NOC BIBLIOTEK

• "Między mną a Tobą" - recital Laury Łącz

• W ramach odbywającej się 9 czerwca 2018 roku Nocy Bibliotek gościła w naszej bibliotece ze spektaklem poetycko-muzycznym „Między mną a Tobą” Laura Łącz. W autorskim programie, którego tytuł został zaczerpnięty z cyklu ballad Bolesława Leśmiana artystka sięgnęła zabrała nas w sentymentalną podróż do czasu dwudziestolecia międzywojennego. Przenieśliśmy się do czasów, w których nastąpił rozwój środków masowego przekazu a także komercjalizacja kultury, która doprowadziła do powstania nowoczesnej kultury masowej.  Upowszechnienie oświaty przyczyniło się do stworzenia wielomilionowych mas odbiorców informacji i rozrywki, którzy nie byli przygotowani do odbioru kultury wysokiej. Istotnym elementem kultury masowej była muzyka rozrywkowa. Dynamicznie rozwijało się także kino, do którego w 1927 r. wprowadzono dźwięk, a w latach 30-tych również kolor. W tym okresie historii pojawiły się pierwsze gwiazdy kinowe (np. Charlie Chaplin a w Polsce: Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza). Zaczęły powstawać pierwsze gatunki filmowe (horror oraz western). W Los Angeles powstaje Hollywood, co rozpoczyna masową produkcję filmów. W 1920 roku w Warszawie z inicjatywy Stefana Żeromskiego powstał Związek Zawodowy Literatów Polskich. Poeci związani z grupą Skamander w swojej twórczości wyrażali optymizm, wielką radość i euforię z powodu zakończenia wojny i odzyskania wolności, zaś narastające w latach trzydziestych poczucie kryzysu cywilizacji i ogólnego pesymizmu, obawy o bezpieczeństwo zaowocowały rozwojem literatury katastroficzne...

(NIna Turek-Kwiecień)

• Projekcja filmu "Tarapaty"

• Inauguracją wydarzenia była projekcja filmu przygodowo – detektywistycznego Marty Karwowskiej pt. „Tarapaty”. Akcja filmu dotyczyła poszukiwania skarbów, odbudowy stolicy i traktowała o tym, jak radzi sobie młody badacz historii w tarapatach. W główne role – Julki i Olka – wcielili się Hania Hryniewiecka i Kuba Janota-Bzowski.

Historia rozgrywa się w Warszawie, która kryje jeszcze wiele tajemnic. Po zakończeniu roku szkolnego Julka, zamiast do Kanady, gdzie miała odwiedzić rodziców, trafia do niezbyt sympatycznej ciotki. W tej samej kamienicy mieszka Olek, mistrz wpadania w kłopoty. Kiedy nastolatce wpada w ręce plan prowadzący do skarbu  rozpoczyna się ich wielka  przygoda. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska banda. Nikt nie jest tym za kogo się podaje, a wyścig z czasem trwa. Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń. Jak nietrudno się domyślić, dzieci postanawiają rozwikłać zagadkę, pakując się przy tym w niezłe tarapaty.

Film obejrzało 26 osób.

• Pokazy Partnerów akcji

• Niezwykłą atrakcją wydarzenia była wizyta wozu strażackiego oraz radiowozu. Strażacy z Komendy Powiatowej państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej oraz policjanci z Komendy Powiatowej policji w Kazimierzy Wielkiej na placu przed biblioteką przygotowali dla najmłodszych niezapomniane pokazy.

Dzieci mogły zapoznać się z pracą strażaka i policjanta, usiąść za kierownicą wozu strażackiego i patrolu policji, a także zapoznać się ze sprzętami używanymi do akcji ratowniczych oraz przymierzyć strażacki kask i policyjną czapkę.

Nie zabrakło zdjęć w przebraniu policyjnym oraz ulotek na temat bezpiecznych wakacji, nieliczni mogli „zakuć” się w kajdanki.

Pokazy ogladało ok. 40 osób (głowinie dzieci w wieku od 1 do 11 lat) ale także rodzice.

• Zabawy dla dzieci

• Wiele emocji wzbudziły rozgrywki w grze „Kalambury” dla dzieci. W zajęciach w „Sali spotkań” Filii dla Dzieci i Młodzieży uczestniczyło 16 dzieci, które zostały podzielone na cztery 4-osobowe drużyny: „Pały”, „Lis polarny”, „Pantery” i „Jamniki”.

Dzieci na czas musiały odgadywać znaczenie rysowanych haseł lub postaci. Walka pomiędzy drużynami była bardzo wyrównana i zakończyła się remisem. Późnym  wieczorem dzieci spontanicznie bawiły się w sali spotkań.

• Kahoot! i roboty

• wkrótce

• Kahoot! dla dorosłych

• Ostatnim punktem programu była gra „Kahoot”. Uczestnikami rozgrywek były zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Quizy  były  wciągające dla  wszystkich uczestników. Oryginalne „Kahooty” stworzyli pracujący bibliotekarze. Jakie są dinozaury? Ile mierzył najmniejszy, ile największy dinozaur ? Kiedy zaczął się w Polsce Romantyzm? Czy przez Brazylię przechodzi równik? Jak miał na imię Andersen?

Co ciekawe najlepsze wyniki wśród uczestników miała najmłodsza uczestniczka „teleturnieju” Emilka Borycka”.

Podczas „Nocy Bibliotek” każdy uczestnik został obdarowany naklejką z logo akcji.

Noc Bibliotek zakończyła się ok. godziny 23.40