Kodujemy - zajęcia dla dzieci

• Zerówki i pierwszaki z SSP Nr 3 poznają Dasha i Dota

• 11 maja roboty Dash i Dot odwiedziły dzieci z z zerówek i klas pierwszych uczących się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej. Roboty Dash i Dot są zabawką edukacyjną, która pozwala wprowadzić dzieciom podstawy programowania. Programując, dzieci uczą się logicznego i analitycznego myślenia. Pomijając cele edukacyjne roboty Dash i Dot mogą posłużyć do świetnej zabawy i pracy w grupie.

W zajęciach wzięło udział 63 uczniów. Uczestnicy zajęć poznali takie pojęcia jak programowanie, program komputerowy. Z łatwością wymienili urządzenia domowe codziennego użytku, które aby działać musiały zostać zaprogramowane. Po teorii przyszedł czas na zabawę. Bibliotekarz prowadzący zajęcia zamienił się w programistę, a dzieci stały się robotami. Celem zabawy było wprowadzenie uczniów do pracy z robotami - sterowania nimi za pomocą odpowiedniej aplikacji.

Zajęcia stanowiły wprowadzenie do programowania, tak więc zaprezentowane zostały podstawowe funkcje robotów. Dzieci nauczyły się sterować robotem za pomocą aplikacji na tablecie. W dalszej części zajęć uczniowie opracowywali taktykę burzenia wierzy.

• "Żabki" z "Motylka" poznają Dasha i Dota

• 15 maja - na zakończenie Tygodnia Bibliotek odwiedziły nas czterolatki z kazimierskiego przedszkola Motylek. Motywem przewodnim zajęć były podstawy programowania wprowadzane z pomocą robotów Dash i Dot. Nasi mali goście zapoznali się z biblioteką, a następnie zgromadzili się w Czytelni Biblioteki. Naszą zabawę edukacyjną z robotami zaczęliśmy od wyjaśnienia dzieciom pojęć używanych w dziedzinie programowania.

Co to jest sterowanie? - dzieci mogły odkryć na przykładzie zabawy, w której bibliotekarz był programistą, a przedszkolaki robotami, które wykonywały wydawane polecenia. Dzieci w dwóch grupach uczyły się sterować robotem za pomocą aplikacji Wonder na tablecie, a na koniec zajęć burzyliśmy robotami wieże z kubków. W zajęciach wzięło udział 19 przedszkolaków.

• PROJEKT 'ZAKODOWANI W BIBLIOTECE" JEST DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW FUNDACJI BGK W RAMACH PROGRAMU "NA DOBRY POCZĄTEK"