleksandra Kuchnecka
p. Iwona Dziubek
Nina Turek-Kwiecień
Mleczarka ze zbioru
10.06.13r.
Ib
SSP Nr 1
24
p. Maria Głogowiecka
Burmistrz Miasta
i Gminy
Kazimierza Wielka
p. Tadeusz Knopek
Juliana Tuwima
11.06.13r.
IIb
SSP Nr 3
14
p. Renata Gaweł
p. Monika Prokop
Bibliotekarka
Joanna Kądziela-Kot
Mleczarka ze zbioru Bajki dla chłopców
Wiersze Juliana Tuwima
11.06.13r.
IIIa
SSP Nr 1
26
p. Dorota Sydoryk
p. Andrzej Bienias
Romeo i Julia
12.06.13r.
IIa
SSP Nr 3
19
p. Renata Miszczyk
St. kpt. Andrzej Krupa
(Powiatowa
Straż Pożarna)
p. Andrzej Bienias
Bibliotekarka
Joanna Kądziela-Kot
Wiersze Juliana Tuwima
Wiersze Juliana Tuwima
13.06.13r.
Ia
SSP Nr 1
24
p. Małgorzata Woźniak
p. Paweł Miszczyk – stażysta
Nina Turek-Kwiecień
Bibliotekarka
Wiesława Wołowska
Mleczarka;
Narada szczurów
14.06.13r.
IIa
IIb
SSP Nr 1
32
p. Jolanta Brodko
p. Jolanta Oleś
Nina Turek-Kwiecień
Bibliotekarka
Joanna Kądziela-Kot
Królowa pszczół
Wiersze Juliana Tuwima
17.06.13r.
Przedszkolaki
„Motylek”
21
p. Izabela Wójcik-Pudo
p. Agnieszka Rejdak
Dyrektor KOK
Przemysław
Podkowa
18.06.13r.
„0”
SSP Nr 1
47
p. Anita Pietrzyk
p. Marta Maj
st. sierżant
Łukasz Ramęda
(Komenda
Powiatowa Policji)
25.06.13r.
„0”
PSP Skalbmierz
42
p. Agata Wołowska
p. Urszula Ptak
p. Teresa Bodnaś
p. Andrzej Bienias
Królowa pszczół
Mleczarka
26.06.13r.
IIIb
SSP Nr 1
19
p. Małgorzata Piotrowska
Dyrektor KOK
p. Przemysław Podkowa
Romeo i Julia
LINKI DO ALBUMÓW ZE ZDJĘCIAMI NA FACEBOOKU BIBLIOTEKI:
SSP Nr 1 Kazimierza Wielka
0 LINK
Ia LINK
Ib LINK
IIa LINK
IIb LINK
IIIa LINK
IIIB LINK
SSP Nr 3 Kazimierza Wielka
Ia LINK
Ib LINK
IIa LINK
IIb LINK
Przedszkole "Motylek" Kazimierza Wielka LINK
Klasy "o" Publiczna Szkoła Podstawowa w Skalbmierzy LINK