• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
    • Marcus Tullius Cicero
  • LKK 2018-2019

    • 2.10.2018
     • Lokalny klub kodowania - reaktywacja w nowym roku szkolnym

      Lokalny klub kodowania - reaktywacja w nowym roku szkolnym

      Po wakacyjnej przerwie spotkania w ramach zajęć Lokalnego Klubu Kodowania rozpoczęłiśmy 2 października dla grupy 6 - latków oraz 5 października dla grupy 7 - latków. Pierwsze zajęcia prowadziła Barbara Janasik, która wyjaśniła dzieciom co to jest programowanie przy pomocy zabawy ruchowej, której  celem było sterowanie kolegą lub koleżanką. Dzieci miały za pomocą komend doprowadzić kolegę do określonego punktu i wykonać ustalone wcześniej zadanie. Na kolejnych co tygodniowych spotkaniach kodowalismy za pomocą maty do kodowania oraz kolorowych kubeczków. Uczyliśmy się poprzez zabawę budując kolorowe wieże, tworząc trasy za pomocą strzałek. Czasem w zajęciach pomagały nam roboty - Dash i Dot oraz Photony. Od listopada rozpoczęlismy również zajęcia z grupą 8 - latków oraz 10 -11 latków. Spotkania w ramach klubu odbywają sie we wtorki dla najmłodszych, w czwartki - dla 7 otaz 8 - latków, oraz piątki - dla "starszaków".

      Zdjęcia w galerii do nr 33

    • 02.01.2019 / 03.01.2019
     • Kodujemy z ozobotami!

      Kodujemy z ozobotami!

      Wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego na zajęciach z kodowania rozpoczęliśmy   pracę z nowymi robotami - ozobotami. Ozobot to mały robot, któremu polecenia możemy wydawać na dwa sposoby - za pomocą kolorów oraz za pomocą aplikacji ozoBlockly. Sposób pierwszy wykorzystywać można w pracy z młodszymi dziećmi, co też uczyniliśmy. Jako pierwsze zajęcia z kodowania miały 6 - latki. Na pierwszych zajęciach omówilismy mozliwośći ozobota, dzieci dowiedziały się, że robot rozpoznaje kolorowe trasy i że polecenia można wydawać mu za pomocą kolorowych kodów. Następnie podobne zajęcia odbyły się w grupach czwartkowych.

      Zdjęcia w galerii od nr 34 do nr 41

    • 29.01.2019
     • Bądź bezpieczny na drodze

      Bądź bezpieczny na drodze

      We wtorek 29 stycznia przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania sie po drodze. Dzieci wysłuchały bajki "Bądź bezpieczny na drodze. Przypomnieliśmy sobie, że aby bezpecznie poruszac sie po drodze, zarówno piesi jak i kierowcy muszą przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Następnie dzieci podzielone na dwie grupy utorzyły trasy, po których, jak po ulicach miały poruszać się ozoboty. Z rolek powstały znaki drogowe, które wskazywały tor dla odpowiednio zaprogramowanych ozobotów.

      Zdjęcia w galerii od nr 42 - 47

    • 31.01.2019
     • Ozoboty i styczniowe święta - Dzień Babci i Dziadka

      Ozoboty i styczniowe święta - Dzień Babci i Dziadka

      Na czwartowych zajęciach poruszaliśmy temat niedawno obchodzonych swiąt - Dnia Babci i Dnia Dziadka. Dzieci zgodziły się, że te osoby są bardzo ważne w ich życiu. Dziadkowie lubią rozpieszczać swoje wnuki dlatego kojarzeni są ze słodkościami, domowymi wypiekami, czytaniem książek.....oraz konfiturami. Korzystając ze scenariuszy programu "Uczymy dzieci programować" dzieci pokolorowały karty pracy przedstawiające konfitury i filiżankę, na które zostały naniesione komendy dla ozobota - "skręć w prawo", "skręć w lewo", "koniec".

