• Chciałbym, żeby Henryk Sienkiewicz wrócił do współczesności
      • Bartłomiej Sienkiewicz
        • Mówi się, że każde pokolenie jest inne, każde musi na nowo „odczytywać” swoich wieszczów narodowych. Sens oraz wartości ich dzieł literackich.

26 września w czwartek o godzinie 17. 00  murach Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej odbyło się spotkanie z Panem Bartłomiejem Sienkiewiczem. Bartłomiej Sienkiewicz jest pisarzem, politykiem, politologiem, współtwórcą Ośrodka Studiów Wschodnich. Prywatnie Bartłomiej Sienkiewicz jest prawnukiem naszego noblisty Henryka Sienkiewicza. Podczas czwartkowego wieczorku literackiego kazimierska publiczność mogła się dowiedzieć wielu ciekawostek o Henryku Sienkiewiczu i jego dziełach. Na początku spotkania zgromadzeni goście dowiedzieli się, że autor przybył pierwszy raz do Kazimierzy Wielkiej, aby wypromować swoją książkę ”Sienkiewicz z nami”.

• Nasz gość opowiadał o swoim Wielkim Pradziadku. Dowiedzieliśmy się o kulisach pobytu Henryka Sienkiewicza w Stanach Zjednoczonych. O tym jak nowoczesny kraj wywarł, wielki wpływ na młodego twórcę, jak były drukowane w gazetowych odcinkach „brukowce” z gatunku płaszcza i szpady. Pan Bartłomiej opowiedział o Helenie Modrzejewskiej, która prowadziła coś w rodzaju super firmy sprzedającej usługi kulturalne (jeździła po Ameryce własnym pociągiem i występował oczywiście odpłatnie na wszystkich dworcach), zaś prywatnie była przyjaciółką wielkiego pisarza. Następnie gość opowiedział o swoim postrzeganiu Trylogii. Zwrócił uwagę, że dawne państwo, to państwo wielonarodowościowe w którym było miejsce dla Polaków, Litwinów, Rusinów (Ukraińców). Główni oponenci polityczni „Ogniem i mieczem” to rdzenni Rusini (senatorowie Kisiel i Wiśniowiecki), a jednak obywatele wspólnego państwa. Dla dobra tego państwa Litwin pochodzący spod Orszy (obecnie Białoruś) broni Jasnej Góry. Po naszej katolickiej, narodowej polskiej stronie walczy  Szkot Ketling oraz tatarzy którym przewodzi chorąży orszański. Okres połowy XVII wieku to początek końca wielonarodowej Rzeczypospolitej, niektóre konflikty wywołane w tym okresie jak powstanie Chmielnickiego odbijają się bolesną „czkawką” do dzisiaj. Pozostałością po wieloetnicznej, Rzeczypospolitej są… geny.

• Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że przeprowadził badania genetyczne, których wynikiem było stwierdzenie, iż ród Sienkiewiczów jest pochodzenia kresowego, tatarskiego. Podczas spotkania w bibliotece Bartłomiej Sienkiewicz odpowiadał również na liczne pytania związane np. z działalnością Ośrodka Studiów Wschodnich, którego jest współzałożycielem, odbieraniem przez Henryka Nagrody Nobla czy też stanem edukacji i kultury w Polsce przed stu laty i obecnie. Organizatorami czwartkowego spotkania była Gmina Kazimierza Wielka oraz Biblioteka Publiczna. Samorząd na spotkaniu reprezentowali Panowie Burmistrzowie: Adam Bodzioch i Łukasz Maderak, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Wacław Piwudzki oraz radni zaś bibliotekę Pani Dyrektor Nina Turek Kwiecień z pracownikami.