• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
        • Ewa Stadtmüller

• W środowe przedpołudnie 14.08.2018 r. w ramach projektu "Bibliokulturka" bibliotekę odwiedziła Ewa Stadtmüller i poprowadziła warsztaty pt. "Kto się bawi w teatr?"

Uczestnikami warsztatów były dzieci wchodzące w skład grupy "Bibliokoderzy". Pani Ewa zaprosiła dzieci na przyjęcie urodzinowe do Kubusia Puchatka, wśród gości znaleźli się także: Prosiaczek, mądra Sowa, Tygrysek, Kłapouchy, Maleństwo i Kangurzyca. Zadaniem dzieci było wymyślić listę prezentów dla solenizanta. Następnie najmłodsi poznali różne rodzaje lalek teatralnych: lalki paluszkowe, pacynki, kukiełki, marionetki i jawajki. Dzieci dowiedziały się, że aby bawić się w teatr można samemu przebrać się i wykonać stroje z kawałków materiału, niepotrzebnych skrawków, drewnianej łyżki, włóczki, skarpet.

Kolejnym zadaniem uczestników warsztatu była inscenizacja legendy o smoku wawelskim. Dzieci wcieliły się w postaci: smoka, króla Kraka, królewny, dzielnego Szewczyka oraz baranka i przedstawiły fabułę znanej krakowskiej legendy. Pani Ewa zorganizowała konkurs ze znajomości zwierząt z bajek Jana Brzechwy. Każde zwierzę zostało zobrazowane pacynką, pani Ewa cytowałą fragmenty bajek, a dzieci musiały dokończyć rymowanki, wśród zwierząt znalazły się: zebra, tygrys, papuga, kangur, słoń i małpka. Dzieci podając poprawne odpowiedzi zagadek zbierały punkty na nagrodę dla biblioteki - książkę pt. "Jak skrzat Jagódka zakładał w lesie teatr".

• Ciekawym rozwiązaniem były tzw. lalki paluszkowe - smoki, które miały wiele przygód, jeden z nich zapomniał jak się czyta i był bardzo nieszczęśliwy. Z pomocą przyszli mu jego koledzy.  Wśród kukiełek mogliśmy zobaczyć postać Janosika, zaś jawajki przedstawiały króla, pieska i mola książkowego. Dzieci mogły się przebrać w stroje: królewny, czarownicy, rycerza i smoka.

Na zakończenie warsztatów dzieci mogły zakupić książkę z autografem autorki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. W zajęciach uczestniczyło 15 osób.