      Zdjęcia w galerii od nr 48 - 56

    • 07.02.2019 / 08.02.2019
     • Dzień bezpiecznego Internetu

      Dzień bezpiecznego Internetu

      Dzień bezpiecznego Internetu w tym roku przypadał 5 lutego, dlatego zajęcia w grupach czwartkowych oraz piątkowej poświęciliśmy na zagadnienia dotyczące zagrożeń w Internecie. Przypomnielismy sobie, co to jest Internet, posłużyła nam do tego zabawa "Budujemy sieć" oraz do czego mozna używać go używać. W starszych grupach obejrzeliśmy dodatkowo filmiki dotyczące zagrożeń w Internecie - o uzależnieniu od gier oraz o podawaniu danych w sieci oraz umieszczaniu zdjęć. Następnie dzieci narysowały trasy dla ozobotów przypominające sieć internetową.

      Zdjęcia z zajęć w galerii od nr 56 do nr 66

    • 05.02.2019
     • Liczymy z ozobotami

      Liczymy z ozobotami

      Matematyka poprzez zabawę jest możliwa, jeżeli mamy "pomocnika" w postaci ozobota. Na zajęciach 5 lutego najmłodsza grupa lokalnego kodowania miała okazję się o tym przekonać. Łącząc zajęcia plastyczne, matematyczne i naukę programowania dzieci miały za zadanie połączyć biedroneczki o różnej ilości kropek w kolejności rosnącej. Powstały trasy dla ozobotów z odpowiednimi komendami. 

      Zdjęcia w galerii od nr 67 - 72

    • 12.02.2019/ 14.02.2019/ 15.02.2019
     • Walentynki

      Walentynki

      Miniony tydzień na spotkaniach Lokalnego Klubu Kodowania upłynął nam pod znakiem Walentynek. Spotkania wypełnione były aktywnościami związanym ze świętem zakochanych. Była walentynkowa "gra memory" jak również szablony z sercami - trasami do ozobotów. Kolorując szablony dzieci używały komend, które poznawaliśmy na poprzednich zajęciach: "pauza", "skręt w lewo", "skręt w prawo". Poznaliśmy też nowe komendy: "jedź prosto", "jedź szybko", "turbo". 

      Zdjecia w galerii od nr 73 - 81

       

    • 15.03.2019
     • W marcu jak w garncu....

      W marcu jak w garncu....

      Miesiąc marzec bywa kapryśmy jeżeli chodzi o pogodę - raz słonce, raz deszcz innym razem mróz i śnieg. Na zajęciach Lokalnego klubu kodowania obserwując aurę za oknem zastanawialismy się nad sensem przysłów. Dzieci wyjasniły sens powiedzenia "W marcu jak w garncu", objaśnilismy też definicję słowa "przysłowie". Następnie korzystając z karty pracy dostępnej w programie edusense - "Uczymy dzieci programować" dzieci pokolorowały marcową trase dla ozobota przedstawiającą zmienność marcowej pogody.

      Zdjęcia w galerii od nr 99-102

       

    • 15.03.2019
     • Tworzymy prostą animację

      Tworzymy prostą animację

      Starsza grupa Lokalnego klubu kodowania na zajęciach 15 marca próbowała swoich sił w Scratchu. Na poczatku przypomnieliśmy sobie podstawowe elementy programu. Objaśniliśmy co to jest "scena", "duszek" "tło", "skrypt, "kostium". Było trochę czasu na własne próby uczestników zajęć. Potem dzieci miały za zadanie wykonać prostą animację samochodu, który porusza się od jednego do drugiego boku "sceny" a jego sygnalizator świetlny zmienia kolor. Dzieci poradziły sobie z zadaniem doskonale.

      Zdjęcia w galerii od nr 102-107

    • 17.03.2019
     • Ozoboty w świecie zwierząt

      Ozoboty w świecie zwierząt

      Wiadomym jest, że dzieci lubią zwierzęta dlatego na zajęciach Lokalnego klubu kodowania we wtorek 17 marca w najmłodszej grupy połączyliśmy temat zwierząt i kodowanie. Wstępem do zajęc była lużna pogawędka na temat zwierząt. Potem prowadząca zajęcia pokazywała krażek przedstawiający jakieś zwierzę - zadaniem dzieci było je nazwać i przyszeregować do odpowiedniego zbioru: domowe, hodowlane, dzikie. Następnie dzieci podzielone na dwie grupy miały za zadanie zbudować z puzzli trasę dla ozobotów według wzoru i zgadnąć, co ona przedstawia. Udało się odszyfrować napis "zoo". Następnie ozoboty "przebrane" za zwierzątka poruszały się po trasie zbudowanej przez dzieci. Wielbład, słoń i małpka wzajemnie sie prześcigały - emocji było co niemiara! Na koniec zajęc dzieci odgadywały zagadki na temat zwierzątek.

      Zdjęcia w galerii od nr 107-116

       

    • 28-03-2019
     • Podróże dalekie i bliskie

      Podróże dalekie i bliskie

       

      Na czwartkowych zajęciach dzieci z grupy I kodowania „wyruszyły w podróż”. Najpierw wymieniły wszystkie statki i pojazdy służące do podróży. Następnie zadaniem dzieci było stworzenie trasy dla własnego ozobota, który poruszał się według ustalonych komend. Dzięki zaangażowaniu i  pracy dzieci powstał wymarzony szlak podróżniczy wzbogacony o piękne rysunki wymarzonych podróży. Na sam koniec zajęć dzieci zagrały w  „baśniową grę na macie”. Zajęcia odbyły się  w czwartek 28 marca.

      zdjęcia od 117-

       

       

       

       

    • 09-04-2019
     • Układ Słoneczny

      Układ Słoneczny

                                       

       

      Na początku kwietnia dzieci wyruszyły „zwiedzać” … Układ Słoneczny. Na samym początku zajęć Lokalnego Klubu Kodowania dzieci  poznawały nazwy planet . Następnie wymieniały nazwy pojazdów i statków kosmicznych oraz wszystkich zjawisk kojarzących się  z kosmosem i planetami. W dalszej części zajęć dzieci przeszły do rysowania własnego Układu Słonecznego. Pracę tę wykonali z wielką pasją, podzieleni na dwie grupy . Dzięki ciężkiej pracy koderów powstały więc.. dwa Układy Słoneczne w których wyrysowane orbity planet służyły jako tory dla ozobotów. Na koniec  uczestnicy wtorkowego spotkania budowali „pojazdy kosmiczne” z „gwiazdek”. W zajęciach, które odbyły się 9 kwietnia wzięło udział 8 osób.

    • 11-04-2019
     • Układ Słoneczny

      Układ Słoneczny

                                   

       

      Tematem czwartkowych  zajęć podczas Lokalnego Klubu Kodowania był Układ Słoneczny. Na początku zajęć dzieci wymieniały nazwy planet, obiektów i pojazdów kosmicznych. Następnie Dzieci miały za zadanie zakodować własny Układ Słoneczny. Na koniec zajęć dzieci zagrały w Planet Labirynts. W zajęciach 11 kwietnia wzięło udział 13 osób.

    • 23-04-2019 / 25-04-2019
     • Dzień Ziemi

      Dzień Ziemi

                                    

       

      W poniedziałek wielkanocny obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. To coroczne święto, które ma promować postawy ekologiczne w społeczeństwie. A ponieważ najlepiej uczy się człowiek jak jest młody, tak więc edukację ekologiczną najlepiej rozpocząć od „malutkiego”. Zajęcia Lokalnego Klubu Kodowania we wtorek 23kwietnia zaczęliśmy od wyjaśnienia czym jest ekologia, ocieplenie klimatu oraz co może grozić Ziemi. Następnie dzieci próbowały wyjaśnić przyczyny powstawania zanieczyszczeń oraz zaśmiecania naszej planety a także wymyślić sposoby na skuteczną segregację śmieci i odpadków. W dalszej kolejności uczestnicy LKK grali w Bingo. Bingo jest to gra quiz polegająca na dopasowywaniu i odgadywaniu elementów związanych z polską przyrodą. Następnie uczestnicy zajęć mieli za zadanie narysować pozytywne lub negatywne zjawisko (zdarzenie)związanie z ekologią. Na sam koniec zajęć dzieci musiały zbudować z klocków roślinkę lub drzewo. W czwartek 25 kwietnia następne dwie grupy  dzieci zajmowały się również ekologią i ochroną środowiska. Na samym początku zajęć dzieci podzielone na dwie drużyny musiały odgadnąć ekologiczny quiz. Następnie uczestnicy czwartkowych zajęć grali w Bingo, odgadywali „zakodowany” Dzień Ziemi a także rysowali trasę dla ozobotów po swojej kuli ziemskiej. Wymarzone planety zostały wzbogacone licznymi rysunkami.

                

       

                     

                     

                   

                      

     • Minecraft Wersja Edukacyjna

      Minecraft Wersja Edukacyjna

      Dzięki uprzejmości Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz firmy Microsoft najstarsze grupy Lokalnego klubu kodowania mogą korzystać na spotkaniach z edukacyjnej wersji popularnej gry Minecraft. Możliwość korzystania z gry otrzymaliśmy dla 9 uczestników na okres trzech miesięcy. Do tej pory odbyły się trzy spotkania, podczas których kodowalismy z Minecraftem. Pierwsze spotkanie poświęcilismy na zapoznanie się z środowiskiem gry oraz mniej zaawansowani uczestnicy uczyli się poruszania w grze. Na kolejnych spotkaniach 26 kwietnia oraz 2 maja uczestnicy pracowali według scenariusza "Wyspa Kodowania". Ich zadaniem było wykonanie czterech zadań  - zapędzeniu kurczaków do zagrody, wywołaniu deszczu, wyprodukowaniu desek oraz stworzenia kilofa. Wszystkie te polecenia wykonane zostały w dodatku do kodowania do gry.

    • 30-04-2019
     • Symbole Narodowe

      Symbole Narodowe

            

                            

       

      Każdy polski obywatel ma obowiązek posiadać elementarną wiedzę o Polsce i polskich symbolach narodowych. Żeby jednak zostać świadomym obywatelem trzeba rozpocząć edukację od małego. Dlatego też w przededniu święta narodowego Konstytucji 3 maja oraz Dnia Flagi RP przypadającego dzień wcześniej na zajęciach LKK , dzieciaki musiały się zmierzyć z polskimi symbolami narodowymi. Na samym początku zajęć dzieci odpowiadały na pytania prowadzących o Polsce. Następnie klubowicze obejrzeli krótki film o powstaniu Polski w którym głównym wątkiem była, legenda o Czechu, Lechu i Rusie. Następnie dzieci musiały sporządzić trasę dla robota ozobota . Trasa wiodła po granicach wydrukowanej mapy Polski a także nakleić na mapę bohaterów legend związanych ze wszystkimi stolicami Polski. Na sam koniec zajęć dzieci sporządziły biało-czerwoną flagę z papieru i plasteliny.

       

    • 07-05-2019
     • Photony

      Photony

       Wtorkowa grupa „kodująca” po dłuższej przerwie „spotkała” w trakcie zajęć roboty photony. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy, każda posiadała jednego robota – photona, który odgrywał rolę zwierzątka domowego. Dzięki zainstalowanej aplikacji dzieci kierowały robotami oraz aplikacja „zmuszała je” do wydawania dźwięków zwierzątek domowych: piesków, kotków, kurek . W dalszej części zajęć dzieci rysowały swoje ukochane zwierzątko domowe. Na sam koniec zajęć dzieci – podzielone na grupy urządziły wyścigi robotów.

    • 09-05-2019
     • Roboty grają

      Roboty grają

        W czwartek  9 maja podczas zajęć Lokalnego Klubu Kodowania dzieci musiały zmierzyć się z niecodziennym wyzwaniem. Musiały „nauczyć” grać robota. W trakcie zajęć dzieci za pomocą dwóch robotów Dasha i Dota wraz z podłączonymi do nich cymbałkami, mając za pomoc nuty miały za zadanie „nauczyć” robota piosenki „Wlazł kotek na płotek”. Pomimo małych trudności klubowicze spisali się na medal. Na koniec zajęć zostały zorganizowane wyścigi robotów wokół zbudowanej przez dzieci trasy z kubków oraz budowanie wieży z kubków… które zostały zniszczone przez roboty.

    • 14-05-2019
     • Ozoboty w Kazimierzy Wielkiej

      Członkowie Lokalnego Klubu Kodowania poznali już na wcześniejszych zajęciach Polskę . Dlatego też wtorkowa grupa kodująca musiała się zmierzyć ze swoją Małą Ojczyzną – Kazimierzą Wielką. Zadaniem dzieci było stworzenie idealnej trasy ze swojego domu do szkoły/zerówki . Oczywiście trasy dzieciaki tworzyły na kartonach za pomocą mazaków i flamastrów. Kazimierskie budynki zostały wycięte z papieru i naklejone na karton. Następnie na narysowanej trasie dzieci musiały nanieść co najmniej trzy różne komendy dla robotów – ozobotów. Dzieci z wielką pasją tworzyły swoją drogę szkoła –dom, i z jeszcze większą pasją puszczały po tej „swojej” trasie ozoboty.

    • 16-05-2019
     • Kazimierza Wielka - droga dla ozobota

      W czwartek 16 maja dzieci, które przychodzą na Lokalny Klub Kodowania musiały zmierzyć się z nowym wyzwaniem. Tym wyzwaniem była Nasza Mała Ojczyzna – Kazimierza Wielka. Dzieci na planszach musiały narysować i opisać trasę dla robota ozobota. Trasa miała prowadzić z domu do szkoły lub biblioteki. Dodatkowo w formie zadania trasa  dla robota miała zawierać podpola start, koniec oraz dodatkowe trzy komendy dla ozobota. W formie urozmaicenia mali klubowicze musieli przykleić obok „swojej drogi” powycinane z papieru zabytkowe budynki związane z Kazimierzą Wielką. W dalszej kolejności dzieci sprawdzały czy ozoboty przejadą wymalowaną i zakodowaną mazakami trasę. Na sam koniec zajęć dzieci podzielone na dwie grupy musiały zbudować basztę – okrąglak. Wygrała grupa dziewcząt o włos pokonując drużynę chłopaków.

    • 21-05-2019
     • Kwiatki na Dzień Matki

      Kwiatki na Dzień Matki

      Koniec maja podczas zajęć Lokalnego Klubu Kodowania upłynął klubowiczom pod znakiem święta - Dnia Matki. Dzień Mamy obchodzony jest na całym świecie 26 maja. Dla dzieci lecz przede wszystkim dla mam jest to radosne święto. Podczas spotkania Lokalnego Klubu Kodowania,  które odbyło się we wtorek 21 maja dzieci przystąpiły do sporządzania prac związanych ze Świętem Mamy. Na początku zajęć dzieci wysłuchały wierszyka o mamach. Następnie przystąpiły do wykonywania swojej głównej pracy, którym było wykonanie i pokolorowanie kwiatu. Kwiaty z rąk dzieci wyszły bardzo piękne, tym bardziej że każdy z nich musiał „ w sobie zawierać” różne komendy dla  robota. Na koniec zajęć dzieci musiały sporządzić i pokolorować laurkę dla swojej własnej mamy.

      Zdjęcia w galerii od nr 169 do nr 173

    • 24-05-2019
     • Wiedza to Potęga

      Wiedza to Potęga

      Podczas piątkowych zajęć Lokalnego Klubu Kodowania dzieci zapragnęły sprawdzić swoją wiedzę w nieco innej formie niż klasyczne zajęcia. Tę możliwości dała im gra „Wiedza i Potęga” łącząca relaks z solidną porcją wiadomości podanych w sposób bardzo przystępny. Podczas gry młodzi ludzie dawali się unieść emocjom i w sposób kulturalny spędzili godzinę zajęć Lokalnego Klubu Kodowania.

      Zdjęcia w galerii od nr 174 nr 178

    • 10-05-2019
     • Gry planszowe

      Gry planszowe

       

      Piątkowe zajęcia zostały urozmaicone na życzenie dzieci o zajęcia poświęcone klasycznym grom planszowym. Na początku zajęć uczestnicy musieli rozwiązać krzyżówkę w której hasłem – rozwiązaniem było słowo : tydzień bibliotek. Następnie klubowicze grali w liczne gry planszowe: „Dixit”,„Milionerów”, „Ego”,”Kocham cię,Polsko!”. Podczas zajęć młodzi ludzie wykazali się wielką wiedzą i elokwencją.

  • Kontakty

   • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej
   • bibliotekakazimierzawielka@gmail.com
   • biblkw.kultura@gmail.com
   • bibliotekakazimierzawielka@gmail.com
   • (41) 352 12 11
   • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka
   • PROLONGATA: biblkw.wypozyczalnia@gmail.com
   • Inspektor Ochrony Danych: Zbigniew Kolus e-mail: iod.rodo.ochrona@gmail.com
   • NIP 662-16-73-365
   • Numer konta bankowego 16 8493 0004 0180 0130 0024 0001
   • Filia dla Dzieci i Młodzieży ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka biblkw.fddim@gmail.com
 • Galeria zdjęć

   brak danych